Bir ROV pilotu olarak ne gibi bir gelişme görmek istersiniz?

Bir R.O.V. (uzaktan kumanda edilen su altı robotu) operatörüne bu soruyu sorarsanız, size muhtemelen stabilite, kontroller, hassas konumlandırma ve hatta ROV’yi yüzeye bağlayan kabloyu düşünmek zorunda olmamak diyecektir.

Seasam Control kumanda sistemi sayesinde Seasam, R.O.V. pilotlarının stabilite sorunlarına yanıt verebiliyor. Aynı zamanda cihazın kontrolünü sezgisel ve herkes için kolay hale getirirdi. Sırada, en çok sorulan soruya geliyoruz:

Kablosuz ROV Olur Mu?

Evet! Seasam ile dronu gerçek zamanlı olarak uzaktan kontrol edebilmek ve aynı zamanda kablodan kurtulmak mümkün.

Üretici Notilo Plus’ın ilk günlerini takip ediyorsanız, akustik teknolojisinin (iBubble ve) Seasam’ın bir dalgıcı su altında takip etmesine izin verdiğini bileceksiniz – ancak bu akustik teknoloji, yüzeydeki sensörlerden gelen görüntüler veya veriler gibi gerçek zamanlı geri bildirimlerin suyun dışına aktarılmasına izin vermez.

Diğer bir deyişle, akustik dalgalar su altında ve havada farklı davranır, bu da su yüzeyini bir tür “bariyere” dönüştürür.

Bu sorunu aşmak ve drone’umuzu çok uzak bir mesafeden kontrol edebilmek için Fransız mühendisler, kabloyla drone’a bağlanan motorlu otonom bir şamandıra olan Seasam Navigator‘ı tasarladı.

Bu şamandıra, 300 metreye kadar uzak mesafelere sinyal gönderebilen güçlü bir WiFi vericisi ile donatılmıştır. Seasam Navigator kablo yardımıyla drone’a bağlıdır. Topladığı verileri kontrol istasyonuna kablosuz (WiFi) şekilde aktarır.

Şamandıranın bu avantajı, yat marinaları veya gemilerle dolu liman gibi karmaşık ortamlarda uzun menzilli su altı denetimi ve sörvey imakanı sağlar. Entegre motorizasyonu sayesinde şamandıra otomatik olarak stabilize olur ve drone tarafından sürüklenmez – böylece R.O.V.’niz tüm pil süresini dalış için kullanabilir.

Ticari Denizcilik ve Coğrafi Konumlama

Ancak Navigatör Şamandırasının yetenekleri burada bitmiyor. Ticari denizcilik sektöründeki oyuncularla etkileşime girdikten sonra, su altından gelen verilerin coğrafi konumu – örneğin bir gövdenin hasarlı alanlarının kesin konumu gibi verilerin önemli olduğunu anladık.

Bu nedenle Seasam Navigator, hem kendi konumunu hem de dronun su altında hareket ettiğinde konumunu bulmasını sağlayan bir GPS sensörüne sahiptir. Drone tarafından kullanılan akustik teknolojiyi kullanan Seasam Navigator, drone veya Sensor Hub tarafından yakalanan tüm verileri konumlandırır.

Seasam Navigator ile yaptığınız karina kontrol ile 2 saat gibi kısa bir sürede topladığınız verilerle otomatik, zengin içerikli ve interaktif raporlar hazırlayabilirsiniz. Bu raporları, müşterileriniz veya iş ortaklarınızla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yapın