Andaman Denizi’ndeki dalışlarımız sırasında, takım liderimiz negatif giriş ile dalışa başlayacağımızı söyledi. Aynı noktada geçen hafta yaptıkları dalış esnasında yüzeyde ciddi akıntı olduğundan bahsediyordu. Daha önce hiç bu kadar akıntılı denizde dalış yapmamıştım, zaten heyecanlıydım ve aklımda tek soru vardı. Nedir bu negatif giriş? Bu yazı “negatif giriş de nedir?” diyenler ve negatif girişte nasıl daha iyi olurum diyenler için. Şimdiden keyifli negatif dalışlar. 🙂

Negatif giriş, veya negatif yüzerlikli giriş, yüzey şartlarının sert olduğu veya yüzeyde kuvvetli akıntının olduğu dalışlarda yapılan bir giriş ve normal bir girişten farklı olarak BCD’nizde hiç hava olmaması. Yanlış anlaşılmaması adına, negatif yüzerlikle dalarken fazladan ağırlık alınmaz.

Neden Negatif Giriş Yapmalı?

Bazen şartlar zaman kaybetmeden dalışa başlamayı gerektirebilir. Açık deniz dalışlarında herkesin bir halata tutunarak dalışa başlaması senaryosu kontrolden çıkabilir. Aynı şekilde kuvvetli bir akıntı durmakta olan bir tekneyi ve yüzeydeki dalgıçları dalış noktasından uzağa sürükleyebilir. Koordinasyon bu durumlarda çok önemlidir. Badiler suya aynı zamanda girmeli ve dalış ekibi birbirine yakın durmalıdır.

Aşağıya inerken dikkat alınması gerekenler

Dalış Noktası/Dalış Briefi: Akıntının ve yüzey şartları hakkında bilgilenmek kadar tekne üstü, giriş esnası ve teknenin dalgıçları nasıl alacağıyla ilgili bütün esaslar dalış briefinde yer almalıdır.

Dalış Eşi İle Kontrol: BCD veya ıslak elbisede oluşan gizli hava cepleri negatif girişin önündeki engellerdir. Doğru bir kontrol ile bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. BCD’yi kuşanmadan önce havayı çıkartmış olmak tavsiye edilebilir. Dalış eşiniz siz havayı tamamen boşalttıktan sonra kontrole başlamalıdır.

Son Hazırlıklar: Normal girişten faklı olarak negatif girişler hızlıdır ve suya girmeden önce aklınıza gelebilecek büyük-küçük bütün ekipman ayarlarının teknede veya karada tamamlanmış olması esastır. Suyun altında ağırlık kemerinizle uğraşmak, serbest düşüşteki bir dalışta dikkatinizi dağıtacaktır.

İlk İnişteyken: Vücudunuzu dikey olarak konumlandırın ve badiniz ile göz iletişimi kurun. Eğer biriniz daha yukarıdaysa, diğer badi ellerini ve bacaklarını açarak serbest düşüşü yavaşlatabilir veya BCD’sine hava basabilir.

Dalış planını takip et: Hedeflenen derinliğe indiğinde inişinizi yavaşlatmanız gerekir. Bu aşamadan sonra ise tek yapmanız gerken, dalış planına uymak ve her zaman olduğu gibi dalışın tadını çıkarmak.

Her şey Antrenmanla Gelişir

Serbest düşüş halinde kontrolü elinde tutmak, kulaklarını eşitleyebilmek ve bu esnada badi ve dalış takımınla koordinasyon içinde olmak her dalgıç için kolay olmayabilir. Ancak sakin sularda birçok kez dalınarak geliştirilen bir negatif giriş tecrübesi, zamanı geldiğinde daha kuvvetli akıntılarda dahi aksamayan bir negatif giriş yetisine dönüşecektir.

Bu yazı, Deeperblue.com’un Negative Entry Descent isimli makalesi derlenerek hazırlanmıştır.

Keyifli Dalışlar
projectinblue

Yorum Yapın