ROV& Su altı Görüntüleme

Su Altında 5 Farklı Spor ve 5 Farklı Rekor

Su altı sporlarından bahsettiğimizde aklınıza tüplü dalış, serbest dalış geliyor olabilir, ama bu yazımız bu sporları bir adım öteye taşıyanları anlatıyor.  Suyun altında hangi sporları yapmak isterdiniz? Ya da soruyu değiştirelim, hangi sporları su altına taşımak isterdiniz?

Su altında başka bir dünyayı keşfedenler, sporlarını da oraya taşımakta gecikmemişler hatta bu spor alanlarında rekorlara bile imza atmışlar.

1. Su altında ok atabilir misiniz?

Evet atabilirsiniz. Su altında yapılan en uzun ok atışı, 24 Haziran 2014 tarihinde Fransa’da gerçekleşti. Yohann Belpre, tam 54.74 saniyelik bir atış yaptı ve unvanın sahibi oldu. Videosunu izlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Guinness Dünya Rekorları sayfası için tıklayınız.

2. Su altında hokey oynandığını ve dahası bu spor dalı için turnuvalar düzenlendiğini biliyor muydunuz?

https://www.underwaterhockeynz.com
underwaterhockeynz.com

Sadece bireysel sporlar değil, su altında gerçekleştirilen takım sporları da oldukça ilgi çekiyor. Bu sporların başında gelenlerden biri de kesinlikle “Su altı hokeyi” ya da bilinen diğer adı ile “Octopush”. 2009 yılı, Eylül ayında, Yeni Zelenda’da bu spor dalı için bir turnuva düzenlendi. Ve o turnuva bugun hala “En Geniş Katılımlı Su Altı Hokeyi Turnuvası” unvanını koruyor. Turnuvaya farklı alanlarda yarışan, toplam 62 takım,  564 sporcu katıldı. As Takım Erkekler 18 takım, As Takım Kadınlar 17 Takım, Genç Takım Kızlar 14 Takım ve Genç Takım Erkekler 13 Takım olarak turnuvaya katıldı.

İlgili Guinness Dünya Rekorları sayfası için tıklayınız.

3. Su altında “cycling” turnuvasında en fazla ne kadar performans gösterebilirsiniz?

Scuba ya da serbest dalış yapıyorsanız, su altının altın kuralını biliyorsunuzdur: “Sakin olmak!”. Bu turnuvada ise işler olduğundan biraz farklı, hızlı bir spor dalı su altının sakin dünyasına adapte olmuş. 2006 yılında İngiltere’de düzenlenen turnuvaya 22 scuba dalgıcı katıldı ve o sene en fazla katılımlı yarışma oldu.

Yarışmaya katılanlara arasında 2005 Simon Bradbury (UK), 1 dakika 32 saniyelik performans göstermişti, 2006 yılında bu performansı geçen olmadı. Ancak 2007 yılındaki yarışta, Philip Eyre (UK) 1 dakika 20 saniye ile yeni en iyi performansı sahibi oldu.

İlgili Guinness Dünya Rekorları sayfası için tıklayınız.

4. Hula hoop çevirebiliyor musunuz? Peki su altında yapabilir misiniz?

Ashrita Furman
Ashrita Furman

Bu rekor denemesini daha önce duymamış olabilirsiniz, ama rekor sahibini tanıdığınızı düşnüyoruz. Kendisi Guiness rekorlar kitabında en fazla rekorun sahibi olan kişi Ashrita Furman. Tam 191 rekora sahip, 191 rekordan bir tanesi de “Su altında en uzun süre hula hoop çevirme rekoru” Amerikali rekortmen, 2007 yılında bu rekora imza atmış ve  2 dakika 38 saniye boyunda su altında hula hoop çevirmeye devam etmiş.

Kendisinin sahip olduğu diğer rekorları www.ashrita.com adresinden inceleyebilirisiniz. Hatta 2012 yılında yayınlanmış olan mini belgesel “Record Breaker”‘ da ilginizi çekebilir.

İlgili Guinness Dünya Rekorları sayfası için tıklayınız.

5. Su altında gerçekleşmiş bir domino gösterisi izlemek ister misiniz?

guinnessworldrecords.com
guinnessworldrecords.com

“Sinner Domino Entertainment” bilinen ve bu rekor dışında da domino ilgili birkaç farklı rekoru başarmış domino takımlarından biri. 2015 yılında da domino ile ilgili hazırladıkları platformları su altına taşımış, ve su altında da bir rekora imza  atmışlar.

Almanya’da kurulan platformda 11466 domino taşı, bir su tankına yerleştirilerek rekor denemesi gerçekleştirilmiş. Hazırlık aşaması ve performans anını bu videodan izleyebilirsiniz.

İlgili Guinness Dünya Rekorları sayfası için tıklayınız

2 Comments

  • Gökhan Meriç
    Posted 30 Mayıs 2018 10:53 0Likes

    Sualtı ragbisi de var hemde gençlerimiz en son avrupa şampiyonu. Under water rugby diye ararsanız bir çok içeriğe ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın