Manta Queen Filosuna, Andaman Denizi’nde yaptığı bu başarılı gezi için kocaman bir alkış! 21 mutlu dalgıç ile birlikte Manta Queen 7 gemisi Similan Adalarından geri dönüyor. Nisanın son günlerinde deniz sıcacık ve neredeyse hiç yağmur yok. 164 no’lu sefer, uzun 2019 sezonunun sondan üçüncüsü.

Dalış Programı, Mürettebat ve Dalış Ekibi

5 gece 5 günlük program çok basit: Dal, Yemek ye, Uyu, Tekrarla! Her gün 4 farklı dalış noktası; 3’ü derin toplam 4 dalış. Sabah saat 6 buçuk ziliyle beraber herkes günün ilk dalış briefing için gözleri açıyor ve akşam son dalışı 16:30’da gerçekleştirdikten sonra sıkı bir yemek ve keyif biraları sonrasında gözleri çok da gecikmeden kapatıyor.

21 kişilik misafir dalgıçları idare eden ekibi merak edenler için: kaptan ve teknisyen ve 3 yardımcı (boat boy) dahil 8 Taylandlı mürettebat; ve dalgıçlara rehberlik eden İtalyan gezi liderimiz ve ona eşlik eden her biri farklı milletlerden 5 diğer dalış lideri.

İlk Gün:

West of Eden’da başarılı bir kontrol dalışıyla başlayan dalgıçlar çilli kurbağa balığı, mavi yüzgeçli kral balığı (Bluefin trevally) sürüsü ve birçok deniziğnesi buldular. Sonrasında Deep Six noktasındaki irili ufaklı bir sürü kanalın (swim-through) tadını çıkaran dalgıçlar painted spiny ıstakoz, birçok blue dragon deniztavşanı ve dünyalar güzeli bir palyaço çütre balığı (triggerfish) gördüler. Tekne sonrasında Elephant Head Rock’a devam etti, burada dalgıçlar beyaz yüzgeçli resif köpek balığıyla karşılaştılar. Tabii ki bir sürü aslan balığı ve dev kral balığı onları yalnız bırakmadılar. Tekne Honeymoon Bay’de demir attı, burada gruplar bir sürü kırmızı bantlı karides, aslan balığı ve mavi benekli vatozla karşılaştıkları bir gece dalışının tadını çıkardılar.

İkinci Gün:

Bir sonraki sabaha dalgıçlar önlerinde koca bir gün olduğunun hissiyatıyla uyandılar. Listedeki ilk dalış noktası North Point – dalgıçları daha da fazla mavi benekli vatozla, köpek dişli ton balığı (dogtooth tuna) ve bir adet (ghost pipefish) hayalet deniziğnesi ile şaşırttı. Christmas Point dalış noktasında ise misafirler fusilier, cerrah balığı ve unicornfish’lerden oluşan devasa balık kümeleriyle birlikte yüzdüler. Tekne sonrasında kuzeye, Koh Bon adası için yol aldı. Bu adada yaptıkları ilk dalış West Ridge’di – bu dalışta iskorpit ve kahverengi lekeli orfoz herkesi keyiflendirdi. Koh Bon Bay’in aşağı kalır bir tarafı yoktu; bu sefer bir ahtapot, birçok dev müren ve rainbow runner sürüleri dalgıçları bekliyordu.

Üçüncü Gün:

Geceyi Koh Bon’da geçiren Manta Queen 7, sabah dalışını Hin Luang’da gerçekleştirdi – bu sefer onları bir leopar köpekbalığı ve bir dev barakuda selamlamaya gelmişti. West Ridge’de bir dalış daha yapıldı, bu sefer fulya balığı, bir iskorpit ve bir çok çizgili deniz yılanı gördüler. Gemi biraz daha kuzeye seyrederek Koh Tachai’e ulaştı. Adanın meşhur The Dome dalış noktasında koca bir Napolyon balığı ve bir sürü siyah kuyruklu barakuda ve bir fulya balığı daha görüntülendi.

Son iki Gün:

Bir sonraki sabab dalış Surin Takımadalarındaki Torinla Pinnacle’dı. Dalgıçlar orada iğneli vatozlar, bir sürü güzel kelebek balığı ve bir çift hayalet deniziğnesi buldular. Hemen sonrasında tekne dünyaca ünlü Richelieu Rock’a devam etti ve burada üç inanılmaz dalış gerçekleştirildi. İlk dalışta kayalığın yerlisi bir deniz atını ziyaret eden dalgıçlar, birkaç mürekkepbalığı ve düzinelerce sarı mercan balığı gördüler. İkinci dalış da muazzamdı, dalgıçlar sarı benekli boxfish, ahtapot ve mantis karidesi görme şansını yakaladılar. Gün batarken, tekne dalgıçları Surin’e, bir akşamüstü dalışı yapmak üzere götürdü. Burada avlanan batfish, akya ve emperorfish’leri görmek mümkündü.

Son gün gruplar Richelieu Rock’a son bir dalış gerçekleştirmek üzere hazırlandılar. Dalış sakin seyrederken uzaktan kocaman bir silüetin onlara doğru yaklaştığını gördüler. Bekle, o da ne? Doğru görüyorum galiba, bu bir BALİNA KÖPEK BALIĞI! Bu üç metrelik güzellik, upuzun bırakılmış sakalları gibi gözüken bir sürü remora balığı ve onları takip eden onlarca kral balığıyla beraber dalış boyunca dalgıçların etrafından birçok kez geçerek adeta poz verdi. Bu karşılaşma, okyanusun misafirlerine ‘günaydın hediyesi’ gibi bir şeydi. Prahthong Batığı sıradaydı, büyük ve derinde yatan bir batık bu. Bu dalış noktasında hermit yengeçleri, bir çift seamoth neredeyse 2 metreye kadar düşen görünürlüğe rağmen dalış liderlerinin dikkatinden kaçmadı. Gezi eski bir kalay madeni çıkartma noktası olan Boonsung Batığında sonlandı, burada honeycomb müren, iskorpit ve daha da çok iğneli vatoz görmek mümkündü.

Tekne Khao lak’a tekne kaptanı Pi Sat’ın tecrübeli yönetiminde tam zamanında yanaştı. Bir diğer teşekkür de teknenin mühendisi Tau ve bir onun kadar tekne yardımcıları Jack, Aman ve Tucky’e. Bu üçlü dalış boyunca dalgıçların en hızlı şekilde kuşanmasını sağladığı gibi, günde 4 dalış arasında gerekli bütün tüp ve ekipman değişimlerini hızla ve hatasız hallettiler. Her dalış sonrasında verilen öğün ve atıştırmalık saatlerinde teknenin mutfağında Pi Nu ve asistanları Hong ve Ning, teknede 40 dereceye varan hava sıcaklığına ragmen, ekibi ve misafirlerini en güzel Thai ve Batı mutfağı lezzetleriyle doyurmayı bildiler.

Ve tabii ki, bir teşekkür de gezinin ve dalış ekibinin lideri Jay’e. Eğlenceli ve bilgilendirici briefingleri ile Khao Lak Scuba Adventures misafirlerinin mutlu ve keyifli bir 5 gün geçirmesini sağladı.

MQ7 Ekibi.

Khao lak Scuba Adventures’a ait Nisan 2019 tarihli Facebook paylaşımından derlenerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın