Bir “Liveaboard” İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalısınız?

Bu konu işin en can alıcı noktası tabii ki. Üstelik bizim gibi sürekli kurlarla boğuşan bir ülke için. 🙂

Kişi başı $700 gibi bir bütçeye Tayland’da 5 günlük konaklamalı bir tur almanız mümkün. Bu bütçenin içine konaklama, dalış, kullanacağınız ekipman (bc, regulator, tüp), ulusal parkların giriş ücretleri dahil.

Ancak bu ortalama bir tutar diyebiliriz, bazı dalış tekneleri 5 yıldızlı bi otelden farksızken, bazılarından beklentiniz gerçekten düşük olması lazım. 🙂

Biz benzer bir bütçe ile 21 dalgıcı ağırlayan, dalış ekipleri maksimum 5 (dive master dahil) kişiden oluşan, kamaralarda tuvaleti bulunan, günde 3 öğün yemek, 1 öğün atıştırmalık servisi bulunan bir teknede 5 gün geçirdik. Tekne ekibinin ilgisinden ve teknenin gelen olarak organize halinden çok memnun kaldık.

Peki bu bütçeye ek ne düşünmeniz lazım? Aşağıdaki kalemler, genellikle bu bütçeye ek kalemler.

Dalış sigortanızı kendiniz DAN ya da Dive Assure’dan alabileceğiniz gibi, liveaboardunuzdan da alabilirsiniz. Hatta bazı turlarda sigorta, turun ücretine de dahil oluyor.

  • Dalış sigortası,
  • Dalış bilgisayarı kiralama ücreti,
  • Eğer nitrox ile dalış yapmak istiyorsanız fark ücreti,
  • Turunuz sonunda dalış rehberiniz ve tekne ekibine bırakacağınız bahşiş (Bu konu turlarda oldukça önemli, üstelik tekne ekibinin sizin için ne kadar özenli çalıştığını görünce onlara ne kadar teşekkür etseniz az geliyor, bizim Manta Queen 7 deneyimimiz gerçekten bizi çok mutlu etti.),
  • Yemekler, su, çay, kahve ve hatta elektrolitler dahil ancak bira ve diğer soğuk içecekler dahil değil,
  • Ekipman eksiğiniz varsa ekipman kirası.

Birkaç küçük önerimiz var. Eğer varsa ve tabi bagaj hakkınız da varsa kendi elbiseniz, ABC ekipmanınız, dalış bilgisayarınızı mutlaka götürün. Böylece bu ekipmanlar için kira ödemeyerek o bütçeyi dalışlarınızı Nitrox’a çevirmek için kullanabilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

Yorum Yapın