“Eğer Buddy-Watcher olmasaydı burada yüzemezdim, Bu nedenle bu cihazı kullanmamı sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” Bu sözler Buddy-Watcher kullanıcılarından Andrew Rees’e ait. Kendisi, Buddy-Watcher ile Manş Denizi’ni (English Channel) 15 saat 14 dakikada tek başına yüzerek geçti ve bunu yapan ilk işitme engelli yüzücü oldu.

1990lı yıllarda İngiltere’nin işitme engelliler olimpiyat takımında yer alan Andrew Rees, finansal yardım almayan ya da çok az alan diğer işitme engelli yüzücülere destek olmak için bir fon kampanyasına öncülük etti. 2017 yılında Türkiye’de gerçekleşen “Deaflympics” yani “”İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları”nda yarışan yüzücüler için, 17 Temmuz 2016’da Manş Denizi’ni yüzerek geçti ve toplam £6.000 fon sağladı.

Manş Denizi’nde yüzmeye başlamadan önce haberi kendi facebook hesabından duyurdu:
“Benim adım Andrew Rees ve ben işitme engelliyim. Temmuz 2016’da Manş Denizi’nde tek başıma yüzeceğim.
Bir meydan okumaya karar verdim ve o da Kanal’ı yüzerek geçmek.”

Andrew Rees’e bu ilham veren projesinde, Buddy-Wacther da destek verdi. 15 saat ve 14 dakikanın sonunda Manş Denizi’ni geçen Andrew Rees, deneyimini ve Buddy-Watcher hakkında görüşlerini de belirtti:

“Eğer Buddy Watcher olmasaydı burada yüzemezdim. Bu nedenle bu cihazı kullanmama imkan verdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.

Cihazı bileğime bağladım, diğer parçayı da teknedeki bir çubuğa sabitledim. Teknenin dikkatimi çekmesi gerektiği anlarda, tuşa basmaları ve çubuğu suyun altında tutmaları gerekliydi. İki Buddy Watcher da aldığımdan beri mükemmel çalışıyor ve hiçbir durumda hata vermediler. Bu, kayak veya destek botu ile birlikte uzun mesafe yüzmek isteyen, işitme engelli yüzücülerin mutlaka sahip olması gereken bir cihaz.

Daha önce umduğum kadar kesintisiz bir yüzüş olmamasına rağmen (yüzeceğim günden önceki gece yapılan rüzgar / iklim tahminleri Fransa yolu boyunca ortalama rüzgar hızının 5 knot olacağını ve hava koşullarının uygun olacağını öngörüyordu), Buddy-Watcher’ların her türlü değişikliğe dayanabildiği kanıtlandı. Yolun yarısından itibaren, 5 saat boyunca 23 knot’la yüzüme doğru güney batı’dan rüzgar esti ve 2,5 – 5 metre boyundaki dalgalar beni savurmaya başladı.

Buddy Watcher tüm bu yol boyunca bileğimde kaldı ve yol boyunca beni hiç rahatsız etmedi. Yüzdüğüm süre boyunca tekne Buddy Watcher’ı kullanmak zorunda kalmadı çünkü hiç “tehlikeli” bir duruma düşmedim ama tekne ekibi, dikkatimi çekmeleri gerektiğinde güvenlik desteği olarak Buddy Watcher’ları olmasından dolayı mutluydu.

Buddy-Watcher’ı kullanmama olanak sağladıkları için bir kere daha teşekkür ediyorum. Bu muhteşem cihaz için onu övmekten başka diyebileceğim hiç bir şey yok. Cihaz, 8-17°C arasındaki deniz suyu sıcaklığnda ve 2,5 – 5 metre dalgalarda 5 saat süreyle aralıksız test edildi. Kayış hiç rahatsız etmedi veya yüzerken sürtünme nedeniyle tahrişe neden olmadı.”

Keyifli günler.
projectinblue

Yorum Yapın