SARS-CoV-2 olarak bilinen corona virüsü, COVID-19 hastalığının sebebidir. Protein yapısındaki benzerlik nedeniyle latince ‘hale’ veya ‘taç’ anlamına gelen “corona” adıyla anılır. Her yıl yaşanan akut solunum enfeksiyonlarının 15%-30%’luk bir bölümünün bu virüs grubu kaynaklı olduğu bilinmektedir. Ancak mevcut pandemi sebebiyle bu sayılar hızla değişmektedir.

COVID-19 hapşırma, öksürme ile veya enfekte yüzey veya kişilerle temas yoluyla bulaşan solunum salgıları vasıtasıyla yayılır. Virüsün kuluçka süresi 2-14 gün olarak bilinmektedir ve araştırmalara göre kuluçka ortalama 5.1 gün sürerken, hastaların 97.5%’i  11.5 gün içinde hastalık belirtilerini göstermektedirler.

Temizlik: Örnek alınabilecek uygulamalar

Bir dezenfektan seçerken dikkat edilmesi gereken, ürünün SARS-CoV-2 veya öldürülmesi daha zor olan SARS-CoV-1 virüsüne karşı etkin olduğu kanıtlanmış olmasıdır. Bu ürünleri kullanırken ürünle birlikte verilen talimatları takip etmeniz ve kişisel güvenlik ekipmanlarını (eldiven ve/veya gözlük) kullanmanız önerilir. 

Ekipman dezenfekte edildikten sonra, malzemeyi taşıma ve depolama esnasında tekrar enfekte etmemek adına dikkatli olmak önemlidir. Dalış merkezi çalışanları ellerini sıkça yıkayarak ve gün içinde temas edilen noktaları (tüp dolum istasyonu dahil) dezenfekte ederek kişisel temizlikleriyle ve çalışma alanının hijyeniyle ilgilenmelidirler.

Son olarak mevcut acil durum faaliyet planlarınızı, olası bir COVID-19 enfeksiyonu durumuna göre güncelleyin. Bütün dezenfeksiyon protokollerinin ekibinizce bilindiğinden ve uygulandığından emin olun. 

Sorularınız için Divers Alert Network’e bu adresten ulaşabilirsiniz: RiskMitigation@DAN.org.

Bu yazı Divers Alert Network’ün Disinfection of Scuba Equipment and COVID-19 isimli yazısı düzenlenerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın