“Coral Guardian”, global ısınma ve kirlilik ile beraber günümüzün önem verilmesi gereken konularından birinin üzerine çalışıyor ve bu alanda sürdürülebilir bir gelecek hedefliyor: Mercanların korunması ve kıyı topluluklarının konu ile ilgili bilgilendirilip güçlendirilmesi.

Marin biyolog Martin Colognoli ve pazarlama alanında tecrübeli Guillaume Holzer, “Coral Guardian” projesinin temellerini 2012 yılında atmışlar ve önceliklerini marin ekosistemleri korumak ve bölge halkını bu projelere entegre etmek olarak belirlemişler.

Nasıl projeler hayata geçiriyorlar?

Fransız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Coral Guardian, şimdilerde farklı noktalarda da çalışmalarına devam ediyor,  çalışmaları hep birden fazla katmandan oluşuyor. Tüm bu katmanlarda amaç her zaman yapılan çalışmanın sürdürülebilir olması. Sürdürülebilir modeller geliştirirken de bölge halkından özellikle bölgenin gençleri ve bölgede ticaret yapan kişiler ile birlikte çalışmaya özen gösteriyorlar. Araştırma alanında yaşayan topluluklara yönelik iki farklı mini proje yönetiyorlar. Birincisi bölge halkında farkındalık yaratmak için yapılan bilgilendirme çalışmaları, ikincisi ise bu ekosistemi sürdürülebilir kılmak için bölge gönüllüleri ile oluşturulan eğitim çalışmaları. Her iki çalışmanın sonunda, ekosistem ile bölge halkının entegrasyonu sağlanarak yapılan araştırma ve geliştirme çalışmalarının kalıcılığı hedefleniyor.

Bu girişimin en önemli boyutu ise bilimsel çalışmalar. Bilimsel çalışmaları yaparken de her zaman yenilikçi yöntemler denemeye ve çalıştıkları bölgelerde sürdürülebilir modeller geliştirmeye önem veriyorlar.  Aslında proje bünyesinde her daim birden fazla aşama var, öncelik var olan mercanları korumakla beraber, deniz yaşamını canlı tutmak için yapay mercan kayalıkları da oluşturmaları gerekebiliyor. Bu alanlar hem su altı canlılığına katkı sağlarken hem de iyi bir araştırma sahası oluyor.

Proje bünyesinde kullanılan yenilikçi yöntemlerden biri de Peter Diving, bu sistemde dalıcının tüpleri yüzeyde kaldığı için mercanları inceleyen kişi hem daha rahat hareket ediyor hem de tüpü ile mercanlara zarar verme riski ortadan kalkmış oluyor. Peter Diving, Coral Guardian projesi için gerekli ekipmanları sağlamak ile kalmıyor, sürdürülebilir bir su altı canlılığı için her yıl düzenli olan gelirinin bir kısmını projeye yönlendiriyor.

Empowering local communities with Coral Guardian from PETER Diving on Vimeo.

Nasıl katkı sağlayabilirsiniz?

“Adopt a coral” mikro projesi ile internet siteleri üzerinden siz de bir mercan evlat edinip, mercanın büyümesi ve korunmasına olanak sağlayabiliyorsunuz. Coral Guardian ekibi de sizinle güncel bilgileri paylaşıyorlar.

Proje hakkında detaylı bilgiye www.coralguardian.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

 

Yorum Yapın