Başlarken

SUP seçerken, önce onu nasıl kullanacağınızı ve boardun vücudunuza nasıl uyum göstereceğini düşünün. Ana noktalarıyla sörfün şekli, SUP hacim ve kapasitesi ve aynı zamanda sizin için doğru olan uzunluk, genişlik ve kalınlık seçiminizde önemli olacaktır. Biz bu makaleyi hazırlarken sert gövdeleri araştırmamıza dahil etmedik, ancak iSUP (şişme gövde) veya sert gövde arasında kaldıysanız belirleyici unsurların en başta taşıma ve depolama olduğunu söyleyebiliriz. Eğer büyük bir hacim sizin için problem değilse, kesinlikle sert gövdeleri incelemenizi tavsiye ederiz. Şimdi konumuz olan şişme gövdelere (iSUP) gelelim:

SUP Gövde Şekilleri

Sert veya şişme gövde dahil, SUP seçerken gövde (İngilizce karşılığı hull veya body) şekli boardun suda nasıl randıman vereceği konusunda önemli bir rol oynar. Planya (İng. planing) gövdeli bir SUP su üzerinde kayarak ilerleyecek şekilde tasarlanmışken, deplasman (İng. displacement) tip bir gövde suyu yararak ilerler. Her iki gövdeyle de spora başlamak mümkünken, her gövdenin daha iyi performans verdiği alanlar var.

Planya Gövde

Düz ve geniştir. Keyif seyri, sörf, SUP yoga, köpüklü sular için uygun olan seçenektir.

Aztron Nova All-round SUP 10’0″

Deplasman Gövde

Kanolardan alışkın olduğumuz sivri pruva/baş. Suyu yararak ilerleyen gövde sayesinde daha hızlı gitmek – daha uzun mesafeleri katetmek mümkün olur. Düz bir çizgide kürek çekmek daha kolayken manevra konusunda (planya gövdeye göre) biraz daha beceri isteyebilir.

Bu tip gövde arayan sporcular genellikle fitness kürekçiliği, SUP turu ve SUP kampı veya yarış amaçlıdırlar.

Aztron Meteor Race SUP 14’0“

SUP Hacmi ve Ağırlık Kapasitesi

SUP hacmi boardun ne kadar ağırlığı su üzerinde taşıyabileceğini gösterir. Daha hacimli (litre) bir gövde suyun üzerinde daha çok yük kaldıracaktır. Ağırlık kapasitesi ise, aynı gövdenin ne kadar yük altında etkin bir şekilde kullanılabileceğine işaret eder.

Planya tip bir gövdede ağırlık kapasitesinin altında kaldığınız müddetçe (örneğin 120 kg ve altı) board kullanıcıya keyifli ve randımanlı bir seyir sunacaktır. Boardun kapasitesinin biraz üstünde olsanız dahi SUP, gövde tipi gereği bu fazlalığı tolere edecektir.

Deplasman tip modellerde ise durum biraz farklıdır. Önerilen ‘rider’ (kullanıcı) ağırlığının çok altında veya çok üstünde olmanız kürek sörfü seyrini etkiler. Bunun sebebi, deplasman gövdenin performans odaklı tasarımıdır. Çok hafif bir rider gövdeyi yeterince suya batıramadığı için gövde kendini ağır hissettirecek ve kontrolü zorlaşacaktır. Öte yandan rider gereğinden ağırsa, gövde suya daha fazla batacak ve sürtünme arttığından board yavaşlayacaktır. 

SUP Uzunluğu ve Genişliği

Aztron Touring SUP Modelleri

SUP uzunluğu genel olarak boardun kürek çektiğinizde nasıl tepki vereceğini belirler. Uzun bir board kısa boardlara göre daha hızlıdır, düz bir çizgide ilerlemesi kolaydır. Kısa boardlar ise manevraya daha yatkındırlar.  

Aklınızda şu şekilde kalabilir:

  • Kısa bir board (10’ altı) sörf yapacaksanız veya çocuklarınız kullanacaksa iyi bir seçimdir. 
  • Orta boyda bir board (10’ – 12’) her tip kullanıma yatkındır ve SUP yoga için de kullanılabilir.
  • Uzun gövdeler (12’6” ve üzeri) hızlı kürek çekmek veya uzun mesafe turları için idealdir.

SUP genişliklerini de üç başlık altında incelemek mümkün: SUP ile ne yapacağınız, vücut tipiniz ve yetkinliğiniz

Kısa ve narin bir vücudunuz varsa daha dar gövdeli bir boardu kontrol etmeniz daha kolay olacaktır. Daha ağır/büyük bir kişinin daha geniş bir board üzerinde dengesini bulması daha kolay olacaktır. Aynı şekilde geniş bir gövde, SUP turu esnasında daha çok malzeme taşımanıza yardımcı olabilecektir. 

SUP Yogası için de geniş bir boarda ihtiyaç duyulur: 31 inç ve üzeri bir SUP, yoga pozları esnasında gerekli yer ve dengeyi sunabilir.

Son olarak yetkinlik: eğer ilk defa sörf/SUP yapmıyorsanız daha dar bir gövde ile daha hızlı ve eğlenceli bir seyir yapmanız mümkün olabilir. Sporda yeniyseniz, geniş bir gövdenin sizi daha güvende ve rahat hissettireceğinden emin olun.

Aztron SUP modelleri

Çift oda teknolojisiyle şişme SUP endüstrisinde güvenlik standardını yeniden tanımlayan Aztron, projectinblue güvencesiyle deniz severlerle buluştuğunu CNR Avrasya Boat Show’da sizlere müjdelemiştik.

Aşağıdaki performans tablosunu kullanarak hangi Aztron SUP modelinin size uygun olduğunu bulabilirsiniz. Stok bilgisi ve siparişleriniz içinse buraya bakabilirsiniz.

Yorum Yapın