Her geçen gün daha fazla karina kontrol, dalgıçlık ve sualtı sörvey hizmetleri veren firma bu alanda ROV kullanmaya başlıyorlar.

Profesyonel dalgıç çalıştıran firmalar ROV kullanmayı neden tercih ediyorlar?

Sağlık ve güvenlik yanı sıra, bu yazı ROVlerin hız ve maliyet açısından faydalarını analiz etmeyi amaçlıyor.

Sağlık ve Güvenlik açısından ROV kullanmanın faydaları

1. Çarpışmalar

Limanlar çok hareketli yerlerdir, gemi karinası kontrolü dalgıçlar için çok tehlikeli olabilir. Gün ve gece boyunca tankerler yük boşaltırlar ve tekrar yük alırlar. Yardımcı gemiler ise bu esnada ticari gemilere kargo ve yakıt taşırlar ve bakım yaparlar. Bütün bu trafik bir geminin bir dalgıçla çarpışması riskini arttırabilir.

2. Akıntılar

Liman yönetimlerinin bu tip riskleri en aza indirgemek için başvurdukları yöntemlerden biri de gemilerin limandan uzakta demirlemelerini istemektir. Liman yönetiminin üzerindeki güvenlik riskini azaltıyor gibi gözükse de bu durum, açıkta dalış yaparak karina kontrolü yapan dalgıçları denizden gelebilecek, akıntı gibi tehlikelere açık bırakmaktadır.

3. Dekompresyon Hastalığı

Karina kontrolü için 12 metre ve daha derinlere gerçekleştirilen dalışlarda, hızlı basınç değişikliği dekompresyon hastalığı veya akciğer embolisi gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Karina kontrol, dalgıçlık ve sualtı sörvey hizmetleri veren ticari dalgıçlık firmalarının bu gibi sağlık ve güvenlik risklerini önemsediğini ve dikkate aldığını düşünüyoruz.

mini ROVlerin Hız ve Maliyet Avantajları

Bir sörvey veya kontrolü gerçekleştirmek için bir saatten daha az vaktiniz varsa, bir ROV kullanmak şu 3 sebepten ötürü daha hızlıdır:

1. Birden fazla dalgıç ile yapılan bir karina kontrolünde zaman kaybı kaçınılmazdır

Tipik bir denetleme operasyonu 3-4 dalgıç ile gerçekleştirilir. Bir dalgıç görevi üstlenirken, genellikle diğer dalgıçlar çalışmayı destekler. Dalgıçların suyun altında geçirebileceği süre kısıtlı olduğundan, sıklıkla dalgıçlar görev ve rol değiştirirler. Bu değişiklikler zaman alırlar ve işin uzamasına sebep olabilirler.

2. ROV kullanmak daha az evrak işi ve izin gerektirir

Dalış takımı ile gerçekleştirilen bir denetlemenin sabahı evrak doldurarak geçer. İnsan sağlığı ve güvenliği konu olduğundan, liman yönetimi evrakların tam ve geçerli olduğundan emin olmadan denetleme firmasına çalışma izni vermez.

Dalış ekipmanı bakımı külfetlidir; güvenlik kurallarına uymak adına dalış ekipmanın liman yönetimince denetlenmesi gerekebilir.

3. Dalgıçlar doğru görüntüleme yapmak adına daha sık iletişim kurmak durumundadır

Karina kontrolü esnasında doğru ve istenilen görüntüyü almak önemlidir. Dalgıçlarla çalışırken müşteriye sunulması gereken veriyi alabilmek adına, dalış ekibi arasında iletişimin önemi daha da artar.

Örnek vermek gerekirse hangi fotoğrafın hangi açıdan çekilmesi gerektiği, dalgıcın hangi kontrolleri yürütmesi gerektiği ve suyun altında ne kadar kalabileceği vb.

Hızlı olmanız gereken durumlarda, bir mini ROV 5 dakikadan az bir sürede suya ve istenilen derinliğe indirilebilir.

Elverişsiz Hava ve Deniz Koşullarında çözüm: ROV

Hızlı olmanın yanı sıra, mini ROVler akıntıda da denetlemeyi sürdürebilirler.

Su altı sörvey ve kontroller, hava ve su koşullarına rağmen gerçekleştirilmelidirler. Deniz ve hava şartları dalışa izin vermediğinde, veya 1 knotı aşan bir akıntıda denetleme yapmaya izin verilmez.

Öte yandan ROVler, 1 knotı geçen çapraz akıntılarda dahi suyun durulmasını beklemeye gerek olmadan, verilen görevi yerine getirebilirler.

ROVler dalgıçlarını yerini alacak mı?

Kabul etmeliyiz, her görev ROV ile yerine getirilemez:

  • Bazı denetleme işlerinde robotlar, bir insana kıyasla yeterli çevikliğe ve manevra kabiliyetine sahip olmayabilirler.
  • Tamir işlerini sadece dalgıçlar yapabilirler.
  • Temizleme ve kaynak işlerini sadece dalgıçlar yapabilirler.
  • Arama kurtarma görevleri gibi, muhakeme gerektiren görevleri robotlar yerine getiremez.

ROVler hiçbir zaman dalgıçların yerini almayacak. Birçok su altı görevinde insan çevikliğine ve zekasına ihtiyaç duymaya devam edeceğiz. Ancak, gün geçtikçe daha çok görev; buna su altı görüntüleme ve sörvey işleri de dahil ROVler kullanılarak hızlı ve güvenli bir biçimde, daha az maliyetle tamamlanabilecek.

ROV ve Görüntüleme Hizmetleri konusunda projectinblue’dan destek alabilirsiniz.

Bu yazı seadrone.com “why it is faster and cheaper to use ROVs than human divers” başlıklı yazısı düzenlenerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın