Bir scuba dalıcısı için nötr yüzer olmaktan daha öte bir mutluluk yoktur herhalde, ama bir çok dalıcı su altında nirvanayı bulurken zorlanıyor.

Mükemmel yüzerlik, yani su altında asılı kalabilmenin sırrı nedir? Bu BC (dalış denge yeleği) ceplerinize koyduğunuz ağırlığı ‘azaltmaktan’ geçer. Eğer doğru miktarda ağırlık aldıysanız, denge yeleğinizin içindeki havayla neredeyse hiç oynamanız gerekmez. Bir çok ipucu ve tavsiye deneyebilirsiniz, ancak mükemmel yüzerlik öğrenilmesi gereken temel bir beceridir. Elde ettiğinizde, su altı nirvanasından ne kastettiğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Bir çok kriter sebebiyle ağırlık konusu dalıcıdan dalıcıya, aynı dalışı yapsalar dahi değişebilir. Bu kriterlerden bazıları vücut ağırlığı, ıslak elbise kalınlığı, su altında nasıl nefes alıp verdiğiniz ve hatta patik giyip giymediğinizdir.

Ama eğer gereğinden fazla ağırlık almışsanız, bunu inişinize başlar başlamaz farkedebilirsiniz. Bir taş gibi mi batıyorsunuz, ve sonra belli bir derinlikte BC’nize hava mı basmanız gerekiyor? Bu beraberinizde fazla miktarda kurşun taşıdığınıza işaret eder. Aynı problemin bir diğer türü ise aşağı inmekte zorluk çekerken, belli bir derinlikte ağır hissedip BC’nizi şişirme ihtiyacı hissetmektir.

Dalış Tavsiyeleri

Bir sonraki dalışınızda mükemmel yüzerlik için bu 5 basit ipucunu deneyin – bu size bir pro gibi dalmanıza yardımcı olabilir.

Bırakın gitsin. Sıradaki dalışınızda yarım ya da bir kilo eksiltin. Bunu yaparak ve aşağıdaki dört tavsiyeyi kullanarak her zamankinden daha az ağırlıkla dalmaya başlayabilirsiniz.

Bir Dive Log kullanın. Her dalışınızda ne kadar ağırlık aldığınızı ve kaç mm’lik bir neopren giydiğinizi not alın. Bu hem gelecek dalışlarınızda ince ayar yapmanızı sağlar; aynı noktada uzun bir süre sonra yeniden dalış yaptığınızda ne kadar ağırlık alıp almamanız gerektiğini bilirsiniz.

Deflatörünüzü kullanın. Dalışa başlarken inflatorü havaya kaldırırak bütün havayı boşaltın. Deflatör bağlantısının BC’nin en üst noktasında olduğundan emin olun; hala batmıyorsanız ciğerinizdeki bütün havayı verin ve serbest haldeki kolunuzla denge yeleğinizi sıkıştırarak yüzerliğinizi etkileyebilecek hava balonlarından kurtulun. Bu da işe yaramıyorsa iniş halatını kullanın. 5-6 metre ve sonrasında su basıncı inişinizde size yardımcı olacaktır.

Kendinize zaman tanıyın ve rahatlayın. Her dalışın başlangıcında yüzeyde bir kaç derin nefes alarak dalış için doğru ‘ruh haline’ geçin. Bu sizi rahatlatacaktır. İnerken en sakin halinizle inin, eğer ayak aşağı iniyorsanız paletlerinizin ucu aşağıyı gösterecek şekilde durun, böylece paletler inişinizi engellemezler. Kol ve bacaklarınızı kullanmaktan kaçının. Badiniz ile buluşmayı planladığınız noktaya vardığınızda birkaç saniyenizi rahatlamak ve sakinleşmek için kullanın.

Nefesinizi kullanın.  Dolu bir akciğer pozitif yüzerliğinize 4 kilogram kadar ekleyebilir. İnişe geçerken nefesinizi tamamen verin. İnişe geçtikten sonra sakin ve düzenli nefesler alın. Inflatör / deflatör kullanmaya başlamadan önce rahatlayın ve nefes alış ve verişlerinizi kullanın, yüzerlik kontrolünü nefeslerinizle de yapabilirsiniz. Her nefes alışınızla yükselirsiniz. Nefes verdiğinizde ise batarsınız. Eğer yüzerliğinizi ayarlamak için inflatör kullanacaksanız bunu çok küçük hava vuruşlarla yapın, kısa bir vuruş sonrasında etkimesi için bekleyin. Eğer sürekli BC’nizdeki havayı ayarlamakla uğraştığınızı farkederseniz, kendinizi bir su altı yoyosu gibi hissederseniz ve bu dalıştan keyif almanıza engel olur.

Ekipman Tavsiyeleri

Dalış malzemelerinizi çantanıza yerleştirirken veya suya girerken, ağırlığınızı etkileyecek bir değişiklik olup olmadığından emin olun. Yeni bir dalış elbisesi mi aldınız? Yeni ıslak elbiseler, nötrlemek için eskilerine göre daha fazla ağırlığa ihtiyaç duyarlar.

 • Eğer 5 mm’lik bir ıslak elbise giyiyorsanız ve su yeterince sıcaksa, daha hafif bir elbiseye geçin.
 • Eğer açık palet kullanıyorsanız, daha ince bir patiğe geçin – hatta su sıcaksa neopren çoraba geçin.
 • Ağırlık yerleşimiyle oynamayı deneyin. Örneğin 6 kilogram ağırlık alıyorsanız, 2 kilosunu BC kemerinden çıkarıp yarım ya da bir kilosunu trim ceplerine koymayı deneyin. Ağırlığın bir kısmını – hepsini değil – kaydırarak, fazla ağırlıktan kurtulmayı başarabilirsiniz.
 • Yeni bir BC mi aldınız? Evinizdeki tartıyla tartın. Genellikle gerçek ağırlık ve paketin üstündeki ağırlık farklılık gösterir.
 • Bazen BC’de hava olabilir, bu siz yüzeye çıkarken genleşmeye devam eder. Kafanızı arkanıza yaslayarak yeleğinizi yoklayın. Uçakta uyurken kullandığınız yastıklar gibi bir hissiyatı vardır. Bu sizin için, birkaç kiloyu varan bir yüzerlik demek olabilir. İçerde mahsur kalan havayı çıkarmak için ağızla inflate/deflate yaptığınız BC ucunu havaya kaldırırken, koltukta arkanıza yaslanırcasına kendinizi arkaya bırakın. Çoğu BC bu şekilde içerideki son hava kabarcıklarını da dışarı verir.
 • Daha derin dalışlarda, sadece yukarıya biraz yüzmenizle birlikte genleşen hava devreye girer. Denge yeleğinizde hala hava olduğu durumlarda, çıkışınız üzerindeki kontrolü kaybedebilirsiniz. Böyle durumlarda hızlıca yeleğinizi söndürmeye hazır olun.

Lorenzo Mattiga’nın Scuba Diving Editors, ‘Tips for Wearing Less Weight Underwater’ isimli yazısından düzenlenmiştir.

Keyifli Dalışlar,
projectinblue

[products ids=”871,1119″ columns=”2″]

 

 

2 Comments

 • Selnaa
  Posted 5 Aralık 2018 03:30 0Likes

  Isterim Eyvallahta.Aciklama eksik.Nasıl olcak?Fiyat?kurs saati? Ne verilecek?……

  • projectinblue
   Posted 5 Aralık 2018 09:29 0Likes

   Merhaba, bu yazımız konu başlığı ve içerikten anlaşılacağı üzere sadece bilgilendirme amaçlıdır. Mükemmel yüzerlik veya diğer uzmanlık eğitimleri için dalış merkezinizle irtibata geçebilirsiniz.

Yorum Yapın