Gladius Mini‘nin üreticisi Chasing Innovation ve kullanıcılarına ait sosyal medya hesapları üzerinde irili ufaklı birçok sayfa ve topluluk bulmak mümkün. Bunların arasında hayli aktif olan biri Facebook’taki ‘Resmi Chasing Sahipleri Grubu’. Grubun dili İngilizce olmakla beraber resim ve videolarla destekli içeriğe hakim olmak o kadar da zor değil. Kullanıcılar aktif , yardım sever ve günlük düzeyde paylaşımda bulunuyorlar.

İnternet üzerinde yaptığımız küçük bir araştırmayla, Gladius Mini ROV kullanıcılarının cihazları üzerinde yaptıkları eklentileri derledik.

Gripper kol

Bildiğiniz üzere iş sınıfı mini ROVler gözlem amaçlıdırlar ve nadiren de su altı müdahale görevlerinde kullanılıyorlar. Gladius Mini, üreticisi tarafından piyasaya sürülmüş bir gripper veya manipülatör kola sahip değil. Ancak kullanıcılar kendi tasarruflarında, mekanik ve elektronik çözümler bulabiliyorlar. Üreticinin de bu tip modifikasyonları tamamen reddetmediğini ve hatta kısmen cesaretlendirdiğini de kullanıcı etkileşimlerinden anlayabiliyoruz.

Pervane Filtresi

Gladius Mini kullanıcılarının sıkça karşılaştıkları bir problem pervanenin yosun vb. sarması. Bu problem genellikle kolayca çözülse de her dalış sonrası drone’u temizlemek veya dalışı yarıda keserek pervane temizliğine girişmek bazen can sıkabiliyor. Bunun önüne geçmek için bir Gladius Mini kullanıcısı plastik filtre / ızgara modeli geliştirmiş.

Kablo Makarası

Gladius Mini’nin endüstri sınıfı işlerde kullanıldığını söylemiştik ancak önceliğin taşıma kolaylığı olduğu modelde kullanışlı bir kablo makarasının eksikliği hissediliyordu. Bunu farkeden kullanıcılar kendi yaptıkları kablo makaralarını paylaşmışlar, Youtube’da da konuya dair videolar bulmak mümkün.

Harici Kamera

Gladius Mini, mini portatif ROV modelleri içinde en iyi dahili kameralardan birine sahip. Ancak drone gövdesinde su altında yaptığınız çekimlerde kendi aksiyon kameranızı kullanabileceğiniz bir mount bulunmuyor. Bu eksikliği gidermek için drone’un gövdesine bir Gopro yuvası sabitleyenler veya Gladius Mini üzerindeki deniz suyu / tatlı su ağırlığı gözündeki mevcut vida yerlerini değerlendiren kullanıcılar var.  Aşağıdaki resimde Chasing Innovation ailesinin en küçük bireyi, Dory’e  monte edilmiş 360 derece kamerayı görüyorsunuz.

Başka başka şeyler

Bu eklenti konusu akla gelebileceklerle sınırlı gibi. Aşağıda birkaç tane farklı kullanım tipi için geliştirilmiş ‘kendin yap’ eklenti daja paylaşıyoruz.

İyi dalışlar,

projectinblue

Yorum Yapın