Kurulum ile ilgili videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Önemli not!

Buddy-Watcher bir güvenlik sistemi değildir. Genel kabul gören güvenlik standartlarınca tarif edilen, dalış arkadaşına karşı var olan sorumluluktan kullanıcı muaf tutulamaz. Ancak cihaz birçok durumda destekleyici ya da yardımcı olabilir.

Buddy-Watcher nedir?

Buddy-Watcher yardımıyla 80 metre uzağa kadar çevreye zarar vermeden dalış badisinin dikkatinin çekilmesi mümkündür. Bu, bir düğmeye basılarak etkinleşen titreşimli alarmla gerçekleşir.

Buddy-Watcher’i kim kullanabilir?

 • Kabiliyetleri desteklenmesi gereken dalgıçlar
 • Şnorkelli yüzücü / Serbest dalışçı
 • Takviye psikolojik güvenlik ihtiyacı duyan yeni dalgıçlar
 • Piyasada alınan sinyal vericileri duymayan, ancak “gereksinim duyan” dalgıçlar
 • Su altında kendilerine dikkati çekmekte zorlukları olan engelli insanlar
 • Birbirine ulaşabilecek yakınlıkta yüzmeyenler ve (geçerli dalış kurallarını ihlal anlamına gelse de) büyük uzaklıkları “riske” edenler.

Buddy-Watcher birden fazla dalgıçta nasıl çalışır?

Buddy-Watcher, eşleşme/birleşme esnasında frekanslar üzerinden “bir defaya mahsus” kimlik verir. Bununla 80 metrelik bir hareket alanında birbirlerini rahatsız etmeden birden fazla dalgıcı aşağı indirmek mümkündür.

Buddy-Watcher nasıl iletişim kurar?

Buddy-Watcher, ses dalgası yardımıyla iletişim kurar.

Ses dalgası yaşamı rahatsız edici / tehlikeli midir?

Balıklardaki işitsel algılama için insanlardakine “benzer” diyebiliriz. Bizim bildiğimiz çoğu balık türü 60-80 dB arasındaki ses basınç seviyesinde 1000 Hz frekans alanına kadar duyar. Sadece bazı türler 1000 Hz üzerinde duyma kabiliyetine sahipler, örneğin ringa balıkları (5000 Hz.). Hatta insan 20.000 Hz’ye kadar duymaktadır. Çoğu tatlı su balıklarında duyulabilen alan 1000 Hz’in altındadır. Buddy-Watcher, 60.000-70.000 Hz alanında, bir vatın altında bir performansla çalışır. Bu alanda bizim su altı sakinlerine zarar vermemizi ihtimal dışında görebiliriz. Aynı şekilde balinalar ve yunuslar ses dalgasıyla iletişim kurarlar. Buddy-Watcher’da kullanılan 1000 Milivat altındaki performans oldukça düşüktür. Dalga emisyonu aşağı yukarı bir fısıltıya denk gelir. Bu sonuçları şu anda ünlü bir kurumla test etmekteyiz ve kısa zamanda yüklü bir rapor ortaya koyabileceğiz.

Cihazı Eşleştirme / Birleştirme’yle ilgili problemlerim var.

Cihazların Eşleşmesinde / Birleşmesinde her iki cihazın sensorlarının mümkün olduğunca birbirlerine yakın tutulması önemlidir. Sensorlar bu bakımdan açık bir görüş alanına ihtiyaç duyarlar.(İdeal olanı kapalı ve dört köşeli bir mekanda bulunmamaktadır).

ÖNEMLİ: Yüzme havuzlarında iletişim kesintileri meydana gelebilir! Havuzun köşeli biçimi ses dalgasını, Buddy-Watcher iletişimlerine zarar veren, geciktiren ve hem de kesintiye uğratan adeta “dikey dalgalar” gibi güçlü yansıtır.

Cihazı yüklemeyle ilgili sorunlarım var.

Aşağıdaki adımlar uygulayabilirsiniz.

