ROV& Su altı Görüntüleme

Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

BUDDY-WATCHER

Kurulum ile ilgili videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Önemli not!

Buddy-Watcher bir güvenlik sistemi değildir. Genel kabul gören güvenlik standartlarınca tarif edilen, dalış arkadaşına karşı var olan sorumluluktan kullanıcı muaf tutulamaz. Ancak cihaz birçok durumda destekleyici ya da yardımcı olabilir.

Buddy-Watcher nedir?

Buddy-Watcher yardımıyla 80 metre uzağa kadar çevreye zarar vermeden dalış badisinin dikkatinin çekilmesi mümkündür. Bu, bir düğmeye basılarak etkinleşen titreşimli alarmla gerçekleşir.

Buddy-Watcher’i kim kullanabilir?

 • Kabiliyetleri desteklenmesi gereken dalgıçlar
 • Şnorkelli yüzücü / Serbest dalışçı
 • Takviye psikolojik güvenlik ihtiyacı duyan yeni dalgıçlar
 • Piyasada alınan sinyal vericileri duymayan, ancak “gereksinim duyan” dalgıçlar
 • Su altında kendilerine dikkati çekmekte zorlukları olan engelli insanlar
 • Birbirine ulaşabilecek yakınlıkta yüzmeyenler ve (geçerli dalış kurallarını ihlal anlamına gelse de) büyük uzaklıkları “riske” edenler.

Buddy-Watcher birden fazla dalgıçta nasıl çalışır?

Buddy-Watcher, eşleşme/birleşme esnasında frekanslar üzerinden “bir defaya mahsus” kimlik verir. Bununla 80 metrelik bir hareket alanında birbirlerini rahatsız etmeden birden fazla dalgıcı aşağı indirmek mümkündür.

Buddy-Watcher nasıl iletişim kurar?

Buddy-Watcher, ses dalgası yardımıyla iletişim kurar.

Ses dalgası yaşamı rahatsız edici / tehlikeli midir?

Balıklardaki işitsel algılama için insanlardakine “benzer” diyebiliriz. Bizim bildiğimiz çoğu balık türü 60-80 dB arasındaki ses basınç seviyesinde 1000 Hz frekans alanına kadar duyar. Sadece bazı türler 1000 Hz üzerinde duyma kabiliyetine sahipler, örneğin ringa balıkları (5000 Hz.). Hatta insan 20.000 Hz’ye kadar duymaktadır. Çoğu tatlı su balıklarında duyulabilen alan 1000 Hz’in altındadır. Buddy-Watcher, 60.000-70.000 Hz alanında, bir vatın altında bir performansla çalışır. Bu alanda bizim su altı sakinlerine zarar vermemizi ihtimal dışında görebiliriz. Aynı şekilde balinalar ve yunuslar ses dalgasıyla iletişim kurarlar. Buddy-Watcher’da kullanılan 1000 Milivat altındaki performans oldukça düşüktür. Dalga emisyonu aşağı yukarı bir fısıltıya denk gelir. Bu sonuçları şu anda ünlü bir kurumla test etmekteyiz ve kısa zamanda yüklü bir rapor ortaya koyabileceğiz.

Cihazı Eşleştirme / Birleştirme’yle ilgili problemlerim var.

Cihazların Eşleşmesinde / Birleşmesinde her iki cihazın sensorlarının mümkün olduğunca birbirlerine yakın tutulması önemlidir. Sensorlar bu bakımdan açık bir görüş alanına ihtiyaç duyarlar.(İdeal olanı kapalı ve dört köşeli bir mekanda bulunmamaktadır).

ÖNEMLİ: Yüzme havuzlarında iletişim kesintileri meydana gelebilir! Havuzun köşeli biçimi ses dalgasını, Buddy-Watcher iletişimlerine zarar veren, geciktiren ve hem de kesintiye uğratan adeta “dikey dalgalar” gibi güçlü yansıtır.

Cihazı yüklemeyle ilgili sorunlarım var.

Aşağıdaki adımlar uygulayabilirsiniz.

 1. Buddy-Watcher pin yüzeylerinin temiz olup olmadığını kontrol edin. Pinler çoğunlukla zor temizlenir, gerekirse suyla nemlendirilen bir bezle temizlenmelidir. Temizlerken döndürmeli hareketler uygulanmalıdır.
 2. USB-Kablosunun USB-Fişinin USB-Şarj Cihazına doğru sokulu olup olmadığını ve diğer ucunun şarj adaptörüne doğru bağlı olup olmadığını kontrol ediniz.
 3. Şarj Cihazının prize doğru oturtulup oturtulmadığını kontrol ediniz.
 4. Şarj Adaptörünün Buddy-Watcher’a doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini ve pinlerin cihaza temas edip etmediğini kontrol ediniz. Gerekirse Şarj Adaptörünün üstüne hafif baskı uygulanmalıdır.
 5. Şarj fonksiyonunu Yedek-USB- Kablosu ya da Yedek-Şarj Adaptörüyle kontrol ediniz.
 6. Bu adımların hiçbiri yardımcı olmadıysa sizden cihazı bize geri göndermenizi rica edebiliriz, bunun için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Birden fazla Buddy-Watcher’ı aynı zamanda bir Master üniteye eşleştirebilir miyim?

Evet, birden fazla cihaz bir Master’a eşleştirilebilir.

Cihazı her yeni açışta eşleştirme yapmak zorunda mıyım?

Evet, her yeni açışta eşleştirme yapılmalıdır.

Aküyü tamamen yükledim ve ortalama 5 gün sonra şarj cihazı boşalıyor.

Kullanılmadığında otomatik olarak 40%’a kadar boşalma gerçekleşir. Bunun sonrasında Buddy-Watcher tekrar doldurulmalıdır. Akünün ideal saklama özelliği ile, uzun ömürlü olmasını sağlıyoruz.

İki cihaza mı ihtiyacım var?

Evet, fonksiyonel bir Buddy-Watcher sistemi için iki Buddy-Watcher gereklidir. Her bir dalgıç badisine çağrı gönderebileceği “kendi” Buddy-Watcher’ını taşır.

Buddy-Watcher hangi derinliğe uygun tasarlandı?

Buddy-Watcher sportif dalışlar için düşünüldü ve en fazla 60 m derinliğe uygun tasarlandı.

Diğer uyarı/sinyal cihazlarına göre hangi avantajlara sahibim?

 • Buddy-Watcher, Badi-Ekipleri için kişiselleştirilmiş bir cihazdır. Buddy-Watcher yardımıyla diğer dalgıç gruplarını rahatsız etmeden sadece kendi badinize seslenme imkânınız bulunmaktadır.
 • Birbirine ulaşamayacak uzaklıktaki dalgıçlar birbirlerine 20 metre uzaktan çağrı gönderebilirler.
 • Bu amaçla gönderilen sinyal kolda/bilekte hissedilen bir titreşimdir ve diğer cihazlardan farklı olarak, rahatsız edici bir ses ya da darbe değildir.
 • Titreşim sentetik kauçuk su elbisesi ya da kuru dalgıç elbisesi üzerinden sorunsuz hissedilir.
 • Cihaz ergonomiktir ve havadan bağımsız çalışır, kullanışı kolaydır.

iBubble

Bu videoda iBubble’ınızın parçalarını ve beraber nasıl çalıştıklarını öğreneceksiniz.

ÖZELLİKLER

iBubble yüzeyden kontrol edilebilir mi?

Evet: Explorer paketi sayesinde iBubble yüzeyden kontrol edilebilir. Sadece kabloyu yerine takarak ve aplikasyonu cep telefonunuz veya tabletinizden çalıştırarak derinlikleri keşfetmeye başlayabilirsiniz. Can

iBubble su altındaki engelleri tanır mı?

Evet, iBubble üzerindeki verici sayesinde su altında hem sizi hem de mercan ve kayalık gibi engelleri tanımlar çarpmadan hareket eder.

Hangi kameralar iBubble ile uyumludur?

iBubble’ın üzerinde standart bir aksiyon kamera montaj aparatı (mount) bulunur. iBubble GoPro Hero 3 ve daha güncel GoPro modelleriyle uyumludur, aynı zamanda mount ile uyumlu diğer aksiyon kameralarla da (Paralenz, Olympus vb.) kullanılabilir. Ancak bazı kameralar iBubble için fazla büyük gelebilir.

iBubble pil ömrü nedir?

iBubble optimal kullanımda bir buçuk saate yakın bir kullanım süresi sunar. Bu süre, deniz suyu sıcaklığı veya akıntı gibi çevresel faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Pil değiştirilebilir mi?

Evet! Su geçirmez bölmeyi açarak bataryayı yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Şarj seviyesi düştüğünde ne olur?

iBubble anlık şarj seviyesini takip eder. Pil azaldığında, iBubble size geri döner ve dalışınızı tamamlarsınız. Eğer bir tekne dalışı yapıyorsanız ve su üstü güvenlik haberdarsa, iBubble’ı yüzeye gönderebilirsiniz. Pil tamamen boşaldıysa, iBubble sıfıra yakın pozitif yüzerliği sayesinde yavaşça yüzeye doğru yükselecektir.

Hangi film senaryoları mevcut?

iBubble ile çekim alternatifleri zamanla çeşitlenmeye devam edecek. Şu an için aşağıdaki senaryoları bulacaksınız:

Follow : Takip modu. iBubble sizi arkanızda pozisyonlar, hafif aşağı bakarak yukarıdan sizi takip ederken size ve çevrenizdekileri görüntüler: dalış noktasına doğru dalıştayken en ideal senaryodur!

Lead: Yönetmen modu. iBubble sizin önünüze geçerek sizin gördüğünüzü filmler!

Side: Yatay hareket modu. iBubble sizin sağınıza geçer ve size yanınızdan filme alır. Kayalık veya batık solunuzdayken ideal bir senaryo olabilir.

Circle: Daire modu. iBubble etrafınızda dönerek filme alır. Dalış ekibinin tamamını görüntülemek için harika!

Come: iBubble size doğru gelir ve yaklaştığında pervanelerini kapatır. Böylece iBubble’ı ellerinizle yöneterek istediğiniz görüntüyü çekebilirsiniz. iBubble’ı bıraktığınız an tekrar en son kullanılan senaryoya döner ve pervanelerini çalıştırır.

Stay: Sabit kal. iBubble durur ve bu derinlikte kendini konumlandırır. Siz uzaklaşırken drone çevresinin panoramik bir görüntüsünü filme alır.

Dive: Dalış modu. iBubble sizin arkanızda pozisyon alır ve siz derine inerken aşağıya doğru yön alır. Bu senaryo serbest dalgıçlar veya bir batık için alçalan dalgıçlar için idealdir!

Drone için maksimum derinlik nedir?

Maksimum derinlik 60 metredir.

iBubble akıntı halinde nasıl davranır?

iBubble 3 knot’a varan akıntılarda yüzebilir. 7 pervane ve dahili stabilizasyon sistemiyle kuvvetli akıntılarda dahi dengede kalır.

iBubble’ın hızı nedir?

iBubble su altında saniyede maksimum 1,5 metre hızla hareket eder.

iBubble’ın ışıkları var mı?

iBubble iki entegre ışıkla gelir. Bunlar 1.000’er lümendir ve doğrudan drone’un piline bağlıdırlar.

iBubble yüzer midir?

Evet, iBubble çok az pozitif yüzerdir, tatlı suda dahi! Düşeyde sabit kalmak için pervanelerini kullanır. iBubble’ın yüzerliğini ağırlık ekleyerek veya çıkararak değiştirmek mümkündür. Bunu nasıl yapacağınızla ilgili bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Suyun altındayken pil değiştirebilir miyim?

Hayır, çünkü pil su geçirmez bir bölme içinde güvendedir. Ancak teknede, kuru bir bölgede pili hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

iBubble ile birlikte kamera geliyor mu?

Hayır, pakette kamera yoktur. Bağlantı sistemi sayesinde kameranızı iBubble’ı değiştirmeden yenileyebilirsiniz.

60 metreden daha derine inersem ne olur?

iBubble için tanımlı maksimum derinlik 100 metredir, dahili sistemleri sayesinde iBubble derinliği fark eder ve inişi durdurur.

iBubble ile dalgıç arasındaki maksimum mesafe nedir?

Vericiyi taşıyan dalgıç ve iBubble arasındaki mesafe en fazla 15  metre olabilir. Ancak iBubble’ın takip mesafesini 1 ile 8 metre arasında değişecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

iBubble düzenli aralıklarla güncellenecek mi?

Evet, güncellemeler düzenli olarak yeni ve heyecan verici özellikler getirecek! Tabi ki güncellemeler bedava olacaklar ve herhangi yeni bir ekipmana ihtiyaç doğurmayacaklar.

Işıkları açmak pil ömrünü etkiler mi?

iBubble’ın ışıklarının açık olması pil süresini etkileyecektir ancak bu en aza indirgenmiştir. Normal şartlarda ışıkları açıkken iBubble 1 saat kadar su altında çalışacaktır.

Sudayken teknik bir arıza yaşanırsa ne olur?

iBubble suyun altındayken bir problemle karşılaşırsa (örneğin bir darbe veya su kaçağı gibi), iBubble otomatik acil durum yüzey moduna geçerek su yüzeyine çıkar. iBubble’ı takip ederek yüzeye çıkmaya çalışmayın, her zaman güvenliğinizi ve dalış prosedürlerini dikkate alın.

iBubble su kaçağı tespit ederse?

iBubble pil bölmesinde veya elektroniklerde kaçak tespit ederse, yüzeye çıkar ve kapanır. iBubble’ı takip ederek yüzeye çıkmaya çalışmayın, her zaman güvenliğinizi ve dalış prosedürlerini dikkate alın.

iBubble’ı su altında kapatabilir miyim?

iBubble’ı su altında kapatmak ‘disarm’ iki şekilde mümkündür: “Disarm” senaryosunu seçin, iBubble başka bir senaryo seçilinceye kadar pervanelerini kapatır. Hızlıca “Disarm” moduna geçmenin bir diğer yolu da Mode ve Scenario tuşlarına eş zamanlı basmaktır.

iBubble’ı su altında doğrudan kontrol etmenin bir yolu var mı?

iBubble’ın en önemli özelliği su altında tamamen otonom şekilde hareket edebiliyor olmasıdır. Bu onu suyun altındayken doğrudan kontrol edemeyeceğiniz anlamına gelir; ancak isterseniz ‘Come’ senaryosunu kullanarak iBubble’ı kollarından tutarak özellikle görüntülemek istediğiniz bölgeyi kameraya alabilirsiniz.

iBubble bir şeyle çarpışırsa ne olur?

iBubble sonar engel tanıma sistemiyle donatılmış olsa da su altındayken bir dalgıç veya etrafındakilerle çarpışması mümkündür. Sağlam gövdesi sayesinde ciddi darbelere karşı gelebilir. Ancak dalış esnasında iBubble’ın pozisyonuna dikkat etmek olası kazaların önüne geçecektir. Bir problem tespit ettiğinde iBubble yüzeye çıkacaktır. iBubble’ı takip ederek yüzeye çıkmaya çalışmayın, her zaman güvenliğinizi ve dalış prosedürlerini dikkate alın.

Dalarken iBubble’a dikkat etmeli miyim?

iBubble tamamen otonomdur ve sonar engel tanıma sistemiyle donatılmıştır, ancak her zaman iBubble’ın pozisyonuna dikkat etmeniz ve sizi takip ettiğinden emin olmanız önerilir.

iBubble ile başka bir dalgıcı nasıl takip edebilirim?

iBubble her zaman kumandasını takip eder. iBubble’ınızın başka bir dalgıcı takip etmesini istiyorsanız, kumandayı diğer dalgıca vermeniz yeterli olacaktır. iBubble değişikliği fark eder ve diğer dalgıcı takibe alır.

Engel tanıma sistemi nasıl çalışıyor?

Sonar teknolojisi sayesinde, iBubble düzenli aralıklarla su altında sinyal gönderir, bu sayede drone altındaki ve çevresindeki engellerin varlığını algılar.

Suyun altında pil seviyesinden nasıl haberdar olurum?

Suyun altında kumandayı iBubble’ın üzerindeki bölmeye yerleştirin. Drone’un pil seviyesi ekrana yansıyacaktır.

iBubble darbeye dayanıklı mıdır?

iBubble dayanıklı olması için üretilmiştir. Gövdesi ciddi darbelere karşı koyacak şekilde üretilmişse de drone’un pozisyonunu sürekli olarak kontrol ederek olası çarpışmaları engellemelisiniz. Bir problem tespit ettiğinde iBubble yüzeye çıkacaktır. iBubble’ı takip ederek yüzeye çıkmaya çalışmayın, her zaman güvenliğinizi ve dalış prosedürlerini dikkate alın.

Bakım

iBubble’ı nasıl kapatırım?

Aşağıdaki videoyu izleyerek ilgili adımları takip edin.

iBubble’ın altında bir pim ve bağlı olduğu kablo ne işe yarıyor?

Bu güvenlik pimi acil durumda iBubble’ı hızlıca kapatmanızı sağlar. Pim yerinden çıkarılırdığında drone kendini kapatır. Drone’u tekrar başlatmak istediğinizde pimi yerine yerleştirmiş olmanız gerekir. Bu pim drone’un aktivasyonu için zorunludur. Ağırlık ekleyip çıkarırken kablonun vidaya takılı olduğundan emin olunuz.

ÖNEMLİ! Kablo hiçbir durumda boşta bırakılmamalıdır! Motora sıkışarak drone’un zarar görmesine sebep olabilir.

Drone’un güncellemesi yarım kalmış gibi gözüküyor. Ne yapmalıyım?

iBubble güncelleme esnasında firmware geçici bağlantı kayıpları sebebiyle duraksayabilir. Bu meydana geldiğinde ilerleme çubuğu hareket etmeyi bırakır ve gücelleme duraksar.

Böyle durumlarda kumandanızı kapatın, sonra kapalı kumandayı iBubble’ın üzerine yerleştirerek iBubble’ı kapatın. App, bir hata mesajı gösterecektir. Kumandayı tekrar açın, iBubble’ı açtıktan sonra güncellemeye App üzerinden devam edebilirsiniz.

İlk defa kurulum yapıyorum ve 7. Adımda takılı kaldım.

Bu durumda aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Drone’un ve kumandasının kapalı konumda olduğundan emin olun.
 2. Pil bölmesinin yanındaki acil durum pimini nazikçe iterek tamamen yerine yerleştirilmiş olduğundan emin olun. Pim yerine yerleşmemiş olduğunda aksaklıklara sebep olabilir, bu durumda drone kendini birkaç saniye içerisinde kapatacaktır.
 3. Pili yerleştirin – tamamen şarj edilmiş olduğundan emin olun.
 4. iBubble kumandayı açın. Notilo Plus logosu gözüktüğünde, Scen. ve Mode tuşlarına eş zamanlı olarak basarak “Bootloader” moduna geçin.
 5. Kumandayı drone’un üzerindeki yerine yerleştirin. Güncelleme tamamlanana kadar kumandayı yerinden oynatmayın.
 6. iBubble açılır ve güncelleme sürecine başlar. Bu 20 dakika kadar sürebilir.
 7. Güncelleme tamamlandığında drone ve kumandası senkronizasyona başlayacaktır. Kumanda DISARM senaryosunu gösterir.
 8. Şimdi ilk kuruluma devam edebilirsiniz, drone’unuz dalışa hazır!

Suyun altında teknik bir problem yaşanırsa ne olur?

Suyun altında su kaçağı veya darbe gibi durumlarda iBubble, bir problem tespit ettiğinde yüzeye çıkacaktır. iBubble’ı takip ederek yüzeye çıkmaya çalışmayın, her zaman güvenliğinizi ve dalış prosedürlerini dikkate alın.

iBubble’ı güncelleyemiyorum. Ne yapmalıyım?

iBubble’ı güncellemek için Appstore (iOS) veya PlayStore (Android) üzerinden indirdiğiniz iBubble uygulamasına ihtiyacınız var. Talimatları dikkatlice takip edin. Drone’ güncellemekte zorlanıyorsanız teknik destek için bizimle irtibata geçin. Kritik bir güncelleme gerekmedikçe iBubble’ınızla güncelleme yapmadan da dalabilirsiniz.

Drone su altında garip davranıyor. Ne yapmalıyım?

Eğer iBubble su altında garip bir davranış sergiliyorsa aşağıdaki adımları tamamladığınızdan emin olun:

 • Vericinin dalış esnasında tüpünüzün üzerinde hizalandığından emin olun.
 • Drone üzerindeki hidrofonların (drone’un çevresindeki ve altındaki 5 siyah renkli bölge) baloncuk veya başka cisimlerce örtülmediğinden emin olun.
 • Her 20 dalışta iBubble App üzerinden ‘Calibration’ yapılması önerilir. Drone’u calibre ederken düzgün bir yüzeye yerleştirin, iBubble uygulaması üzerinden kalibrasyon işlemini başlatın.
 • App ile hidrofon ve motorların durumunu kontrol edin. Bir veya birden fazla hata ile karşılaşıyorsanız teknik servisimizle iletişime geçin.

Eğer problem devam ediyorsa, iBubble’ın davranışına dair detaylı bilgiyle birlikte teknik servisimize başvurun.

iBubble App bir veya birden fazla hidrofonun çalışmadığını söylüyor. Ne yapmalıyım?

Hidrofonlar iBubble’ın “kulakları”dır. Bunlar çalışmadığında iBubble kendini su altında doğru pozisyonlayamayacaktır. Drone’unun tamiri için teknik servisimizle iletişime geçin.

iBubble App bir veya birden fazla motorun çalışmadığını söylüyor. Ne yapmalıyım?

Böyle durumlarda iBubble çalışan motorlarıyla eksikliği gidermeye çalışacaktır ancak bu drone’un performansını etkileyecektir. Drone’unun tamiri için teknik servisimizle iletişime geçin.

App (iBubble uygulaması) drone’u bulamıyor. Ne yapmalıyım?

İBubble uygulaması iBubble’ı bulamıyorsa, WiFi ile iBubble’a bağlı olduğunuzdan ve data hizmetinin ‘Data Service’ kapalı olduğundan emin olun. iBubble App’e bağlandıktan sonra data hizmetini tekrar açabilirsiniz.

Pili nasıl değiştiririm?

iBubble.camera adresindeki Tutorial videoların arasında ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Talimatları dikkatlice takip ederek iBubble’ınızın su geçirmeyeceğinden emin olun.

iBubble’ı nasıl güncellerim?

Bu kolay bir süreçtir. iBubble uygulamasını yükleyin ve talimatları takip edin.

iBubble’ınızla ilgili bir problemle karşılaştığınızda drone’u bakım merkezlerimizden birine gönderebilirsiniz. Eğer drone’nunuz hala garanti* kapsamındaysa bakım ücretsiz karşılanacaktır. (Gönderi ile ilişikli masraflar hariç).

*garanti kapsam ve koşullarını inceleyiniz.

iBubble bakımı nasıldır?

iBubble dayanıklıdır ancak her dalış sonrası taze suyla iyice durulanması tuz birikimine ve motor arızalarına engel olacaktır.

iBubble kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

iBubble’ı kullanmak hayli kolaydır ancak dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili https://support.ibubble.camera/knowledgebase/ adresindeki kısa makaleleri okuyun.

Drone başladı ancak sürekli ötüyor ve senkronize olmuyor. Ne yapmalıyım?

Bu drone’un su tespit ettiğini işaret ediyor. Ancak bu yanlış bir ikaz olabilir. Pil bölmesinin tamamen kuru olduğundan emin olun; eğer ıslaklık varsa bunu kuru biz havlu ile silin ve drone’un kuru bir alanda birkaç dakika bekleyerek havalanmasını sağlayın. Problem devam ediyorsa teknik servisimizle iletişime geçin.

Drone açılmıyor. Ne yapmalıyım?

Pilin doğru şekilde yerleştiğinden ve kapağının doğru şekilde kapandığından emin olun. Acil durum pimini nazikçe iterek yerine yerleşmiş olduğundan emin olun. Problem devam ederse teknik servisimizle iletişime geçin.

iBubble – Explorer Pack

Bu videoda iBubble Explorer Pack nasıl kullanılır, görebilirsiniz.

PETER DIVING

 1. Peter Diving System nedir?

PETER ile dal, kolay yoldan dal

PETER Diving Sistemi standart SCUBA sistemleri gibi basınçlı hava tüpleri kullanır, ancak uzun hava hortumları sayesinde ağır tüp su yüzeyinde kalırken dalgıçlar denizin altında ekipmandan bağımsız bir şekilde, sırtlarında hava tüpleri olmadan su altı dünyasını keşfedebilirler.

Yüzeyde, dalgıcı takip eden yüzer bir nesneye bağlı olmanın verdiği güvenlik ile sisteme alışmak çok kolaydır; yeni dalgıçlar için idealdir. Bu nedenle, yüzerlik kontrol gereçlerine gerek kalmaz.

PETER aynı zamanda tekne bakım ve pervaneye takılan halat gibi acil durumlar için de harika bir araçtır. Polisaj gibi pnömatik makineleri bağlayarak teknenizin gövdesini temizleyebilirsiniz.

PETER Diving System en akıllı dalış sistemidir, çünkü:

 • Güvenli
 • Konforlu
 • Basit
 • Çevre dostu
 • Hafif
 • Güzel görünümlü
 • ve Kompakttır.
 1. Peter ile dalmak ne kadar güvenlidir?

PETER Diving System mevcut en güvenli ve en basit dalış sistemidir.

Her şeyden önce, istatistiken scuba veya tüplü dalışın bir maratonu koşmaktan veya bir araba sürmekten daha güvenli olduğunu dikkate almak gerekir.

PETER Diving System denenmiş ve test edilmiştir. Sigorta şirketleri, kayıtlı kaza sayısının sıfır olduğu PETER ile dalış yapan bireyler için talep ettikleri primleri aşağıya çekmektedir.

Her biri özel olarak tasarlanan parçalardaki teknolojik inovasyon beraberinde güvenliği de getirir:

 • Yüzer gövde

Batmaz malzemelerden yapılmıştır. Kısa bir molaya ihtiyaç doğduğunda ya da kas tutulması gibi bir aksilik anında dalgıç, PETER’a tutunarak dinlenebilir.

“Aşağıda dalgıç var, uzaktan ve yavaş hızla geç” anlamına gelen Alfa bayraklı ve açık sarı rengiyle belirgin yüzer gövde kolayca fark edilir. Böylece bir teknenin PETER’ı görmeme veya aşağıda dalgıçların olduğunu anlamama ihtimali en aza indirgenir.

 • Hortum sistemi:

Bu aynı zamanda derinliği limitler. İnilebilecek maksimum derinlik 6 metredir, bu bir insanın dekompresyon hastalığı riski ile karşı karşıya olmadığı derinliğe denk gelir(Van Liew & Flynn, 2005). Çabuk bağlantı konektörü kazara oluşabilecek kopmalara karşı çifte koruma sistemi ile donatılmıştır.

 • Çabuk Açılan Ağırlık Kemeri

Her beden ölçüsüne ayarlanabilir evrensel ağırlık kemeri, hızlıca takılarak herhangi bir dalgıcın doğal pozitif yüzerliliğini dengelemekte kullanılabilir. Böylece dalgıç suda serbestçe hareket edebilir. Bir acil durumda, çabuk açılan sistem bireyin ağırlık kemerini bırakmasına imkan verir; bu esnada hava tedariği devam eder.

 1. Peter ile dalmayı nerede deneyebilirim?

Bütün aile birlikte ve güvenli bir şekilde deniz hayatıyla buluşma şansı. Asla unutamayacağınız bir tecrübe sizi bekliyor.

Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, PETER Point noktalarından birini deneyebilirsiniz. Dalış okulları 2013’ten beri rehberli Akdeniz turları sunmaktalar (Balearic Adaları, İspanya). Yeni PETER Diving noktaları 2016’da Atlantic Okyanusu’nda açıldı (Kanarya Adaları, İspanya). İkisi de harika dalış bölgeleri. Çok yakında dünyanın pek çok yerinde PETER noktaları bulabileceksiniz.

Müşterilerimizin puan ve yorumlarını görmek için bizim Tripadvisor sayfamıza bakabilirsiniz (site içinde “PETER Diving” diye arayabilirsiniz).

www.peterdivingtours.com sitesininden istediğiniz zaman PETER dalışınızı rezerve edebilirsiniz.

 1. Kendi Peter Diving’ime sahip olabilir miyim?

On-board eğlence. Mürettebat içinse alet çantasına yeni bir üye!

Binlerce dalış ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yepyeni bir dalış seti ortaya çıkardık.

PETER Yacht lüks bir deniz oyuncağı olarak tasarlandı; aynı zamanda bakım amaçları için de çok kullanışlı bir araç olarak kendini kanıtladı. Bu durumlara çapanızın dibe takılması da dahil.

Peter Yacht ve Peter Tours’un farkı nedir?

  • PETER Yacht Basic: kendi tüpünüzü kullanmak isterseniz diye tüp dahil olmayan iki dalıcılık set.
  • PETER Yacht Extended: Üç kişilik eğlence. 12 litrelik paslanmaz çelik tüp ve 8 metrelik uzatma hortumu ile birlikte.

Kesinlikle en akıllı, en hafif ve en kompakt dalış sistemi.

Rekreasyonal dalış veya su sporları merkezleri odaklı tasarlanan PETER Tours daha geniş bir gövde sunar, daha büyük tüpleri (15 litre çelik gibi) taşır ve daha çok discovery dalışının en az sayıda tüple gerçekleşmesine olanak sağlar. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 1. Peter Diving System ile ne kadar derine inebiliriz?

Araştırmalar, 6 metrenin bir dalgıcın dekompresyon hastalığı riski yaşamadan dalabileceği en derin dalış olduğunu göstermekte (VanLiew & Flynn, 2005). Bu sebeple PETER ile ulaşılabilir maksimum derinlik 6 metredir. Ancak, PETER modülerdir ve doğru aksesuarlarla daha sığ veya derin dalışlar için kullanılabilir.

Örneğin çocuklarınızın 1 metreden daha derine dalmasını istemediğiniz durumda, kolayca ilgili uzunluktaki hortumu takabilir ve sadece şamandırayı izleyerek nerede olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Başka bir senaryoda, 15 metreye düşürdüğünüz saatinizi çıkarmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda, farklı uzunluklardaki hava hortumlarını takarak kıymetli eşyanızı denizden kurtarabillirsiniz.

DİKKAT: Derin dalış tehlikelidir. Sadece tecrübeli ve bröveli dalgıçlarca gerçekleştirilmelidir.

 1. Peter ile ne kadar su altında kalabilirim ve aynı anda kaç kişi kullanabilir?

Tüpün* dolu olduğu ve maksimum derinliğin 6 metre olduğu bir dalışta, dalış süresi kaç dalgıcın bir sisteme bağlı olduğuna göre değişecektir:

 • 1 dalgıç: 50-120 dakika
 • 2 dalgıç: 30-60 dakika
 • 3 dalgıç: 20-35 dakika

Ancak bu değerler her zaman, dalgıç veya dalgıçların hava tüketimine bağlıdır.

PETER çok kullanıcılı diğer dalış sistemlerinden daha basit, daha hafif ve daha kompaktır.

*12 litre çelik tüp, 220 bar hava veya 9 litre karbon fiber tüp, 300 bar hava

 1. Peter’ın ebatları ve ağırlığı nedir?

PETER hem çok kullanıcılı bir sistem olduğundan hem de pazardaki en basit sistem olduğundan, ağırlığı ve hacmi diğerlerinden daha azdır.

Geleneksel bir scuba dalışında her dalgıç BC yelek, tüp, diğer aksesuar ve ağırlıklarla beraber yaklaşık 30 kilogramlık bir ekipmana ihtiyaç duyar. Bir PETER ünitesini 3 kişi eş zamanlı kullanabilir; tüp ve Peter toplam ağırlığı 30 kilogram kadardır. Böylece PETER, dalgıç başına 3 kat daha hafiftir diyebiliriz.

Ebatlar için de aynısı geçerli. 3 kişilik bir PETER set, tek kişilik scuba ekipmanının sığacağı bir çantaya girebilir. Bu ekipman hacminin %66 azalması demektir.

 1. Peter çevre dostu mudur?

Çevrenin korunması PETER için önceliklidir.

PETER herhangi bir yakıt veya pil kullanmadığından, doğrudan çevreyi kirletmez. Ancak üretim ve lojistik süreçler enerji gerektirir. Bu sebeple kaynak kullanımını sorumlu bir şekilde yönetmekte ve optimize etmektedir.

Aynı zamanda, üretimimizin yaratabileceği olumsuz etkilerini dengelemek adına TRITON Project aracılığıyla deniz ve deniz canlılarının korunmasına aktif katkıda bulunuyoruz. Yıllık Peter Diving karının %1’i denizlerin korunmasına ayırmaktadır.

Bunlara ek olarak, Peter Diving turu sunan tüm şirketler denizlerin korunmasında gönüllü aksiyon alırlar. Bu bir liman veya nehirdeki atıkların temizlenmesinden, bir araştırma enstitüsünün gözlemlerine katkıda bulunmak olabilir.

PETER Diving hizmetleri ve ürünleri satın alarak deniz ve okyanusların sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktasınız.

 1. Peter Diving System ile dalmak için tecrübeli ve/veya bröveli bir dalgıç mı olmak gerekir?

Daha önce dalmamış dahi olsanız PETER ile ilk seferde dalış yapabilirsiniz. PETER’in Tripadvisor sayfasını ziyaret edin. Mallorca, İspanya’da en yüksek puanlı aktivite olarak sıralandığını göreceksiniz. Şimdiye kadar PETER sertifikalı dalgıçların tecrübelerini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Aleti kullanabilmek için temel yüzme yetilerinin gerektiğini söyleyebiliriz. Çocuklar, yaşlılar ve fiziksel ve zihinsel dezavantajlılar gözetim altında olmak koşuluyla, su altında nefes almanın özgürlüğünü keşfedebilirler.

PETER Handi, PETER tarafından yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi. Engellilerle yaptıkları yüzlerce başarılı dalış tecrübesinden sonra, bundan sonraki yıllarda her PETER Diving dalış noktasında, daha önce dalış yapabileceğini düşünmeyen bir sürü insanı PETER yardımıyla su altıyla tanıştırıldı.

 1. Peter bakım ister mi?

PETER Diving tatlı su ile durulanmalı, kum ve yosundan arındırılmalıdır.

 1. Peter Diving System yasal mıdır?

Bütün uluslararası standartlara uygun dalış ekipmanları gibi, PETER Diving System ile dalmak veya sahip olmak serbesttir.

Ancak, rekreasyonel dalış regülasyonları ülke ve bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple dalgıç yerel kanunlara hakim olmalı ve bunlara riayet etmelidir.

 1. Peter’ı kim buldu ve tasarladı?

Uluslararası patentli sistem, İspanyol aile Escaño tarafından icat edildi.

1970ler – İlk fikir, Mr. Escaño’nun kozmetik ve yiyecek sektörleri için yosun çıkardığı iş esnasında ortaya çıktı.

1990lar – İlk prototipler Mr. Escaño ve oğlunun eğlencesi için yaratıldı.

2011 – PETER Professional denizi görüntülemek ve temizlemek amaçlı bir araç olması için geliştirildi.

2013 – PETER Diving System kullanan ticari dalış operasyonları su altının kapılarını insanlara açmaya başladı. Bunların arasında daha önce hiç dalabileceğini düşünmeyenler ve fiziksel dezavantajlılar vardı. Bugün itibariyle, binlerce kişi deniz hayatıyla buluşup sertifikalı birer PETER dalgıcı oldular. Onların oyları sayesinde PETER Diving Tripadvisor’daki #1 numaralı etkinlik oldu.

2016 – PETER Yacht, güvertedeki en iyi eğlence aracı olmak üzere yola çıktı, aynı zamanda yat ve tekne mürettebatının bakım ve acil durum ihtiyaçlarına hizmet de veriyor.

 1. Sistem garantisi var mı?

Bütün PETER Diving ürünleri satın alındığı tarih itibariyle iki sene boyunca garanti altındadır.

PETER Diving ekipmanları en üst özen ile üretilmiş ve bir araya getirilmiştirler. Doğru kullanım ve bakımla uzun seneler hizmet verebilirler.

Garanti şart ve kapsamları için ürün manuelini okuyunuz.

GÖZCÜ ROV

Su altı robotları neden kabloludur? 

Su altında radyo frekans sinyallerinin sönümlenmesi sebebiyle günümüz teknolojisinde uzaktan kontrollü su altı araçları kablosuz üretilememektedir.

Su altında kablo herhangi bir soruna yol açar mı?

Gözcü ROV su altı robotunda kullanılan kablo su altı için özel olarak üretilmiştir ve son derece dayanıklıdır. Suya nötr yapısı sayesinde su altı aracına herhangi bir ekstra kuvvet uygulamaz; ayrıca karşılaşılabilecek herhangi bir soruna karşı 160 kgf kapasitesiyle su altı robotunun yüzeye alınmasını kolaylaştırır.

Su altında alınan görüntüler anlık kayıt ediliyor mu?

Kullanıcı arayüzünde bulunan kamera simgesine tıklayarak istediğiniz anda kayıt almaya başlayabilir ya da durdurabilirsiniz.

Su altı aracına ekstra olarak kamera, sensör veya robot kol ekleyebilir miyiz?

Evet, su altı robotu Gözcü ROV’nin üzerinde bulunan aparat sayesinde dilerseniz kendi aksiyon kameranızla da görüntü alabilirsiniz. Ayrıca su altı robotunun modüler yapısı sayesinde robot kol, sensör gibi farklı geliştirmeleri de dilerseniz ekleyebilirsiniz.

Kullandığınız yazılım ve program her bilgisayara uyumlu mu ? 

Evet. Macbook, Windows tablet ya da bilgisayarınızla arayüz programını kolayca çalıştırabilir, su altı aracını kullanabilirsiniz.

Kullanmadan önce ya da sonra dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

Tuzlu suyun yarattığı korozif etkiler sebebiyle su altından çıkarılan her alette olduğu gibi, aracın tatlı suyla durulanması kullanım ömrünü arttırıcaktır.

Parça ve servis desteği sağlıyor musunuz ? 

Firma olarak, parça ve servis desteği sağlıyoruz. Ayrıca dilerseniz yapılacak geliştirmeler ve bakım için cihazınızla bizzat ilgileniyoruz.

 • Gözcü ROV yasal uyarı metni için buraya tıklayabilirsiniz
 • Gözcü ROV kullanım kılavuzu için buraya tıklayınız.

GLADİUS MİNİ

1. Fotoğraf veya video çekmek mümkün (SD hatası)

A. www.sualtidrone.com  sayfasını açın, menü bölümünden DESTEK sayfasına tıklayın ve ‘onarım aleti açıklaması’ altındaki linkin üzerine tıklayın. Onarım aracını indirin ve SD’yi onarmak ve hasarlı video veya fotoğrafları kurtarmak için talimatları izleyin

B. Onarım aracını ve onarım kılavuzunu almak için doğrudan info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

2.Gladius Wi-Fi aranamadı veya bağlanamadı.

A. ROV ve baz istasyonunun tamamen şarj olduğunu onaylayın.

B. Bağlantı konnektörlerinin bağlı ve sıkılı olduğundan emin olun.

C. Baz istasyonu, bazı eski telefonlar tarafından desteklenmeyen 5GHz frekans bandına ayarlı. Baz istasyonunun arkasındaki “reset” düğmesine basın ve bağlamadan önce 2,4GHz frekans bandına geçmeyi bekleyin.

D. Baz istasyonun V ROV ’gösterge ışığını saklayın. Gösterge ışığı yanıp sönüyorsa, anormal bir bağlantı var demektir, support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

3. Olağandışı gürültü veya motorun dönüşü

A. Pervanelerin temizlendiğinden emin olun.

B. Gladius Mini motorlarının sabit derinlik modunda veya kendi kendine sabitleme modunda farklı hızlarda dönmesi normaldir; kilit derinliği modu: tüm motorlar makineyi sabit bir derinlikte tutmak için çalışır; Kendinden dengeleyici mod: tüm motorlar makineyi yatay bir duruşta tutmak için çalışır.

C. Eğer herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bir video kaydedin ve info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine gönderin.

4. Kontrolör (kumanda) bağlanamıyor.

A. Kontrol cihazının tamamen şarj olduğundan emin olun. Öncelikle denetleyiciyi açın, denetleyici şarj olurken şarj gösterge ışığı yanmıyorsa, denetleyicinin pili zarar görür.

B. Etrafta başka Bluetooth cihazı bulunmadığından emin olun. Kontrolörün bağlantı frekans bandı 2.4GHz’dir.

C. Telefonu / tableti Gladius Wi-Fi’ye bağlayın ve Bluetooth düğmesini açın, ardından denetleyiciyi açın. Denetleyicinin Bluetooth göstergesi yanıp söndüğünde uygulamayı açın, başarıyla bağlandığında daima yanacaktır.

D. Bazı eski android tablet veya telefonlar denetleyiciye bağlanamayabilir. Lütfen başka cihazlarla bağlamayı deneyin.

Herhangi bir endişeniz varsa doğrudan info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com irtibata geçiniz.

 

5. Kamera (Az algılama) 

A. ROV’u baş aşağı çevirin ve lens üzerinde su damlası birikintisi olup olmadığını gözlemleyin. Varsa, ROV’nin sızdırmakta olduğunu gösterir.

B. Merceği koruyun. Kuru bir havluyla sildikten sonra belirgin su sisi görüyorsanız ve hala damlalar varsa, ROV’un sızdığını gösterir.

C. Gücü kapatın ve makineyi sızıntı yaptıktan hemen sonra kullanmayı bırakın, lütfen info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine birkaç fotoğraf veya video gönderin.

6. Gladius’u önyüklemeye izin vermiyorsa;

A. ROV ve baz istasyonunun tamamen şarj edildiğinden ve bağlantının sıkıldığından emin olun.

B. ROV ve baz istasyonunu şarj edin. Şarj cihazı gösterge ışığı kırmızıysa, makinenin bataryası normaldir.

C. Doğru başlatma: önyüklemeden sonra, baz istasyonu göstergeleri yanar. Aynı zamanda ROV’un farları kısa bir süre boyunca yanar ve iki otomatik test sesiyle birlikte gelir.

D. Lütfen doğrudan info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

7.Video ve Fotoğraf İndirme;

Telefon / Tablet;

Telefonunuzu veya tabletinizi Gladius Wi-Fi’ye bağlayın

B. IF.Dive uygulamasını açın, sağ alt köşedeki Medyayı tıklayın.

C. İndirmeniz gereken videoyu / fotoğrafı bulun. İndirmek için indir düğmesine tıklayın, video ve fotoğraf doğrudan telefon / tablet fotoğraf albümüne (İndirme klasörü) kaydedilir.

Bilgisayar,

A. Laptop’u Gladius Wi-Fi’ye bağlayın.

B. Web tarayıcısını açın ve IP adresini girin: 192.168.1.88

C. İndirmeniz gereken video veya fotoğrafı tıklayın. Genelde İndir klasörüne kaydedilen indirme simgesini ve kaydet’i tıklayın.

D. Fotoğrafların ve videoların düzgün indirildiğinden emin olmak için Firefox veya Google kullanmanızı öneririz.

8.Wi-Fi bağlantısı sık sık kesiliyorsa;

A. Gladius Mini, Wi-Fi çift frekans ağını destekler. 5Ghz varsayılan olarak kullanılır. Daha güçlü anti-parazit özelliğine ve daha iyi kararlılığa sahiptir. Ara sıra kullanımda olan bağlantının kesilmesi normaldir.

B. Bağlantı bağlayıcılarının iyi takılıp takılmadığını kontrol edin.

C. Ürünün çevresindeki ortam koşullarını kontrol edin ve karmaşık radyo ortamında, metal veya engellerin altında kullanmaktan kaçının, bu ürünün açık zeminin görsel alanı altında kullanılmasını tavsiye edin.

D. Makineyi yeniden başlatın ve diğer telefonlarla bağlamayı deneyin.

Lütfen doğrudan info@projectinblue.co

m ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

9. Joystick’i nasıl özelleştirilir;

A. Uygulama işlem arayüzünün sol üst köşesindeki Ayarlar düğmesine tıklayın.

B. “tanıtıcı” düğmesini tıklayın.

C. ABD el veya Japonya el veya özel ayarları seçin.

D. Lütfen ayrıntılar için info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

10. Canlı akış(yayın)  işlevini nasıl kullanırsınız;

A. Uygulama arayüzünün sol menü düğmesini seçin ve canlı akış simgesine tıklayın.

B. Canlı adresi ve canlı kodu üyesi olduğunuz platformdan alacağınız kod veya adrestir. (örneğin : youtube, instagram …) web sitesinden kopyalayıp yapıştırın.

C. Canlı yayını başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın.

D. Tutorial: Uygulamanın ana arayüzünün sağ üst köşesindeki simgesine tıklayın – Yardım – Eğitim – Canlı

Lütfen doğrudan info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

11. Gladius’un sudaki duruş düzeyi korunamaz mı yoksa dalış yapamaz mı?

A. İlk önce yüzdürme modülünün doğru kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin.

B. Makinedeki tüm havanın boşaldığını kontrol edin.

C. Sorun devam ederse, lütfen  info@projectinblue.com ya da support@chasing-innovation.com adresine başvurun.

12. CI desteğine nasıl kendi kendine kontrol raporu gönderirsiniz?

A. Başladıktan sonra Gladius’u bağlayın, ardından IF.Dive uygulamasını açın.

B. Uygulamanın sağ üst köşesindeki simgeye tıklayın – Kendini Kontrol Et – Şimdi kontrol et – Geri bildirim – E-posta ile gönder

13.Nasıl kalibre edilir?

1İvmeölçer kalibrasyonu: Uygulamaya girin ve sağ işlev düğmesini seçin. ROV’a tıklayın, kalibrasyonu seçin ve ivmeölçer kalibrasyonunu seçin. Akselerometre kalibrasyonuna gidin, başlat düğmesine tıklayın, kilit açma durumu ise cihazı kilitlemesini ister. Cihaz kilitliyse, kalibrasyon prosedürünü başlatın. Normal kalibrasyon işlemi başlarsa, bilgi istemi kutusu gizlenir ve ardından kalibrasyon başlar. Normal kalibrasyon işlemi başlangıcı başarısız olursa, bilgi istemi kutusu başlatma işleminin başarısız olduğunu gösterir ve ardından makineyi yeniden kalibrasyon işlemine yeniden başlatması gerekir. Kalibrasyon, metin talimatı, 3B gösterge talimatı ve küp pozisyon göstergesi talimatına dayalı olarak cihazın konumunu hareket ettirerek belirtilen sırada yapılabilir. Bir parça belirtilen sırada kalibre edemezse, kalibrasyonu tekrar başlatmak için makineyi yeniden başlatmanız gerekir. Sonunda kalibrasyonun başarılı veya başarısız olduğunu gösteren bilgi istemi kutusunu açacaktır. Kalibrasyon başarılı olursa, onay düğmesine tıklayın ve sayfa kapanacaktır.

2. Derinlik kalibrasyonu: Uygulamaya girin ve sağ işlev düğmesini seçin. ROV’a tıklayın, kalibrasyon seçin, derinlik kalibrasyonuna tıklayın ve bir sonraki başlangıçta kalibrasyon istemi kutusunu işaretleyin.

3. Pusula kalibrasyonu: Uygulamaya girin ve sağ işlev düğmesini seçin. ROV’a tıklayın, kalibrasyonu seçin ve pusula kalibrasyonuna gidin. Başlat’a tıklayın, ilk önce kilit açma durumunu kontrol edin ve ardından pusula kalibrasyonu başlangıcının başarısını bekleyin. Başarısız olursa, makineyi tekrar kalibrasyona yeniden başlatmanız gerekir. Başarılı olursa, 3D göstergeye ve küp konum göstergesine göre konumu döndürebilir ve değiştirebilir. Alt işlem çubuğu yerine getirildiğinde ve ardından kalibrasyonun başarısı veya başarısızlığı için istemi kutusunu açacaktır. Kalibrasyon başarılı olursa, onay düğmesine tıklayın ve sayfa kapanacaktır.

4. Yatay kalibrasyon (Android kullanıcısı için, ivmeölçer ile devam edin): App içine girin ve doğru fonksiyon düğmesini seçin. ROV’a tıklayın, kalibrasyonu seçin ve yatay kalibrasyonu seçin ve ardından otomatik kalibrasyonu başlatın.

KULLANIM KILAVUZLARI

 • Buddy-Watcher kullanım kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Peter Diving kullanım kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.
 • iBubble hızlı başlangıç kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Gladius Mini hızlı başlangıç kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz
 • Gladius Mini kullanım kılavuzu için buraya tıklayınız.
 • Gözcü ROV yasal uyarı metni için buraya tıklayabilirsiniz
 • Gözcü ROV kullanım kılavuzu için buraya tıklayınız.
 • Chasing M2 kullanım kılavuzu (ENG) için buraya tıklayınız.

ÖDEME

Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?

Ödemelerinizi sadece kredi kartı ya da havale/eft ile, sipariş oluşturma aşamasında yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile nasıl ödeme yapıyoruz?

Websitemizde size daha iyi hizmet sunmak için kredi kartı ile ile ödemede İyzico’nun güvenli ödeme altyapısını kullanıyoruz.

Nasıl Havale/Eft yapabiliriz?

Siparişiniz sırasında oluşan sipariş numarasını, havale/eft yaparken açıklama bölümünde belirterek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap bilgilerimiz satış işlem sayfasında yer almaktadır.

Kredi Kartı Bilgilerimi Saklıyor Musunuz?

Kredi kartı ödeme bilgileriniz ödeme sırasında İyzico’nun altyapısında güvenli bir şekilde işleniyor. Biz kredi kartı bilgilerinizi herhangi bir şekilde saklamıyoruz.

Ödeme ile ilgili diğer sorularınızı info@projectinblue.com adresine gönderebilirsiniz.

KARGO

Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?

Siparişlerimiz Yurtiçi Kargo firması ile belirttiğiniz adrese teslim edilir.

Siparişim ne zaman gelir?

Satın aldığınız üründe 48 saat içinde kargoya verilir.

Kargo takibini nasıl yapabilirim?

Sipariş takibini sizinle paylaşılan “Gönderi Numarası” ile bu linkten yapabilirsiniz.

http://www.yurticikargo.com/Sayfalar/default.aspx#

Nasıl adres değişikliği yapabiliriz?

Ürününüz kargoya verilmeden 24 saat önce adres değişikliği yapılabilir. info@projectinblue.com adresinden bize mail atarak adresinizi güncelleyebilirsiniz.

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılıyor mu?

Kargo firmaları sadece iş günlerinde teslimat yapmaktadır.

Aldığım ürün hangi saatlerde teslim edilecek?

Yurtiçi Kargo tarafından:

 • Hafta içi 09:00 – 18:00
 • Cumartesi 09:00 – 13:00 saatlerinde teslimat yapılır.
 • Pazar günü teslimat yapılmaz.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Şu anda yalnızca Türkiye sınırları içerisinde teslimatımız var.

Kargo ile ilgili diğer sorularınızı info@projectinblue.com adresine gönderebilirsiniz.

İADE

[contact-form-7 id=”5″ title=”İletişim Formu”]