Kambur balinaların, binlerce balığı aldatarak nasıl mideye indirdiğini izleyin!

Kambur balina, dünya üzerindeki en büyük ağızlardan birine sahip, aynı zamanda ona yakışır bir de iştaha. Otobüs büyüklüğündeki memeli günde 2500 kiloya kadar balık tüketebiliyor. Yeni bir araştırma, kambur balinanın nasıl bu kadar balığı yakalayabildiğine dair bir sırrı gün ışığına çıkarıyor: Dev memeli, balıkların kendisine gelmesini sağlıyor.

Kambur balinaların zaten birden fazla balıkçılık numarasına sahip olduğu biliniyordu. Büyük balon halkaları üfleyerek büyük balık sürülerini güden balinalar, tek seferde koca bir balık sürüsünü yutabiliyorlar. Diğer bir taktik ise, ringa sürülerine doğru hızla yüzerek avlarını kıskıvrak yakalamak.

Yeni bir numara daha

Şimdilerde Port McNeill, Kanada’da bulunan Marine Education and Research Society biyologları bu devlerin repertuarına yeni bir numara daha eklediler. Deniz kuşları, ringa yakalamak için denize daldıklarında, Kanada’nın Vancouver Adası açıklarındaki balinalar, ağızlarını yarı açarak, küçük gölcükler oluşturuyorlar. Çoğu balık ise bu sakin sulara aldanarak kendilerini bu ‘sığınak’lara atıyor. Yeterince balık birikene kadar sabırla bekleyen balina zamanı gelince, çenesini hızla kitleyerek atıştırmalığını midesine indiriyor. Marine Mammal Science’da yazan araştırmacılarına göre bazen, göğüs yüzgeçlerini kullanarak sağda solda kalan balıkları da topladıklarından bahsediliyor.

Balina kültürü mü?

Bilim insanları balinalarda bu davranışı ilk defa 2011’de gözlemlemişler. O zamandan beri bu davranışı sergileyen 20 birey kayda geçmiş. Bu tekniğin, genellikle birlikte çok vakit geçiren bireyler arasında, hızla yayılması bu dev memelilerin birbirlerinden bir şeyler öğrendiklerine işaret edebilir. Bunu araştırmacılar bir tür ‘kültürel aktarım’ olarak isimlendiriyorlar. Bu aktarım sayesindede balinaların, gelecekte değişim göstermesi olası iklim ve besin kaynağı şartlarına uyum sağlayacak yeni beslenme stratejileri öğrenmeleri mümkün olacağa benziyor.

Sciencemag.org’a ait “Watch humpback whales trick thousands of fish into becoming dinner” isimli makale derlenerek yazılmıştır.

Sevgiler.
projectinblue

Yorum Yapın