 1. Buddy-Watcher pin yüzeylerinin temiz olup olmadığını kontrol edin. Pinler çoğunlukla zor temizlenir, gerekirse suyla nemlendirilen bir bezle temizlenmelidir. Temizlerken döndürmeli hareketler uygulanmalıdır.
 2. USB-Kablosunun USB-Fişinin USB-Şarj Cihazına doğru sokulu olup olmadığını ve diğer ucunun şarj adaptörüne doğru bağlı olup olmadığını kontrol ediniz.
 3. Şarj Cihazının prize doğru oturtulup oturtulmadığını kontrol ediniz.
 4. Şarj Adaptörünün Buddy-Watcher’a doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini ve pinlerin cihaza temas edip etmediğini kontrol ediniz. Gerekirse Şarj Adaptörünün üstüne hafif baskı uygulanmalıdır.
 5. Şarj fonksiyonunu Yedek-USB- Kablosu ya da Yedek-Şarj Adaptörüyle kontrol ediniz.
 6. Bu adımların hiçbiri yardımcı olmadıysa sizden cihazı bize geri göndermenizi rica edebiliriz, bunun için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Birden fazla Buddy-Watcher’ı aynı zamanda bir Master üniteye eşleştirebilir miyim?

Evet, birden fazla cihaz bir Master’a eşleştirilebilir.

Cihazı her yeni açışta eşleştirme yapmak zorunda mıyım?

Evet, her yeni açışta eşleştirme yapılmalıdır.

Aküyü tamamen yükledim ve ortalama 5 gün sonra şarj cihazı boşalıyor.

Kullanılmadığında otomatik olarak 40%’a kadar boşalma gerçekleşir. Bunun sonrasında Buddy-Watcher tekrar doldurulmalıdır. Akünün ideal saklama özelliği ile, uzun ömürlü olmasını sağlıyoruz.

İki cihaza mı ihtiyacım var?

Evet, fonksiyonel bir Buddy-Watcher sistemi için iki Buddy-Watcher gereklidir. Her bir dalgıç badisine çağrı gönderebileceği “kendi” Buddy-Watcher’ını taşır.

Buddy-Watcher hangi derinliğe uygun tasarlandı?

Buddy-Watcher sportif dalışlar için düşünüldü ve en fazla 60 m derinliğe uygun tasarlandı.

Diğer uyarı/sinyal cihazlarına göre hangi avantajlara sahibim?

 • Buddy-Watcher, Badi-Ekipleri için kişiselleştirilmiş bir cihazdır. Buddy-Watcher yardımıyla diğer dalgıç gruplarını rahatsız etmeden sadece kendi badinize seslenme imkânınız bulunmaktadır.
 • Birbirine ulaşamayacak uzaklıktaki dalgıçlar birbirlerine 20 metre uzaktan çağrı gönderebilirler.
 • Bu amaçla gönderilen sinyal kolda/bilekte hissedilen bir titreşimdir ve diğer cihazlardan farklı olarak, rahatsız edici bir ses ya da darbe değildir.
 • Titreşim sentetik kauçuk su elbisesi ya da kuru dalgıç elbisesi üzerinden sorunsuz hissedilir.
 • Cihaz ergonomiktir ve havadan bağımsız çalışır, kullanışı kolaydır.
 1. Peter Diving System nedir?

PETER ile dal, kolay yoldan dal

PETER Diving Sistemi standart SCUBA sistemleri gibi basınçlı hava tüpleri kullanır, ancak uzun hava hortumları sayesinde ağır tüp su yüzeyinde kalırken dalgıçlar denizin altında ekipmandan bağımsız bir şekilde, sırtlarında hava tüpleri olmadan su altı dünyasını keşfedebilirler.

Yüzeyde, dalgıcı takip eden yüzer bir nesneye bağlı olmanın verdiği güvenlik ile sisteme alışmak çok kolaydır; yeni dalgıçlar için idealdir. Bu nedenle, yüzerlik kontrol gereçlerine gerek kalmaz.

PETER aynı zamanda tekne bakım ve pervaneye takılan halat gibi acil durumlar için de harika bir araçtır. Polisaj gibi pnömatik makineleri bağlayarak teknenizin gövdesini temizleyebilirsiniz.

PETER Diving System en akıllı dalış sistemidir, çünkü:

 • Güvenli
 • Konforlu
 • Basit
 • Çevre dostu
 • Hafif  
 • Güzel görünümlü
 • ve Kompakttır.
 1. Peter ile dalmak ne kadar güvenlidir?

PETER Diving System mevcut en güvenli ve en basit dalış sistemidir.

Her şeyden önce, istatistiken scuba veya tüplü dalışın bir maratonu koşmaktan veya bir araba sürmekten daha güvenli olduğunu dikkate almak gerekir.

PETER Diving System denenmiş ve test edilmiştir. Sigorta şirketleri, kayıtlı kaza sayısının sıfır olduğu PETER ile dalış yapan bireyler için talep ettikleri primleri aşağıya çekmektedir.

