“Exhale” için yapımcıları ‘her serbest dalış sever izlemeli’ diyor. Belgesel, kayıt halinde olan aksiyon kameradan gelen seslerle başlıyor, bu sırada sadece siyah ekranı görüyorsunuz.

“Nefes al, Az. Nefes al…”

Az, hikayenin baş rolündeki zıpkıncı badilerden biri. ‘Az’ ve ‘Strick’ isimli genç dalıcılar aynı zamanda en yakın iki arkadaşlar.

Aaron Gallagher ‘Az’ ve Jack Strickland ‘Strick’ bize serbest dalışın hayatlarındaki yerini anlatırken fonda dönen harika su altı görüntüleriyle birlikte bunu gerçekten içselleştiriyorsunuz. Sonrasında ikilinin açık suda zıpkın yaparken başından geçen kazayı yine kendilerinden dinliyorsunuz. Talihsiz olayın yaşandığı gün aksiyon kameralarının da açık olması, bütün olan bitenin kayda alınmasını sağlamış. Detayları, seyri size kalsın diye vermeyelim.

2014’te Youtube’da yayınlanan Exhale Avustralyalı Indepth Media yapımı, 9:40 dakikalık kısacık bir film. Video birçok açıdan serbest dalış severlerin veya sualtı meraklılarının izlemesi gerektiğini düşünüyoruz. Niye derseniz öncelikle, kısa filmin arka planı muhteşem su altı dünyasına ve sayısız egzotik su altı canlısına ev sahipliği yapan Avustralya. İkincisi ise filmdeki ikilinin izleyiciye geçen su altı tutkusu.

Çok iyi derlenmiş belgeseli izlerken serbest dalışa ve dalış eşi ‘kurumu’na olan saygınız artıyor, Başlarından geçen sarsıcı travmaya rağmen bu iki dostun okyanusa tekrar dönmüş olmaları denize aşık çoğumuz için yeni bir ilham kaynağı. Bugüne kadar 400 binin üzerinde izlenme almış belgeselin tüm projectinblue takipçilerinin izlemekten keyif alacağını düşünüyoruz. Ve lafı fazla uzatmadan aşağıda videoyu paylaşıyoruz.

Belgeseli beğendiyseniz ve Pasifik okyanusundan gözünüzü alamadıysanız, aynı ikilinin maceralarının yer aldığı Instagram üzerinden takip edebileceğiniz bir hesap var: Back 2 Basics. Hesaba buradan ulaşabilirsiniz.

Keyifli Dalışlar,
projectinblue

[products ids=”871,1119″ columns=”2″]

 

 

Yorum Yapın