İskele altındaki Chasing M2 ROV’nin kurtarılması

Bu sefer ROV ile başka ROV’nin su altından kurtarılışına şahitlik edeceksiniz. Su altı droneları, dalış operasyonları esnasında engellere takılabilecekleri gibi bazen öngöremeyeceğiniz başka sebeplerle de (örneğin, pilin tükenmesi) suyun altında mahsur kalabilirler. Takip eden videoda Norveçli MKT AS Maritime firması, iskele bacaklarına takıldığı için suyun üstüne zamanında alınamayan bir Chasing M2’yi başka bir drone ve robot kol marifetiyle kurtarıyor. Gelin birlikte izleyelim.

Chasing M2’nizi kaybetmemeniz için önerdiklerimiz:

  1. Gladius Mini veya Chasing M2 ile dar alan dalışlarında (örnek: içme suyu tankı) dipteki sediman pervanelerin etkisiyle havalanacaktır; aynı şekilde görüşün kısıtlı olduğu göl, baraj ve iç sularda dalış esnasında alabileceğiniz görüntü çok kısıtlı olacaktır. Bu durumlarda dalışı ertelemek veya hakim olmadığınız derinlik veya dalış sahalarından uzak durmak yerinde olacaktır.
  2. ROV’nizi kaybetmemek için, dalış öncesi muhakkak hava bilgisi, görüş, dalga ve akıntıyla ilgili bilgilenmeye çalışın.
  3. Kablonun takılması veya diğer bir deyişle çaparizi engellemek için dronun dönüş rotası ile gidiş rotası her zaman aynı olmalıdır.

Su altı kurtarma görevleri için projectinblue

Tüm önlemlere rağmen işler yolunda gitmeye bilir. İçinde su altı kurtarma işlerinin de dahil olduğu ellinin üzerinde başarılı dalış operasyonuna katılmış olan projectinblue, su altı drone envanteri ve deneyimli ROV operatörleri sayesinde benzer keşif ve kurtarma işlerinde yardıma çağırabileceğiniz profesyonel iş partnerinizdir. Şimdi bizimle iletişime geçin.

Yorum Yapın