Her biri özel olarak tasarlanan parçalardaki teknolojik inovasyon beraberinde güvenliği de getirir:

 • Yüzer gövde

Batmaz malzemelerden yapılmıştır. Kısa bir molaya ihtiyaç doğduğunda ya da kas tutulması gibi bir aksilik anında dalgıç, PETER’a tutunarak dinlenebilir.

“Aşağıda dalgıç var, uzaktan ve yavaş hızla geç” anlamına gelen Alfa bayraklı ve açık sarı rengiyle belirgin yüzer gövde kolayca fark edilir. Böylece bir teknenin PETER’ı görmeme veya aşağıda dalgıçların olduğunu anlamama ihtimali en aza indirgenir.

 • Hortum sistemi:

Bu aynı zamanda derinliği limitler. İnilebilecek maksimum derinlik 6 metredir, bu bir insanın dekompresyon hastalığı riski ile karşı karşıya olmadığı derinliğe denk gelir(Van Liew & Flynn, 2005). Çabuk bağlantı konektörü kazara oluşabilecek kopmalara karşı çifte koruma sistemi ile donatılmıştır.

 • Çabuk Açılan Ağırlık Kemeri

Her beden ölçüsüne ayarlanabilir evrensel ağırlık kemeri, hızlıca takılarak herhangi bir dalgıcın doğal pozitif yüzerliliğini dengelemekte kullanılabilir. Böylece dalgıç suda serbestçe hareket edebilir. Bir acil durumda, çabuk açılan sistem bireyin ağırlık kemerini bırakmasına imkan verir; bu esnada hava tedariği devam eder.

 1. Peter ile dalmayı nerede deneyebilirim?

Bütün aile birlikte ve güvenli bir şekilde deniz hayatıyla buluşma şansı. Asla unutamayacağınız bir tecrübe sizi bekliyor.

Nasıl olduğunu merak ediyorsanız, PETER Point noktalarından birini deneyebilirsiniz. Dalış okulları 2013’ten beri rehberli Akdeniz turları sunmaktalar (Balearic Adaları, İspanya). Yeni PETER Diving noktaları 2016’da Atlantic Okyanusu’nda açıldı (Kanarya Adaları, İspanya). İkisi de harika dalış bölgeleri. Çok yakında dünyanın pek çok yerinde PETER noktaları bulabileceksiniz.

Müşterilerimizin puan ve yorumlarını görmek için bizim Tripadvisor sayfamıza bakabilirsiniz (site içinde “PETER Diving” diye arayabilirsiniz).

www.peterdivingtours.com sitesininden istediğiniz zaman PETER dalışınızı rezerve edebilirsiniz.

 1. Kendi Peter Diving’ime sahip olabilir miyim?

On-board eğlence. Mürettebat içinse alet çantasına yeni bir üye!

Binlerce dalış ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yepyeni bir dalış seti ortaya çıkardık.

PETER Yacht lüks bir deniz oyuncağı olarak tasarlandı; aynı zamanda bakım amaçları için de çok kullanışlı bir araç olarak kendini kanıtladı. Bu durumlara çapanızın dibe takılması da dahil.

Peter Yacht ve Peter Tours’un farkı nedir?

 • PETER Yacht Basic: kendi tüpünüzü kullanmak isterseniz diye tüp dahil olmayan iki dalıcılık set.
 • PETER Yacht Extended: Üç kişilik eğlence. 12 litrelik paslanmaz çelik tüp ve 8 metrelik uzatma hortumu ile birlikte.
 • Kesinlikle en akıllı, en hafif ve en kompakt dalış sistemi.

Rekreasyonal dalış veya su sporları merkezleri odaklı tasarlanan PETER Tours daha geniş bir gövde sunar, daha büyük tüpleri (15 litre çelik gibi) taşır ve daha çok discovery dalışının en az sayıda tüple gerçekleşmesine olanak sağlar. Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz.

 1. Peter Diving System ile ne kadar derine inebiliriz?

Araştırmalar, 6 metrenin bir dalgıcın dekompresyon hastalığı riski yaşamadan dalabileceği en derin dalış olduğunu göstermekte (VanLiew & Flynn, 2005). Bu sebeple PETER ile ulaşılabilir maksimum derinlik 6 metredir. Ancak, PETER modülerdir ve doğru aksesuarlarla daha sığ veya derin dalışlar için kullanılabilir.

