Dalışınız sırasında bazı aksaklıklar olabilir, su altının birinci kuralı da bu gibi durumlarda panik olmamak. Önce badinizi, sonra da dalış amirinizi bu durumdan haberdar etmeniz için sakin kalmalı ve problemin ne olduğu belirtmelisiniz. Bu gibi durumlarda kullanmanız gereken işaretlerin bir kısmını sizin için aşağıda belirtiyoruz.

1.Tehlike Var

Su altı huzurlu ve sessiz bir dünya olduğu kadar, size sürprizler çıkarabilecek de bir dünya. İşte su altında beklenmedik bir durumla karşılaştığınızda, dalış takımınızı da bu tehlikeden haberdar etmelisiniz. Kollarınız ile önce X işareti yapıp, sonra da yumruğunuzla tehlikenin olduğu yeri gösterdiğinizde, tehlikeyi ve hangi yönde olduğunu belirtmiş olursunuz.

Su altında tehlike

2. Geri dönüyoruz

Dalışınız sırasında daha fazla ilerlemek istemediğinizde, dalış teknesine geri dönmek için bu hareketi yapabilirsiniz. Diğer bir durumda dalış eğitmeniniz ya da rehberiniz, geri dönüşe geçeceğinizi belirtmek için bu hareketi size yapabilir.

Dalış sırasında dön

3.Üşüdüm

Dalışınız sırasında başınıza gelmesi en muhtemel olaylardan biri de, dalışın ilerleyen zamanlarında üşümeye başlamanızdır. Dalış elbiseninizin kalınlığına, dalış derinliğinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir, kişiden kişiye de değişebilir. Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız, limitlerinize gelmeden dalış badinize durumu belli etmeyi unutmayın.

dalış sırasında üşüdüm

4.Kulağımı Eşitleyemedim

Bir diğer yaygın olarak yaşanılan durum ise kulak problemleri. Neredeyse tüm dalgıçlar bu problemi yaşar. Problemi aşmak için biraz yükselmeniz ve tekrar denemeniz gerekir. Dalışınız sırasında kulaklarınızı eşitleyemediğiniz durumlarda, bu işareti yaparak badinizin probleminizin ne olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz.

kulağımı eşitleyemedim

5.Başım dönüyor

Dalışınız sırasında ne olursa olsun önce panik olmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Eğer bir uyuşma hissediyorsanız, öncelikle badinize probleminizi söylemeyi unutmayın. Bu şekilde badiniz sonrasında, sizin durumunuzu izleyerek ve daha dikkatli olarak size yardımcı olabilir.

Narcosis

Ve unutmayın! Su altı işaretlerini uygulamadan önce en önemlisi, su altında badinizin ya da dalış eğitmeninizin dikkatini çekebilmek. Su altında Buddy-Watcher’ınız ile tek bir tuş sayesinde badinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

*Uygulamalı dalış görselleri www.sportdiver.com adresinden alınmıştır.

Yorum Yapın