ROV& Su altı Görüntüleme

Dalışa yeni başlayacaklar için 5 öneri!

Öncelikle dalış okulunuzu seçin.

Kaş, Bodrum, Göcek, Saroz; Türkiye içerisinde bilinen en popüler dalış noktaları. Bu nedenle buralarda yerleşik çokça dalış okulu var.Ancak isterseniz dalış eğitiminizin teorik kısmını yaşadığınız yerde alıp, pratik kısmı için dalış okulu ile bu bölgelerden birine gidebilirsiniz. Dalış okullarının Türkiye’de bağlı bulunduğu kuruluş Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu, TSSF’nin aynı zamanda aktif dalış okullarını görüntüleyebileceğiniz websitesi de bulunuyor.

Hangi lisansı alacağınıza karar verin.

Tüplü dalışa başlamadan önce karar vermeniz gereken bir diğer önemli konu; hangi ekolden lisansınızı alacağınız. Türkiye’deki dalış okullarında CMAS, PADI, SSI kuruluşlarının lisanslarını alabilirsiniz. Kategorileri ve içerikleri birbirine benzer olsa da yürürlüklerinde farklılıklar var. Örneğin CMAS lisansı ile başlayıp, PADI ile devam etmek de mümkün. Okul seçerken, hangi lisansı verdiğini de ayrıca kontrol edebilirsiniz.

Vücudunuzu dalışa hazırlayın.

Dalış öncesinde nefes egzersizleri yapıp, kendinizi rahatlatmayı unutmayın.
Dalışa giderken aç olmayın, ancak çok fazla yemek yememeye de özen gösterin.
Uykunuzu almış bir şekilde güne başlayın, dalıştan önce vücudunuzu çok fazla yormayın.
En önemlisi rahat olun! Stres sualtında ihtiyaç duyacağınız en son his. Bambaşka bir dünyanı keşfedeceğiniz bir deneyim sizi bekliyor olacak.

Ekipmanlarınızı deneyin, size uygun olanı seçin.

Dalış öncesi eğitmeniniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Yanlış bir ekipman seçimi sizi dalışınız sırasında rahatsız edebilir, deneyiminizi kötü etkileyebilir. Örneğin; size uygun bir maske seçmezseniz, dalış esnasında maskeniz su alır ve tahliye yapmanız gerekebilir.

Buddy-Watcher’ınızı unutmayın!

Su altında iletişim kolay değildir. Shaker ya da başka aparatlar ile iletişime geçmek su altı dünyasının size sağladığı sessizliği bozabileceği gibi, badinizin ya da eğitmeninizin her zaman sizi işitmesini sağlayamayabilir. Buddy-Wacther ile badinizi tek bir tuşla çağırabileceğiniz sessiz bir titreşim uyarısı gönderebilir, gördüğünüz balıkları ve diğer deniz canlılarını ona da gösterebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda da badiniz veya eğitmeninize kolayca çağrı gönderebilir, sizi fark etmelerini hızlıca sağlayabilirsiniz.

Ve en önemlisi sualtında geçirdiğiniz zaman boyunca eşsiz ve sessiz dünyanızı koruyabilirsiniz.

Buddy-Watcher modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

[block id=”buddy-watcher-urun”]

Keyifli dalışlar dileriz.
projectinblue

Yorum Yapın