Örneğin çocuklarınızın 1 metreden daha derine dalmasını istemediğiniz durumda, kolayca ilgili uzunluktaki hortumu takabilir ve sadece şamandırayı izleyerek nerede olduklarını gözlemleyebilirsiniz. Başka bir senaryoda, 15 metreye düşürdüğünüz saatinizi çıkarmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda, farklı uzunluklardaki hava hortumlarını takarak kıymetli eşyanızı denizden kurtarabillirsiniz.

DİKKAT: Derin dalış tehlikelidir. Sadece tecrübeli ve bröveli dalgıçlarca gerçekleştirilmelidir.

 1. Peter ile ne kadar su altında kalabilirim ve aynı anda kaç kişi kullanabilir?

Tüpün* dolu olduğu ve maksimum derinliğin 6 metre olduğu bir dalışta, dalış süresi kaç dalgıcın bir sisteme bağlı olduğuna göre değişecektir:

 • 1 dalgıç: 50-120 dakika
 • 2 dalgıç: 30-60 dakika
 • 3 dalgıç: 20-35 dakika

Ancak bu değerler her zaman, dalgıç veya dalgıçların hava tüketimine bağlıdır.

PETER çok kullanıcılı diğer dalış sistemlerinden daha basit, daha hafif ve daha kompaktır.

*12 litre çelik tüp, 220 bar hava veya 9 litre karbon fiber tüp, 300 bar hava

 1. Peter’ın ebatları ve ağırlığı nedir?

PETER hem çok kullanıcılı bir sistem olduğundan hem de pazardaki en basit sistem olduğundan, ağırlığı ve hacmi diğerlerinden daha azdır.

Geleneksel bir scuba dalışında her dalgıç BC yelek, tüp, diğer aksesuar ve ağırlıklarla beraber yaklaşık 30 kilogramlık bir ekipmana ihtiyaç duyar. Bir PETER ünitesini 3 kişi eş zamanlı kullanabilir; tüp ve Peter toplam ağırlığı 30 kilogram kadardır. Böylece PETER, dalgıç başına 3 kat daha hafiftir diyebiliriz.

Ebatlar için de aynısı geçerli. 3 kişilik bir PETER set, tek kişilik scuba ekipmanının sığacağı bir çantaya girebilir. Bu ekipman hacminin %66 azalması demektir.

 1. Peter çevre dostu mudur?

Çevrenin korunması PETER için önceliklidir.

PETER herhangi bir yakıt veya pil kullanmadığından, doğrudan çevreyi kirletmez. Ancak üretim ve lojistik süreçler enerji gerektirir. Bu sebeple kaynak kullanımını sorumlu bir şekilde yönetmekte ve optimize etmektedir.

Aynı zamanda, üretimimizin yaratabileceği olumsuz etkilerini dengelemek adına TRITON Project aracılığıyla deniz ve deniz canlılarının korunmasına aktif katkıda bulunuyoruz. Yıllık Peter Diving karının %1’i denizlerin korunmasına ayırmaktadır.

Bunlara ek olarak, Peter Diving turu sunan tüm şirketler denizlerin korunmasında gönüllü aksiyon alırlar. Bu bir liman veya nehirdeki atıkların temizlenmesinden, bir araştırma enstitüsünün gözlemlerine katkıda bulunmak olabilir.

PETER Diving hizmetleri ve ürünleri satın alarak deniz ve okyanusların sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktasınız.

 1. Peter Diving System ile dalmak için tecrübeli ve/veya bröveli bir dalgıç mı olmak gerekir?

Daha önce dalmamış dahi olsanız PETER ile ilk seferde dalış yapabilirsiniz. PETER’in Tripadvisor sayfasını ziyaret edin. Mallorca, İspanya’da en yüksek puanlı aktivite olarak sıralandığını göreceksiniz. Şimdiye kadar PETER sertifikalı dalgıçların tecrübelerini okuyarak öğrenebilirsiniz.

Aleti kullanabilmek için temel yüzme yetilerinin gerektiğini söyleyebiliriz. Çocuklar, yaşlılar ve fiziksel ve zihinsel dezavantajlılar gözetim altında olmak koşuluyla, su altında nefes almanın özgürlüğünü keşfedebilirler.

PETER Handi, PETER tarafından yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi. Engellilerle yaptıkları yüzlerce başarılı dalış tecrübesinden sonra, bundan sonraki yıllarda her PETER Diving dalış noktasında, daha önce dalış yapabileceğini düşünmeyen bir sürü insanı PETER yardımıyla su altıyla tanıştırıldı.

 1. Peter bakım ister mi?

PETER Diving tatlı su ile durulanmalı, kum ve yosundan arındırılmalıdır.

