Bilim insanlarına göre, ponza taşlarına asılı deniz bitki ve hayvanları Büyük Bariyer Resifini tekrar hayata döndürmekte yardımcı olabilir.

Büyük bir ponza taşı kütlesi Pasifik Okyanusunda ve Avustralya’ya doğru ilerliyor. Bilim insanlarının dediklerine göre bir dizi deniz canlısı, akıntıyla sürüklenen gözenekli ve gevşek kayalarda yaşamaya başlayabilir – ve bu canlıların kütleye tutunması ve ayrılması suyun altında, küresel iklim değişikliği sebebiyle ısınan, kirlenen ve daha asidik olan okyanusun, resif üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmada yardımcı olabilir.

NASA’nın uydu görüntülerine göre, yaklaşık bir trilyon parçadan oluşan ponza kütlesindeki parçaların boyutları, misketle basketbol topu arasında değişiyor. Eğer bu taşlarının sadece yüzde 0.1’i bile bebek mercanların başarılı bir şekilde Büyük Bariyer Resifini kolonize etmesinea yardımcı olabilirse, yüz binlerce hatta milyonlarca yeni mercanın risk altındaki resife eklenebileceğini bekleniyor.

 

Bu metin, earthmysterynews.com‘un Ekim 1, 2019 tarihli “Massive Raft of volcanic raft is drifting toward Australia. That could be good news.” yazısı düzenlerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın