Dalışa başlamak isteyenler, bu yazı sizin için. 1. seviye dalış eğitimi nedir ve nasıl alınır? Sizin için Türkiye’de yaygın olarak kullanılan 3 ekolü ve eğitimlerini sizin için tek bir yazıda özetliyoruz. Eğitim konusunda araştırma yapmadan önce, “Dalışa Yeni Başlayacaklara 5 Öneri” yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz ekol kavramını sizler için açıklayacağım. Türkiye’de dalış okullarını ziyaret ettiğinizde, onların dalış ekollerinin de farklı olduğunu göreceksiniz. Şu an için en yaygın olarak ülkemizde bulunan ekoller, SSI, PADI ve CMAS ekolleridir. Türkiye Su Altı Sporları Federasyon’u eğitmen ve dalıcı eğitimlerini CMAS ekolüne uygun olarak yapmaktadır. Ancak bu PADI ya da SSI okullarının Türkiye’de dalış yapamayacağı anlamanına gelmez, dalıcı ve eğitim seviyelerinde farklılıklar olsa dahi, denklikler de bulunmaktadır. Özetle dalış ekolünüz bu üç ekolden hangisi olursa olsun, Türkiye’de istediğiniz yerde dalış yapabilirsiniz.

Hangi sertifikaya sahip olursanız olun, dalışlarınız için limitiniz 18 metre ile sınırlı olacak.

Ve en önemlisi 1. seviye dalış eğitimine başlamak için sağlık formunu doldurmalı, gerekli ise doktor raporu almanız gerekiyor. Düzenli aldığınız ilaç bulunuyorsa, ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka dalış okulunuza bildirmelisiniz.

PADI ve SSI ekolünde giriş eğitimi sonrası alınan sertifikanın adı “Open Water Diver” olarak kayıtlara geçer. CMAS ekolünde ise “1 Yıldız Dalıcı” sertifikasına sahip olursunuz.

SSI Open Water Diver Eğitimi

Tüm ilk seviyelerde olduğu gibi, SSI Open Water Diver kursunda da amaç; sizi su altına en uygun şekilde hazırlamak, ekipmanları tanıtmak ve kullanmaya yeterli bir hale getirmektir.

Genel olarak Open Water Diver kursu 3 bölümden oluşur:

 • Akademik Dersler: SSI Eğitim Sistemi eğitim almak istediğinizde tüm bilgileri kendi öğrenme hızınızda ve takviminize uygun olarak öğrenmenize imkan verir. Sınıf ve havuz çalışmaları öğrendiğiniz herşeyi pekiştirmeye yöneliktir. MYSSI isimli aplikasyonu indirerek tüm eğitimlerinizi ve içerik videolarını buradan takip edebilirsiniz.
 • Sınırlı Su ya da Havuz Eğitimleri: Havuz ve açık deniz eğitiminiz için eğitmeniniz sizi scuba ekipmanınızı kullanmaya hazırlayacak ve konforlu bir şekilde dalış yapmanızı sağlayacak. Açık Deniz Eğitim dalışlarınıza başlamadan önce, su altı çevresine adapte olmanız için bu eğitimler bir köprü görevi görecek.
 • Açık Deniz Dalışları: En az 4 açık deniz dalışını tamamlayacak ve havuzda öğrendiklerinizi tecrübe etme şansı yakalayacaksınız. Açık deniz dalışlarınızı tamamladıktan sonra, sertifikalı bir dalıcı olacaksınız. SSI Open Water Diver sertifikası dünyanın her yerinde geçerli olacak, dalış tecrübeleriniz için hazır olacaksınız.

SSI ile ilgili daha geniş bilgi sahibi olmak isterseniz, SSI‘n kendi sitesinden inceleyebilirsiniz.

PADI Open Water Diver

PADI Open Water Diver, dünya üzerindeki en popüler dalış sertifikasıdır. PADI sisteminde, 14-15 yaş arası genç dalıcılar için “Junior Open Water Diver Kursu” uygulanır.

Eğitimin içeriği yine üçe ayrılmaktadır:

 • Teorik içerik: Bu kurs içerisinde eğitiminizi online olarak önceden yapabileceğiniz gibi, yine sınıf içi eğitimi de tercih edebilirsiniz. Online ya da basılı olsun, her konu sonunda bir bilgi tekrarı bulunur, ve bilgi tekrarlarının üzerinden eğitmeniniz ile kontrol etmeniz beklenir.
 • Dalış Ekipmanları ve Sınırlı Su Dalışları: Eğitiminizin ikinci bölümünde, yine sınırlı su dalışları ile ekipmanınıza alışmanız sağlanır. Su altında ihtiyacınız olan becerileri gerçekleştirmeniz beklenir.
 • Eğitim Dalışları: Eğitiminizin son bölümünde, eğitmeniniz ile beraber açık deniz dalışları gerçekleştirirsiniz. Eğitim dalışlarınızı tamamladığınızda, sertifikanızı da almaya hak kazanırsınız.

PADI ile ilgili daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz, PADI‘nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

CMAS 1 Yıldız Dalıcı Eğitimi

14 yaşını doldurmuşsanız, 3 günlük 1. seviye dalış eğitimine katılmaya hak kazanırsınız. CMAS eğitimleri de üçe ayrılır:

 • Teorik Eğitim: Dalış malzemelerinin neler olduğunu, nasıl kullanılacağını, su altı işaret dilini ve diğer temel bilgileri eğitmeniniz sizinle paylaşır.
 • Sığ Su Dalışları: Sığ su altı dalışlarınızda, ekipmanlarınızı nasıl kuşanacağınız, suya giriş teknikleri, su altına alçalma teknikleri, nefes alırken nelere dikkat edeceğiniz, yüzerlilik dengeleyici donanımlarınızı nasıl kullanacağınız, öğretilecektir. Potansiyel bir dalıcı olan sizlerden farklı becerilerin sergilenmesi bekelenecek. Ortalama 5 dalış yaparak eğitiminizin bu bölümünü de bitireceksiniz.
 • 18 mt Eğitim Dalışı: Eğitiminizin son gününde de, tüm becerileri yaptıktan sonra 18 metrelik ilk dalışınızı, yine eğitmeniniz ile beraber gerçekleştireceksiniz.

CMAS 1. seviye dalış eğitimi sonrasında da sizi bir çoktan seçmeli bir sınav bekliyor, ve sertifikanızı almaya hak kazanmak için sınavdan geçer not almanız gerekecek.

CMAS ile ilgili daha geniş bilgiye sahip olmak isterseniz, CMAS’in sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Temel dalış işaretleri, ise sizin su altında iletişim kurmanız için en büyük yardımcınız olacak. Eğitimlerden önce merak ederseniz ya da hatırlamaya ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Eğitimlerinizi tamamlayıp, dalıcı sertifikanızı aldığınızda da sizin için yepyeni bir macera başlayacak. Aramıza hoşgeldiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

[products ids=”871,1119″ columns=”2″]

2 Comments

 • Fırat ÇELİK
  Posted 15 Ocak 2019 22:20 0Likes

  Gerçekten güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler…

Yorum Yapın