Bir fotoğraf sanatçısı olan Benjamin Von Wong, plastik kullanımının dünyamızı ne hale getirdiğine dikkat çekmek amaçlı yaptığı çalışmalarına bir tanesini daha ekledi. “Plastikfobi” ismini verdiği mağara, 18 bin plastik bardaktan oluşuyor. Detaylar ve daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz. 

“Plastikfobi” mağarası insanların içerisinde gezerken güzel fotoğraflar çekmesini ve sanatın tadını çıkarmasını sağlarken bir yandan da çevre kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Tek bir kişinin attığı bir bardak bizi endişelendirmese de; Von Wong 18 bin tanesini bir araya getirerek uzun vadede bunun ne kadar büyük bir sorun haline gelebileceğine parmak basmak istemiş.

Fast Food dükkanlarını gezerek 18 bin kullanılmış plastik bardağı tek tek toplayan Wong ve gönüllü ekibi, kolları sıvayıp çalışmaya başladılar.

Wong istatistiklere baktığında bir insanın bir yılda “167” plastik şişe kullandığını ayrıca bir yılda insanların kullandığı plastiklerin yalnızca %6’sının geri dönüştürüldüğünü tespit etmiş.

Bu sorunu biraz olsa bile çözmeye hala çok uzak olsak da; Wong yaptığı çalışmalarla insanların plastik kullanırken bir kere daha düşünmesini ve dünya için endişelenmesini istiyor.

Plastik kullanımı yalnızca bardak ve şişelerle kalmayıp aynı zamanda hayatımızın her yerine yayılıyor; şampuan şişelerinden, kaplara kafamızı çevirdiğimiz her yerde plastik görebiliyoruz.

“Plastik kullanırken ikinci kere düşünmüyoruz bile. Aslında bir araya gelirsek insanlara plastik fobisini yayabiliriz.”

Von Wong’un vermeye çalıştığı mesaj şöyle; “Bir bardak diyip geçiyorlar; bunu 8 milyar insanın söylediğini düşünün.”

Wong ve ekibinin “plastikfobi” mağarası 18 Nisan’a kadar Sustainable Singapur Galerisi’nde sergilenecek.

Daha öncelerde de buna benzer çalışmalara imza atan Von Wong, 2016’da plastik şişe denizinde yüzen bir deniz kızı çalışması yapmıştı.

10 bin plastik şişe kullanarak yaptığı çalışmasını daha sonralarda da 11 bin plastik pipet kullanarak bir deniz dalgası yaparak desteklemişti.

Kaynak: www.onedio.com

[products ids=”871,1119″ columns=”2″]

Yorum Yapın