Su Altı Drone’u Ne Demek?

Su altı drone,veya bir diğer ismiyle ROV (Remotely Operated Vehicles) su altında yüzebilen robotik sistemlerdir ve bir operatör tarafından karadan veya bir dalgıç tarafından suyun içinde kumanda edilirler. “Uzaktan kumanda edilen su altı aracı” veya yaygın bir tabirle “su altı robotu”.

ROV / Su Altı Drone Yeni Bir Teknoloji mi?

Droneblog.com’a göre cevap: pek sayılmaz. Su altı drone’ları havada hareket eden akranları gibi geçmişi 1950 sonlarına dayanan bir teknoloji ve ilk prototipler askeri amaçlarla geliştirilmiş. Uluslararası mecralarda adı geçen ilk su altı drone’u CURV ise 1966’da Amerikan Deniz Kuvvetlerince, İspanya açıklarında kayıplara karışan bir nükleer bomba batığını çıkartmak amacıyla kullanılmış.

Modern ROV

Modern ROV’lar koca cüsseli atalarına göre çok daha akıllı ve işlevseller. Kullanım alanlarına göre uzmanlaşan modern ROV’lar çalışacakları derinlik, çalışma alanı şartları (akıntı, boru yarıçapı vs.) ve almak istedikleri görüntü kalitesine göre birbirlerinden hayli farklı özellikler taşıyabiliyorlar.

Dalgıçların bile girmekte zorlanacağı veya güvenlik açısından riskler taşıyan yerlerde; daha uzun batarya süreleri, gelişmiş görüntüleme / kayıt kabiliyetleri ve kullanım kolaylığıyla uygun maliyetli çözümler sunabiliyorlar.

Ancak bütün su altı drone’ları endüstriyel işlere koşulmuyor. Spor ve eğlence amaçlı olabileceği gibi, hem profesyonel hem hobi amaçlı kullanıcının işini görecek büyük bir hizmet yelpazesinden bahsediyoruz.

Su Altı Drone İle Çalışma Alanları

 • Su Ürünleri (Balık Yetiştirme Çiftlikleri)
 • Ticari Dalışlar ve Batık Kurtarma Dalışları
 • Belediyecilik ve Altyapı
 • Askeri Kuvvetler
 • Çevresel Araştırmalar
 • Petrol ve Enerji
 • Dalgıçlık Hizmetleri (Su altı Sörvey ve Kontrol)
 • Lojistik ve Liman Hizmetleri
 • Su altı Görüntüleme / Su altı Film Çekimleri
 • Su altı Fotoğrafçılık
 • Balıkçılık
 • Yat Endüstrisi ve Marinalar

Bu listeye yenilerini eklemek mümkün. Ancak biliyoruz ki su altını keşfetmek çok güzel ve su altını ulaşılabilir yapan her teknolojiyi seviyoruz. projectinblue çatısı altında bulabileceğiniz iki su altı drone’uyla tanışın: iBubble ve Gladius Mini

iBubble

Fransız iBubble, 2019’da seri üretime geçen yepyeni bir drone ve tamamen bağımsız ‘otonom’ tek su altı drone’u.

Teknenin altında ne olduğundan emin değil misiniz? iBubble’ın ROV paketi iBubble Explorer Pack ile akıllı telefonunuzdan veya iBubble’ın HD ekranlı kumandasından eş zamanlı görüntü alabilirsiniz. Karinayı kontrol edebilir veya teknenizden ayrılmadan bölgenin keyifli ve güvenli bir dalışa uygun olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Jkevc3S4V0E&t=14s
iBubble ROV ile Karina Kontrol

Gladius Mini

Ufak ama bir o kadar hünerli. Sadece 2.5 kg’lık Gladius Mini, 5 motoru ve 4K UHD kamerasıyla bir ROV’dan bekleyeceğiniz birçok şeyi yerine getirebiliyor. Aşağıdaki videoda, bu kullanım alanlarından birkaçını görmeniz mümkün:

https://www.youtube.com/watch?v=DHkGe_1Z6kI
Gladius Mini Kullanım Alanları

Su altı drone ve ROV hakkında sorularınız mı var? iBubble ve Gladius Mini hakkında daha çok bilgi almak mı istiyorsunuz? Bize bu iletişim formu üzerinden veya 0216 807 0997 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

[products limit=”3″ columns=”3″ orderby=”date” order=”DESC” ids=”2589,2279,2277″]

 

Yorum Yapın