Videonun mimarı Daniel Stoupin Queensland Üniversitesi’nde deniz biyolojisi dalında bir doktora öğrencisi. Aynı zamanda doğa fotoğrafçılığı ve videografi tutkunu.

Hayatın karmaşasında çeşitli teknolojilerden yararlanmadan görünemeyen küçük detaylara karşı duyduğu müthiş merak, onu mikro fotoğrafçılığa yöneltmiş. Daniel Stoupin’in bu video gibi hayran bıraktığı başka çalışmaları da çıplak gözle görmemizin mümkün olmadığı doğal yaşamdan kesitlerle izleyende yeni algılar uyandırıyor.

Daniel Stoupin’in “Slow Life” adı altındaki bu çalışmasında “yavaş” deniz canlıları hızlandırma tekniğiyle gizli yaşamlarını bize gösteriyor. Mercanlar ve süngerler oldukça mobil canlılar fakat bizimkine kıyasla hareketleri sadece belirli zaman skalalarında algılanabiliyor ve hareketlerinin izlenebilmesi için belirli bir zaman aşımına ihtiyaç var. Bu canlılar mercan resiflerini oluşturuyor ve biyosferde önemli bir role sahip; ki çoğumuz günlük hayatımızda bu konuda hiçbir fikre sahip değiliz. Bu çalışmanın temel amacı ise Queensland /Avustralya sahilinde bulunan, dünyanın en büyük ve ihtişamlı mercan resifi sistemi olan “Great Barrier Reef”e gereken dikkatin gösterilmesi adına farkındalık uyandırmak.

Videodaki deniz yaşamıyla ilgili daha fazla ayrıntıya Daniel Stoupin’in blogundan ulaşabilirsiniz.

Bu videonun oluşmasında tam 150000 adet fotoğraf karesi kullanılmış. Fotoğrafçılık tutkunlarının da ilgisini çekebilecek bir yapıt. Videonun her bir karesi 3 ila 12 fotoğrafın in-focus bölgelerinin birleşmesiyle oluşmuş. Sadece ilk ve son sahneler gerçek zamanla elde edilmiş.

Fotoğrafçılık konusunda kapsamlı bilgisi olanları, çekimde kullanılan ekipmanlar hakkında bilgi edinmeleri için videonun altındaki bilgi kısmına bakmalarını öneririm.

Daniel Stoupin’in kişisel sayfasında birçok mikro fotoğraf çalışması bulunuyor. Buradanulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.nolm.us/

Keyifli Günler.
projectinblue

[products ids=”2589,2143,1119” columns=”3″]

Yorum Yapın