mini ROVler uzaktan kumanda edilen su altı araçların en küçük sınıfına işaret eder. Bu ağırlığı genellikle 10 kilogramı geçmeyen, gözlemleme & denetleme ve kısmen de (su altındaki objelere) müdahaleye izin veren taşınabilir ve manevra kabiliyeti yüksek ROV tipidir.

Endüstriyel ROVlere kıyasla limitleri olsa da mini ROVlerin en büyük avantajı sadece insan gücüyle, çok çabuk suya indirilebiliyor olmaları. Özellikle dalgıç kullanılan operasyonlarda keşif, yer saptama veya sanayi dalgıcını asiste etmekte kullanılabilir. Aşağıda ROV’nizle yapabileceklerinize dair, videolarla destekli birkaç uygulama örneği paylaşıyoruz.

Derinliği sabitleyerek denetim yapmak

Gemi karinasını veya bir boru hattı denetlerken; ya da bir arama & kurtarma görevinde derinliği koruyarak, ROV veya kamera açısını belirleyerek yatay düzlemde, saatlerce tutarlı ve yüksek kalitede görüntü almak mümkün.

Karina kontrolünde ROV kullanmak neden daha hızlı ve daha ucuz derseniz, bu yazımız ilginizi çekebilir.

Deniz suyu analizi

Kolay bir şekilde entegre edilen numune alıcı sayesinde değişken derinliklerde bu görevi hızla tamamlamak mümkün.

Karabina bağlamak!

Suyun altında küçük müdahaleleri mini ROV’nin kolu sayesinde dalgıç kullanmadan tamamlamak mümkün. Bu özellikle derin ve görüşün az olduğu dalışlarda avantajlı olacaktır.

Çapa kurtarmak

Deminki örneğe benzer bir diğer uygulama da, dipte yatan bir nesneyi su yüzüne çıkarmak için uzaktan kumanda edilebilir aracınızı kullanmak olabilir. Keşif ve görüntüleme görevleri kadar, bu tip arama & kurtarma amaçlı dalışlarda da ROV’niz iş görecektir.

Metal dedektörsüz olmaz

ROV’ye entegre edebileceğiniz bir diğer araç da metal dedektörü. Sadece bu değil, kameraların görüntü almakta zorlandığı bulanık sularda, gemi liman giriş/çıkış denetimlerinde ve daha birçok diğer su altı görevinde işinize yarayan sonar veya GPS de isteğinize göre mini ROV’inize eklenebilir.

Kültür balıkçılığı ve ağ tamiri

Kültür balıkçılığında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan mini ROVler, marifetli aparatlar sayesinde ağ tamiri gibi su altında müdahale içeren nitelikli işlere koşulabilir.

Kültür Balıkçılığında mini ROV’lerin yeriyle ilgili bir diğer yazımız için tıklayınız.

Yorum Yapın