ROV için izin gerekli midir?

Bildiğiniz üzere ülkemizde drone uçuşları Sivil Havacılık Kanunu ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) İnsansız Hava Araçları Talimatı’na göre düzenlenmektedir. Yine aynı talimat gereğince uçuş izinleri, yetkiler ve kısıtlamalar belirtilmiştir.

Ancak su altında ‘uçuş yapan’ dronelar için bu durum geçerli değil. Uzaktan Kumanda Edilen Araç anlamına gelen ROVler, Türkiye’de hem profesyonel hem sportif amaçlı iş gören veya tercih edilen su altı araçlarıdırlar. Mini ROVler ise uzaktan kumanda edilen su altı araçların en küçük sınıfına işaret eder. Bu ağırlığı genellikle 10 kilogramı geçmeyen, gözlemleme & denetleme ve kısmen de (su altındaki objelere) müdahaleye izin veren taşınabilir ve manevra kabiliyeti yüksek bir ROV tipidir.

Bir mini ROV’yi kiralayarak veya satın alarak, herhangi bir eğitim, izin veya ruhsata tabi olmadan kullanabilir ve su altını keşfetmeye ve görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Mini ROVler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için ROV ve Görüntüleme başlıklı sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Yorum Yapın