Jet Surfboard seçerken: Patlar ve Elektrikli Motor Karşılaştırması (Benzinli vs. Elektro)

Bu kişisel kullanım için jet-board alacak herkesin düşünmesi gereken bir konu. Benzinle veya elektrikle çalışan bir motora karar vermeden önce bütün artı ve eksileri tartmak gerekiyor.

Profesyonel amaçla bu sporu yapıyorsanız, sadece patlar motorlu boardlarla ilerlemenizi tavsiye ederiz. Her halükarda, bu spora yakınsanız ya da ekstrem sporlara ve hıza yatkınsanız bu motor sizin için daha uygun olacaktır. Ancak dikkatinizi çekelim, her motor sporunda olduğu gibi moto-surf de gürültülüdür – örneğin evlerle çevirili küçük bir gölde bu sporu icra edecekseniz komşularınız bundan memnun olmayacaktır. Temiz su kaynaklarında bu tip sporların yasak olabileceğini de düşünmeniz gerekir.

Özetlemek gerekirse, benzinli motor daha hızlı ve kıvraktır; yeteneklerinizi ve numaralar / jumplar geliştirmeye daha yatkındır. Başka sporlardaki tecrübenize güvenmeyin, bir öğrenme eğrisi olacaktır. En azından bir gününüzü eğitime verin, board üzerinde ayağa kalkmayı ve hızlanmayı öğrenin. Çok zor olmamakla birlikte, jet-surfle geçirdiğiniz birkaç saatlik bir pratikten sonra ayakta durmayı öğrenmiş olursunuz. Kendi jet surfboardunuzu arkadaşlarınızı kullandırırken dikkatli olun: motorlu surfboardlar oyuncak değildir ve tecrübesiz kullanıcılar hem board hem tecrübesiz kullanıclar için tehlikeli olabilir.

Benzinli motorlarla ilgili bütün detaylara burada girmeyeceğiz, ancak Sudasurf ile birlikte gelen kılavuza dikkat etmeniz gerekecek. Elektrikii bir jet surfboard’u sadece prize takıp şarj etmeniz gerekirken, patlar motorlu Sudasurf’ün, yakıtını ve yağını tamamlamanız, ya da yeri geldiğinde WD-40 kullanmanız gerekecektir.

Elektrikli surfing prensip olarak çok daha kolaydır, şarja takarsınız ve kullanırsınız. Yeni nesil jet surfboardlarda değiştirilebilir bataryalar mevcut: bu gün içinde batarya değiştirerek tekrar, tekrar elektrikli surfboard’unuzu kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Elektro-surflerde suya batmaktan çekinmeyiz. Board sıklıkla su geçirmezdir. Kullanıcılar boardun üzerinde yatabilirler. Hem çocuklar, hem yetişkinler kullanabilirler. Ancak bilinmeli ki, elektrikli boardlar bataryaları yüzünden patlarlı moto-surflere göre daha ağırdırlar. Bu problemi aşmak için batarya ve board’u ayrı ayrı taşımayı düşünebilirsiniz. Ya da, bir trolley işinizi görebilir.

Bu yazı Motosurfing.com’un “how to choose the right board for surfing with a motor” yazısı düzenlerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın