Su altı işaret dili serimize yeni işaretler ile devam ediyoruz. Size bir de hatırlatmamız var, dalışınız öncesi eğitmeninizin bilgilendirmelerini mutlaka dikkatlice dinleyin. Dalış eğitmenlerin ya da rehberlerinin kullandığı işaretler farklı olabilir, dalışa başlamadan önce bunu bilmeniz önemli.

 

1. Planlanan dalış derinliği

Dalışa başlamadan önce bir dalış planının yapılması ve dalış sırasında da bu plana uygun hareket edilmesi önemlidir. Eğer grubunuzdan biri, başlangıçta planlanan dalış derinliğini aşmış ise, bu hareket ile durumu belirtebilir daha fazla alçalmaması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

level of

2. Yüksel

Dalışınızın sonuna geldiğinizde ya da herhangi bir nedenden ötürü dalışı sonlandırmanız gerektiğinde, yükselmeye hazır olduğunuzu badinize bu şekilde belirtebilirsiniz. Bu hareket dalışlarda ilk aşamalarda “Tamam” işareti ile karıştırılır aman dikkat.

Dalışta yüksel

3.Alçal

Tekneden denize girdiniz, güvenlik kontrollerinizi yaptınız ve hazırsınız, bu işaretle badinize dalışa başlayabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Dalış sırasında herhangi bir noktada badinize daha derine gitmek için hazır olduğunuzu belirtmek için de yine bu hareketi kullanabilirsiniz.

Dalışta Alçal

4. Üç Dakika Güvenlik Beklemesi

Dalışınız sırasında badiniz ile birlikte hareket edebilmek için ne güvenlik molasında ne kadar kalacağınız konusunda birbirinizi bilgilendirmeniz önemlidir. Yüzeyde ya da dalış sırasında ne kadar mola alacağınızı bir elinizin parmaklarını, diğer elinizin içinde doğru işaret ederek gösterebilirsiniz.

üç dakika güvenlik molası

5. (Yüzeyde) Yardım Çağrısı

Diyelim ki; tekneden dalışınıza başlamak üzere denize atladınız ya da dalış sonrasında yüzeye çıktınız ya da bir problem olduğunu anladınız, bu gibi durumlarda bir problem olduğunu belirtmek için kolunuzu doksan derecelik açı ile resimdeki gibi indirip kaldırmanız gerekir. Bu şekilde dalış teknenizdeki ilgili kişinin dikkatini çekebilirsiniz.

üç dakika güvenlik molası

Ve unutmayın! Su altı işaretlerini uygulamadan önce en önemlisi, su altında badinizin ya da dalış eğitmeninizin dikkatini çekebilmek. Su altında Buddy-Watcher’ınız ile tek bir tuş sayesinde badinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

*Uygulamalı dalış görselleri www.sportdiver.com adresinden alınmıştır.

[products ids=”233,234,235″ columns=”3″]

Yorum Yapın