 1. Peter Diving System yasal mıdır?

Bütün uluslararası standartlara uygun dalış ekipmanları gibi, PETER Diving System ile dalmak veya sahip olmak serbesttir.

Ancak, rekreasyonel dalış regülasyonları ülke ve bölgeye göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple dalgıç yerel kanunlara hakim olmalı ve bunlara riayet etmelidir.

 1. Peter’ı kim buldu ve tasarladı?

Uluslararası patentli sistem, İspanyol aile Escaño tarafından icat edildi.

1970ler – İlk fikir, Mr. Escaño’nun kozmetik ve yiyecek sektörleri için yosun çıkardığı iş esnasında ortaya çıktı.

1990lar – İlk prototipler Mr. Escaño ve oğlunun eğlencesi için yaratıldı.

2011 – PETER Professional denizi görüntülemek ve temizlemek amaçlı bir araç olması için geliştirildi.

2013 – PETER Diving System kullanan ticari dalış operasyonları su altının kapılarını insanlara açmaya başladı. Bunların arasında daha önce hiç dalabileceğini düşünmeyenler ve fiziksel dezavantajlılar vardı. Bugün itibariyle, binlerce kişi deniz hayatıyla buluşup sertifikalı birer PETER dalgıcı oldular. Onların oyları sayesinde PETER Diving Tripadvisor’daki #1 numaralı etkinlik oldu.

2016 – PETER Yacht, güvertedeki en iyi eğlence aracı olmak üzere yola çıktı, aynı zamanda yat ve tekne mürettebatının bakım ve acil durum ihtiyaçlarına hizmet de veriyor.

 1. Sistem garantisi var mı?

Bütün PETER Diving ürünleri satın alındığı tarih itibariyle iki sene boyunca garanti altındadır.

PETER Diving ekipmanları en üst özen ile üretilmiş ve bir araya getirilmiştirler. Doğru kullanım ve bakımla uzun seneler hizmet verebilirler.

Garanti şart ve kapsamları için ürün manuelini okuyunuz.

 • Buddy-Watcher kullanım kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Peter Diving kullanım kılavuzu için buraya tıklayabilirsiniz.

Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı?

Ödemelerinizi sadece kredi kartı ya da havale/eft ile, sipariş oluşturma aşamasında yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile nasıl ödeme yapıyoruz?

Websitemizde size daha iyi hizmet sunmak için kredi kartı ile ile ödemede İyzico’nun güvenli ödeme altyapısını kullanıyoruz.

Nasıl Havale/Eft yapabiliriz?

Siparişiniz sırasında oluşan sipariş numarasını, havale/eft yaparken açıklama bölümünde belirterek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap bilgilerimiz satış işlem sayfasında yer almaktadır.

Kredi Kartı Bilgilerimi Saklıyor Musunuz?

Kredi kartı ödeme bilgileriniz ödeme sırasında İyzico’nun altyapısında güvenli bir şekilde işleniyor. Biz kredi kartı bilgilerinizi herhangi bir şekilde saklamıyoruz.

Ödeme ile ilgili diğer sorularınızı info@projectinblue.com adresine gönderebilirsiniz.

Siparişim hangi kargo firması ile gönderilecek?

Siparişlerimiz Yurtiçi Kargo firması ile belirttiğiniz adrese teslim edilir.

Siparişim ne zaman gelir?

Satın aldığınız üründe 48 saat içinde kargoya verilir.

Kargo takibini nasıl yapabilirim?

Sipariş takibini sizinle paylaşılan “Gönderi Numarası” ile bu linkten yapabilirsiniz.

http://www.yurticikargo.com/Sayfalar/default.aspx#

Nasıl adres değişikliği yapabiliriz?

Ürününüz kargoya verilmeden 24 saat önce adres değişikliği yapılabilir. info@projectinblue.com adresinden bize mail atarak adresinizi güncelleyebilirsiniz.

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılıyor mu?

Kargo firmaları sadece iş günlerinde teslimat yapmaktadır.

Aldığım ürün hangi saatlerde teslim edilecek?

Yurtiçi Kargo tarafından:

 • Hafta içi 09:00 – 18:00
 • Cumartesi 09:00 – 13:00 saatlerinde teslimat yapılır.
 • Pazar günü teslimat yapılmaz.

Yurt dışına teslimatınız var mı?

Şu anda yalnızca Türkiye sınırları içerisinde teslimatımız var.

Kargo ile ilgili diğer sorularınızı info@projectinblue.com adresine gönderebilirsiniz.

İade Form