Uzaktan kumanda edilen su altı robotları dünyasında bir tarafta tam-teşekküllü endüstriyel ROVler var, diğer tarafta da hobi droneları. Yeni Chasing M2 ise bu iki kategorinin ortasında bir yerde.

Alüminyum gövdeli M2 Çinli Chasing Innovation tarafından üretilen, serinin en gelişmiş robotu. Üreticiyi Gladius su altı drone, Gladius’a göre daha küçük ebatlardaki Gladius Mini ve en son olarak Dory gibi son kullanıcıyı hedefleyen modelleriyle tanıyorsunuz.

Hobi amaçlı dronelarda 6 adet veya daha az motor bulunurken, Chasing M2’de 8 tane motor var. Bu ROV’ye yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. M2 suyun altında takla atabildiği gibi başını kaldırabiliyor/indirebiliyor veya durduğu noktadan ayrılmadan herhangi bir yöne dönebiliyor. Gladius Mini‘de yaşayabildiğiniz yosunla veya kumla tıkanan pervane sorununun önüne geçtiğini iddaa eden “anti-stuck” motorları var.

Chasing M2 Özellikler

M2 3 knota (1.5 m/sn) varan hızla hareket edebiliyor ve söylendiğine göre 2,500 mAh’lik lityum batarya 2 – 4 saatlik bir şarj ömrü sunuyor. Bu ROV’de derinlik limiti birçok mini ROV’deki gibi 100 metre. Kullanıcılar 100 metre veya 200 metrelik kablo seçeneklerinden birini tercih edebilirler.

4K/30fps kameranın çekim yaptığı ROV’yi bir tablet veya akıllı telefon ile idare etmek ve anlık olarak su altından görüntü almak / kaydetmek mümkün. Chasing M2nin kamerası F1.8 152-derece geniş açılı bir lense ve 1/2.3-inch Sony CMOS sensöre, ve de EIS (Electronic Image Stabilization) görüntü sabitleyici sisteme sahip. M2 aynı zamanda 2 adet 2,000-lumen gücündeki LED dahili ışıklarla birlikte geliyor.

Video veya 12-megapiksel çözünürlüklü fotoğraflar drone’un gövdesindeki çıkarılabilir mini SD belleğe kaydediliyor.

Özel görevlerde, M2’nin üstüne 1.5 kg’ı aşmayan aksesuarlar veya eklentiler takabiliyorsunuz. Bu seçeneklerin arasında suyun altında bir şeyler tutmak, yakalamak/bırakmak ve yüzeye çıkarmak için kullanabileceğiniz bir robot kol da var.

The Chasing M2 ROV projectinblue’da.

New Atlas’ın “Chasing M2 could be your personal ROV” yazısı derlenerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın