Netflix artık hayatlarımızın o kadar ortasında ki, izleyeceğimiz içeriği kontrol etmek artık bizim için temel bir ihtiyaç oldu. Ancak işin bir diğer yönü de, Netflix içerisinde o kadar çok içerik var ki bazıları ne yazık ki gözden kolayca kaçabiliyor.

İşte biz deniz severlerin izlemesi gereken 5 belgeseli sizler için sıralıyoruz. Hazırsanız başlayalım 🙂

  • Chasing Coral

Mercanların hızla kaybolmasına dikkat çekmek isteyen dalıcılar, su altı fotoğrafçıları ve bilim insanları yaptıkları araştırmaları, sonuçlarını ve bundan sonra nasıl adımlar atılması gerektiğini paylaşıyor. Araştırmaları izlerken ne kadar karamsarlaşsanız da, sonunda bu durumdan bir çıkış yolu olduğunu öğrenmek derin bir oh çektiriyor.

  • Mission Blue

Okyanusbilimci ve marin biyolog Sylvia Earle, ilham veren hikayeler kategorimizde ayrıca yazmamız gereken bir bilim insanı aslında. Onun hikayesi evinin arka bahçesinden, okyanuslara ulaşıyor. Fazla avlanma ve toksik atık gibi problemleri duyurarak okyanusların kirlenmesine dikkat çekiyor. Oluşturduğu kampanya ile bu tehditlerin önüne geçmeye çalışıyor. Yaptığı tüm bu çalışmalarda sıkı bir kitle tarafından izleniyor, hatta bu kitle ona “Her Deepness” ismini uygun görmüş.

  • Fishpeople

Fishpeople, hayatlarını denize, okyanusa adamış, içlerinde yüzücü, balıkçı, sörfçü de bulunan 6 farklı insanın özel hikayesini bizlerle paylaşıyor. Tek bir lokasyona da bağlı kalmadan hazırlanan bu filmde Haiti, Taiwan, Avusturalya gibi farklı noktalardaki muhteşem manzaraları görebiliyorsunuz. Yönetmen Kaith Malloy, hem su altından hem de dışarıdan müthiş görüntülerle, hikayeleri birleştirerek bizlere sunuyor.

  • Plastic Ocean

2 kaşifin, 4 yıl boyunca, 20 farklı noktayı ziyaret ederek oluşturduğu çalışmanın sonuçları bu belgeselde toplanıyor. Biliyorsunuz plastik kirliliği, bugün okyanusları ve denizlerin kirlenmesinde bir numaralı etken olarak gösteriliyor ve raporlar da bunun doğruluğunu kanıtlıyor. WWF Akdeniz özelinde yaptığı araştırmaya ve ilgili rapora göz atmak isterseniz, Sürdürülebilirlik ve Su Altı kategorimisi ziyaret edebilirsiniz. Bu belgeselde de amaç okyanuslarda plastik kirliliğine dikkat çekmek ve bu sorunla yüzleşmek…

  • Jago: A Life Underwater

James Reed tarafından hazırlanan bu belgeselde, Endenozya’nın Bajau Kabilesinin farklı hayatlarını bizlere anlatıyor. Bajau halkı, yüzmeyi, konuşmadan daha önce öğreniyor. Balıkçılık ve avlanma onların hayatlarının odağında. Küçük yaştan itibaren “lepa-lepa” dedikleri ince uzun kayıklarını kullanıyorlar. Ve aslında bunlardan çok daha fazlası olan hayatlarını bu belgesel ile öğrenebiliyoruz.

Keyifli İzlemeler,
projectinblue

[products ids=”3501,3191″ columns=”2″]

 

 

Yorum Yapın