Türk denizcililerinin ele aldığı yelken maceraları arasında, ismi ile bile yerini farklılaştıran bir kitap “Okyanusta Bir Türk Kızı”. Yelkenle dünyayı dolaşmanın fikri bile sizi heyecanladırıyorsa, mutlaka okumanız gereken kitaplar arasında yer almalı diyebiliriz.

Hülya Leigh, eşi Derek ve kedileri Sheba’nın Spray tipi yelkenlileri Blue Belle ile Atlantik Okyanusu’nu nasıl geçtiklerini ve Amerika’da Intercontinental Waters (ICW) maceralarını, ve sonunda nasıl yeniden başladıkları noktaya ulaştıklarını (kitabı okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız) bu kitapta paylaşıyor.

Tekneleri Blue Belle ile yola Kemer’den çıktıklarında, önce Akdeniz’i dolaşıyorlar. Sonra da Cebeli Tarık’tan geçerek güneye devam ediyorlar. Sıra ile Kanarya Adaları ve Cape Verde Adalarını geçerek Atlantik Okyanusu ile buluşuyorlar. Okyanusun diğer tarafında ise Barbados, daha sonra Trinidad ile geçişlerini sonlandırıp, kuzeye, ICW sularına doğru yol alıyorlar. Yeniden Atlantik’i geçmeye karar verdiklerinde ise bu sefer kuzey rotasını tercih ediyorlar ve Bermuda, Azor Adaları rotası ile yeniden Cebeli Tarık üzerinden Akdeniz’e giriş yapıyorlar. Tüm bu yolculuk ise 8 yıl sürüyor, 1998-2004 yılları arasında.

Kitapta siz de onlarla beraber seyahat ediyorsunuz, sanki teknenin bir köşesinden sessizce izler gibi… Mesela Atlantik Okyanusu’nu ilk kez geçtikleri o 18 günde  “Hadi biraz daha. Hadi az kaldı. Bugünü de fırtınasız atlattılar.” diye diye sanki onlar o an Atlantik Okyanusu’nu yeniden geçiyormuş gibi okuyorsunuz. İkinci geçişlerine hazırlanırken, ne yapsak diye düşündüklerinde, içinizden onlara destek verirken buluyorsunuz kendinizi.

Onların hikayeleri tabii ki bu kitabın ana unsuru ama kitap aslında çok daha fazlası… Okurken bir gün denizlere açıldığınızda işinize yarayacak bilgiler, farklı teknelerin farklı durumlarda neler yapması gerektiği, acil durum senaryoları, bir Atlantik Okyanusu geçişine nasıl hazırlanılması gerektiği, teknedeyken nasıl kendinize gelir yaratabileceğinizi ve daha bir sürü konu ile ilgili fikir sahibi oluyorsunuz. Hülya Leigh’in de kitabın başında belirttiği gibi, kitap yelkenle dünyaya dolaşmak isteyen denizciler, özellikle kadınlar için, bir çok sorunun cevabını barındırıyor.

Kitabı www.denizkutuphanesi.com adresinde bulabilirsiniz.

Hülya Leigh Kimdir?

1961 İstanbul doğumlu. Ankara Üniversitesi, DTCF Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Havacılık sektöründe geçirdiği uzun yılların ardından 1996’da eşi Derek Leigh ile evlendi ve kısa bir süre sonra evlerini satıp, Derek’in kendi yaptığı yelkenli tekne “Blue Belle”de yaşamaya başladılar. Bu seyirleri esnasında en fazla 25 gün hiç kara görmeden denizde yaşayan Hülya Leigh’nin bu eşsiz deneyimi 2005 yılında Naviga Yayıncılık tarafından “Okyanusta Bir Türk Kızı” adıyla kitap olarak yayınlandı. 2017’de ikinci baskısı yapıldı. 2006’da eşi Derek’i kaybeden Hülya Leigh bu güne kadar Naviga adına 4 kitap çevirdi. Kendisi halen Bodrum’da yaşamakta. İngilizce’den Türkçe’ye çevirdiği denizcilikle ilgili eserler;

*Biyografi www.denizkutuphanesi.com adresinden alınmıştır.

Blue Belle daha sonra bir başka ailenin de macerası oldu. Maral ve Uğur, 5 yıl dünyayı dolaşacakları evleri olarak Blue Belle’i seçtiler. Sonra instagramdan takip ettiğimiz kadarıyla, bu fikri çok sevdiler 🙂 Hatta yine kendilerinin deyimiyle bu hayat tarzına “Uruguaylı bir akrabaları” da katıldı, oğulları Milo. Onların hikayelerini Cahil Cesareti isimli hesaplarından takip edebilirsiniz.

Sevgiler,
projectinblue

Yorum Yapın