iBubble su altında kablosuz kumanda edilebilen ilk drone. Nasıl mı?

Otonom su altı drone iBubble, suyun altında belirli bir mesafeyi korurken, bir dizi kompleks manevrayı yerine getirerek dalgıcı her zaman takipte tutar. Bunun arkasındaki sırlardan biri iBubble’ın sonar teknolojisidir.

Hidrofonlar

Yukarıdaki resimde iBubble’ın altındaki 4 siyah renkli çıkıntı farkedeceksiniz. Bunlar birer hidrofon, yani suyun altında çalışan ses alıcıları. iBubble’ın kulakları gibi düşünebilirsiniz. Hidrofonlar sayesinde iBubble dalgıcın üzerindeki kumandadan gelen sinyali yakalar.

4 adet hidrofon sayesinde iBubble, bir dalgıca göre çok daha hızlı ve kesin bir şekilde dalgıcın yönünü ve mesafesini algılayabilir. Ve bunu saniyede birkaç kez yapar!

iBubble’ın gözleri: Görsel izleme

Akustik konum belirleme teknolojisinin yanı sıra, iBubble dahili kamerası yardımıyla takip ettiği cismin (yani bu durumda dalgıcın) üzerinde bir sıra nokta seçer ve bu noktalara (ıslak elbise, dalış ekipmanı vb.) kilitlenir. Böylece dalgıç uzaklaşıyor olsa bile iBubble’ın odağında kalır.

Görsel izleme – kayıt yapmadaniBubble kamerasıyla dalgıcı izler ve takip eder, ancak aynı kamerayı görüntüleme için kullanmaz. İnsan gözü gibi düşünebilirsiniz. Tam da bu sebeple, iBubble üzerine en sevdiğiniz aksiyon kameranızı yerleştirebileceğiniz şekilde tasarlandı.

projectinblue

 

Yorum Yapın