Bir mini ROV veya diğer adıyla bir su altı drone satın almak üzeresiniz ve seçmekte zorlanıyor musunuz? Aşağıdaki kriterleri gözden geçirmenizde fayda var!

1 – Mini ROV’nizi ne amaçla kullanacaksınız?

ROV alırken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli madde; alacağınız ROV’yi ne amaçla kullanmak istediğiniz. Zira bundan sonraki bütün maddeler buna bağlıdır. ROV’nin içinde bulunan her bir parçayı fiyat/performans açısından inceleyip, görevleri gerçekleştirebilecek kapasitede olmasına dikkat etmelisiniz. Kamera, iticiler, batarya bunlardan bazıları…

2 – Kamera

Suyun yoğunluğundan dolayı su altında görüş mesafesi kısıtlıdır. Üstelik su kirliyse bu durum çok daha kısıtlı hale gelebilir. ROV seçimi yaparken, bu durumu düşünmeniz oldukça önemlidir. Çünkü kameranın yetersizliği sizi yarı yolda bırakabilir veya çok kaliteli bir kameraya gereksiz yere yatırım yapmanıza sebep olabilir. Bulanık bir suda bir kameradan ziyade, sonar yardımıyla navigasyon ve tarama yapılır.

3 – İticiler

İticiler ROV’lerin suda hareket etmesini sağlayan parçalardır. ROV seçimi yaparken iticilerin itme kuvvetine, enerji tüketimine ve torkuna dikkat etmeniz, ROV’nizi kullanım amacına uygun seçmenize katkı sağlayacaktır. Yine kamerada olduğu şekilde fazla güçlü bir itici yersiz kalacağı gibi güçsüz bir itici de sizi hüsrana uğratabilir.

4 – Boyut

Genel olarak daha küçük boyutlarda araçlar tercih sebebidir. Fakat boyutun küçülmesi çoğu zaman diğer özelliklerin de etkilenmesine sebep olur. Dolayısıyla sadece boyuta bakarak ROV seçimi yapmaktansa, komponent yeterliliği/boyut oranına dikkat ederek alım yapmak, ROV’nizi kullanırken hayal kırıklığı yaşamanızın önüne geçecektir. Yakın zamanda yayınladığımız Chasing M2 veya Chasing M2 Pro Kıyaslaması‘nı inceleyerek üreticinin 10 cm’lik boyut farkını nasıl avantaja çevirdiğini inceleyebilirsiniz.

5 – Batarya

ROV’lerin üzerindeki bütün komponentler tabii ki elektrikle çalışır. Bu nedenle ROV’nizde işinizi aksatmayacak kadar güçlü bir batarya bulunması oldukça önemlidir. Fakat batarya büyüdükçe ağırlığın arttığını aklınızdan çıkarmayın! Batarya kapasitesi aynı zamanda drone fiyatını da doğrudan etkileyecektir.

6 – Bir mini ROV ne kadar ‘hareketli’ olmalı?

ROV’nin hareket kabiliyeti, su altında görevleri daha etkin yapabilmek için oldukça önemlidir. Hareket kabiliyeti genelde itici dizilimiyle sağlanır. Bir ROV için en kapsamlı hareket derecesi 6 eksendir. Eksen sayısı arttıkça motor sayısının artacağını da düşünerek kaç eksene ihtiyacınız olduğuna önceden karar vermeniz fayda sağlayacaktır. Dronelarda OMNİ Hareket (Her yöne) Yeteneği Nedir? başlıklı yazımızı inceleyerek, alacağınız cihazın kabiliyetleri hakkında daha iyi fikir sahibi olabilirsiniz.

7 – Derinlik Limiti

Aracınızın dalabileceği maksimum derinlik, çalışma alanınızı belirlemede başlıca etkenlerden biridir. Genelde daha büyük araçlar daha derine inebilirken, yeterince derine inebilecek küçük araçlar bulmak da mümkündür. Derinlik derecesi (depth rating) arttıkça drone fiyatının da artacağını unutmamalısınız!

Dronelarla ilgili başka sorularınız mı var? Bize info[@]projectinblue.com’dan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın