Dalış seyahatleri peri masala gibi anlatılabilir, ancak ertesi gün dalışının ters gideceğini kimse aklına getirmek istemez.

Tamamen sigortalı bir araç veya taksiyle havaalanına gidersiniz, kamu sorumluluk sigortası olan bir havaalanında check-in yapar, sigortalanmış bir uçağa binersiniz vs.

Ancak dalgıçlar dalış seyahati sigortasının kayıp para olduğunu düşünürler; oysa ki dalış sigortaları duty-free alışverişinizden daha düşük maliyetlidirler.

Bazen bütün hazırlık ve önlemlere rağmen kaza sizi bulabilir. Uzak bir dalış bölgesinde iseniz, tek çıkış yolu acil durum tahliyesidir ve bunlar binlerce ve binlerce dolara mal olabilir. 

1. İpucu

Uzak Konum = Uzaktan Fiyatlandırma
Dalış uzak noktalarda daha güzeldir ve acil durumlarda uzak noktalardan kurtarılmak maliyetli olacak anlamına gelir. Böyle bir işlem 10.000’lerce dollar tutabilir.
Yardımdan uzaklaştıkça, tahliye maliyeti artar, bu nedenle sigorta paketlerine bakarken bunu hesaba katın.

2. İpucu

Ne kadar derin?
Sigorta poliçenizi dikkatlice kontrol edin, önerilen spor dalış sınırını 39 m veya 140 ft’ten daha derine atmak istiyorsanız, önerilen spor dalış sınırlarının ötesine geçerseniz bazı poliçeler otomatik olarak geçersiz kılınır.

3. İpucu

Merhaba, yardım edebilir miyim?
24 saat uluslararası yardım, haftanın yedi günü, yılın 365 günü hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şeydir, çünkü dalış kazaları haftanın 365 günü 24 saat boyunca farklı zaman dilimlerinde gerçekleşir. Yani 7/24 hizmet içeren bir poliçe arayın.

4. İpucu

Seyahat sigortası dalış sigortası değildir!
Scuba sigortanız seyahat sigortanızın kapsamadığı şeyleri kapsıyor mu – (asgari 100.000 dolarlık) acil durum nakliyesi, hiperbarik tedavi, dalış ekipmanı kaybı sağlayan bir poliçe arayın. Henüz otelinize yerleşmediyseniz ve ekipmanınız birkaç saatliğine koyduğunuz yerden kaybolur veya çalınırsa?

5. İpucu

Afedersiniz, bu su lensinizin içinde olmamalı sanki?
Ekipman ve kamera için police teminatları neler, dikkat edin.

6. İpucu

Makbuz alabilir miyim lütfen?
Tatildeyken sizinkinin çalınması durumunda kiralık ekipman için size tazminat verecek bir sigorta planı arayın.

Dr Scuba Special Tip – Polise ve otel işletmeciliğine herhangi bir olayı resmi antetli kağıtta yazılı olarak bildirmeyi unutmayın, dalış operatörünü size kayıp veya hırsızlıktan dolayı değiştirilen teçhizatı gösteren tüm detayları yazılı ve damgalı resmi makbuzlar vermesini sağlayın.

Eposta göndermeyi bırakmanızı rica ediyorlarsa, yeterince evrak göndermiş ve muhtelemen tazminatınızı kazandınız demektir.

Sigorta talebinizde, fotokopileri göndermeyi unutmayın; postada kaybolması durumuna karşı her zaman orijinali saklayın, yalnızca talep edildiği durumda orijinalleri gönderin.

7. İpucu

Sabah eve dönmekte özgürsünüz.
İlk tedaviden sonra sigortanız, eve dönüş seyahat masraflarını karşılar. Ailenizin bir üyesini, masraflarını karşılamanıza yardımcı olmak için uçurmanız gerekirse ne olur? Acil bir durumda eve gitmek için bir charter teknesi kiralamanız gerekirse bu masrafı kim karşılayacak?

8. İpucu

Bekle, bunlardan birine tekrar girmek zorunda mıyım?
Evde tekrar kaza sonrası tedaviye ne dersiniz, hiperbarik odadaki bir saat 375 dolarlık bir ücrete mal olabilir, bu nedenle poliçenizin devam etmekte olan tedaviyi kapsadığından emin olun.

9. İpucu

DAN vakti
Söylemeye gerek yok – eğer aktif bir dalgıçsanız, hiperbarik tıbbı ve dalış güvenliğini araştıran, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun üyesi olmalısınız.

Dünyanın dalış kazaları tedavisinde lider otorite olduğu için, siteyi inceleyin ve bugün Master Plan’a kaydolun.

Bu bugün yapacağınız en iyi dalış yatırımıdır.

Bu yazı www.deeperblue.com “Why you need Dive Travel Insurance?” yazısından çevrilmiştir.

Yorum Yapın