İdeal dalış senaryosunda su kristal berraklığında olur ve bu sayede su altında navigasyon ve görüntüleme bizi zorlamazdı. Ne yazık ki derinlerde durum her zaman böyle değildir. Antalya’nın Kaş kıyılarında değilseniz, bu kadar berrak sularda çalışacak kadar şanslı olmayabilirsiniz. ROV ekipleri doğru ekipmana sahip değilse, yüzeyin altındaki görünürlük bazen su altı operasyonlarını sınırlayabilir. Yine de birçok durumda, bulanık su bir göreve engel olmamalıdır. ROV pilotları için Sonar ve USBL eklentileri böyle durumlarda devreye girerler.

Birçok üretici iş sınıfı ROV modellerinde çok sayıda aydınlatma ve sensör seçeneğine ek olarak, ROV pilotlarına düşük görüşlü çalışma koşullarını büyük ölçüde iyileştiren gelişmiş araçlar sağlar. USBL ve sonar teknolojileri, operatörlerin su altında nerede olduklarını ve neye baktıklarını kolayca belirlemelerini sağlayarak, onları su altında uzaktan kumandalı araçlar (ROV’lar) için ideal bir enstrüman haline getirir.

Arama & kurtarma gibi operasyonlarından savunmaya, sonar ve USBL teknolojileri, çok çeşitli endüstrilerde işin yapılmasına yardımcı olur.

SONAR NEDİR?

Sound Navigation and Range (kısaltılmış haliyle Sonar) teknolojisi, su altında bulunan cisimlerin, bu cisimler tarafından gönderilen ve yansıtılan ses dalgaları vasıtasıyla tespit edilmesini sağlayan bir sistemdir. Bir kamera sistemi veya dalgıcın kendi başlarına net göremedikleri düşük görüşlü su altı operasyonları için özellikle yararlı olan sonar, çeşitli uygulamalarda kullanışlıdır.

SONAR NE ZAMAN KULLANILIR?

Sonar, çeşitli endüstrilerde ve çalışma ortamlarında operatörler tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Sonar teknolojisi, bulanık suların kamera görüşünün yeterli olmayacağı derin kurtarma operasyonlarında su altı nesnelerinin yerini belirlemeye yardımcı olma yeteneğine sahiptir. Sonar ayrıca inceleme ve onarım amacıyla su altındaki yapıların yerini belirlemeye yardımcı olabilir. Su altı keşfinde, sonar, bulanık sudaki batık gemileri bulabilir veya araştırmacıların sudaki yaşamı ve çevre koşullarını izlemesine yardımcı olabilir. Belki de en çok arama ve kurtarma operasyonları ile tanınan sonar, polis ve kurtarma ekiplerinin su altında kanıtları veya kurbanları bulmasına yardımcı olabilir.
Genel olarak kabul edilen sonar anlayışı, mevcut sonar seçeneklerimizi özetlerken netlik sağlayacak 4 nokta sunar.

Daha düşük frekans, genellikle daha düşük çözünürlükle daha uzun bir aralık sunar.
Daha yüksek frekans daha kısa bir aralığa sahiptir ancak daha yüksek çözünürlük verir.
Işın sayısı ne kadar yüksek olursa, görüntü kalitesi o kadar iyi olur.
Daha küçük pencereler, daha iyi görüntü kalitesi için daha fazla yansıma ve daha fazla veri sağlar

FARKLI SONAR TÜRLERİ

Görüntüleme Sonarı

Oculus Blueprint Multi Beam Sonar veya Tritech Gemini gibi Görüntüleme Sonarları, 120 derecelik bir düzende yüzlerce ışın kullanır.

Artıları

Görüntüleme sonarları, Mekanik Tarama Sonarlarına kıyasla çok yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlar
Bir dizüstü bilgisayara ihtiyaç duyulmaz ve kamera görüntüsüyle birlikte kayda almayı kolaylaştırmak için ROV kumandasına doğrudan entegrasyon

Eksileri

Yalnızca öne bakan alanı kapsar
Hareket ederken görüntüde lekelenme meydana gelebilir

Mekanik Sonar

Mekanik tarama sonarları, 360 derecelik hareketle dönen tek bir akustik ışın kullanır. Tritech Micron Sonar, bulanık suda navigasyon için ROV’larımıza entegre edilebilir.

Artıları

Geniş alanlar kapsanabilir
Kullanıcı sonar ile hareketsiz kalabilir veya hareket edebilir

Eksileri

Görüntü netliği daha düşük olabilir

Yan Tarama Sonarı

Yandan taramalı sonar, bir tekne gövdesine monte veya suda bağımsız yüzen bir sonar şeklinde gelir. Bu seçenek doğrudan bir ROV’a bağlı olmasa da, arama ve kurtarma operasyonları için tipik olarak en iyi seçenek olduğu için tartışılması gereken önemli bir seçenektir. Tipik olarak, bir alanı taramak ve ilgi noktalarını belirlemek için bir yandan taramalı sonar kullanılır. Sonrasında, bu ilgi noktalarını daha yakından araştırmak için bir ROV konuşlandırılır.

Artıları

Yan taramalı sonar geniş alanları kapsar
Yan taramalı sonar, yüksek detay verir

Eksileri

Bir resim oluşturmak için tekne her zaman düz bir çizgide hareket etmelidir

USBL KONUMLANDIRMA NEDİR?

Sonar ile entegre olabilen diğer bir seçenek USBL’dir. Ultra kısa taban çizgisi (ultra-short baseline) veya USBL, ROV üzerindeki konumu belirtmek için üçgenleme kullanır. Yüzeyde bir güç düşürücü ve ROV üzerinde bir aktarıcıdan oluşan USBL, su altı GPS’ine mümkün olan en yakın şeydir. Göreceli bir konum, dizüstü bilgisayar tarafından oluşturulan bir yazılımda çizilir, bu konum daha sonra Google Earth gibi haritalarla süperpoze edilebilir. Bilgisayarınızdan veya dönüştürücüdeki bir cihazdan bir GPS koordinatı kullanarak, ROV’nin GPS koordinatını 20 cm doğrulukla tahmin edebilirsiniz.

Haritalar gerçek zamanlı olarak yazılım üzerine bindirilebildiğinden, konumlandırma ve navigasyon daha da kolay hale getirilmiştir. Arama ve kurtarma gibi endüstriler, büyük ve küçük alanlarda navigasyon için USBL sistemlerinden yararlanırlar.

Deeptrekker’ın What can Sonar and USBL do for you? isimli makalesinden düzenlenerek hazırlanmıştır.

Yorum Yapın