Okyanus taşımacılığı, günümüzde milyarlarca dolarlık malın birincil nakliye yöntemi olmaya devam ediyor. Böylesine büyük bir endüstri için güvenlik inanılmaz derecede önemlidir. Su altında uzaktan kumanda edilen bir araç (veya ROV) kullanılarak, su altı sörvey hizmeti güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Gemi denetimi neden bu kadar önemli?

Nakliye gemilerinin su altı muayenesi birçok nedenden dolayı önemlidir;

 • Dalgıç müdahalesi olmadan teknenizin altında neler olduğunu anlayarak paradan ve zamandan tasarruf edin.
 • Bir su altı drone ile ön inceleme yaparak gerekli dalış süresinden en iyi şekilde yararlanın.
 • Optimum temizlik ve boya programlarını belirlemek için teknenizde düzenli ROV incelemeleri yaparak yakıt verimliliğinizi yönetin.
 • Düzenli tekne muayenelerini tamamlamak, teknede hasar ve çürümeyi önlemenin bir yoludur.
 • Tekne incelemelerinin tamamlanması, geminizin yapısının tehlikeye atılıp atılmadığı konusunda fikir verebilir.
 • Sualtı teknesi incelemeleri, gövdenizde kakamoz oluşumunun veya diğer (istilacı) deniz canlılarının bulunmadığını teyit eder.

Su altı dronu nedir?

Su altında uzaktan çalıştırılan araçlar veya diğer adıyla ROV’ler, kullanıcıların zorlu çevre koşullarını çözmelerine olanak tanıyan dalgıç dronlardır. Mini ROV ise taşınabilir, uygun fiyatlı, yüksek kaliteli ve kullanımı kolay olup çeşitli su altı projelerine çözümler sunar.

Ticari sınıf, az bakım gerektiren ve dayanıklı bir mini ROV su altı robotunun taşınması ve yerleştirilmesi kolaydır. projectinblue mini ROV sınıfından Seasam, Gözcü ROV, iBubble, ve Chasing M2 tedarik ve kiralama hizmetleri sunar.

Seasam Otonom Drone, sınıfının en yetkin üyesidir. Bu su altı drone / mini ROV hibridi, operatörlere su altında değişen derinliklerde hızlı ve uzun süreli görsel inceleme kabiliyeti sağlar. Maksimum 100 metre derinliğe kadar yapılan dalışlarda, pil ömrü dört saate yakındır. Tek bir çantada taşınan, son derece manevra kabiliyetine sahip olan ROV, deniz suyunun yıpratıcı özelliklerine uzun süre dayanacak şekilde üretilmiştir. Kamera, düşük ışıkta bile yüksek kaliteli, gerçek-zamanlı 1080p canlı video çekimi sağlar.

Seasam Otonom Drone çok sayıda kapsamlı sensör entegrasyonuna sahiptir. Harici 4K UHD kamera, imaging sonar ve robot kol eklentilerine olanak tanır.

Kuru havuzlama – Dalgıçlık Hizmetleri

Karina muayeneleri önemlidir ama nasıl yapılmalıdır? Gemicilik endüstrisi sıklıkla kuru havuzlama yöntemiyle tekne muayenesi icra eder. Düzenleyici kurumlar ve şirketler tarafından yürürlüğe konulan prosedürler, gemilerin düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için geçerlidir ve mevcuttur. Ancak gerekli olmadığı zamanlarda teknenizi tamamen sudan çıkarmak çok zaman ve para israfına neden olabilir. Mali, yapısal ve denetim yönetmeliği açısından, zorunlu kuru havuzlamalar arasında da teknenizi incelemek önemlidir. Bir su altı ROV ile gemi gövdelerini, kuru havuzlama olmaksızın, istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz.

Dalgıçlık hizmeti havuza bir alternatif sunarken beraberinde getirdiği bazı potansiyel olumsuzluklar bulunabilir: profesyonel bir dalgıcın işe alınmasının mali sorumluluğuna ek olarak, söz konusu dalgıcı işe alma ve planlama zamanı da engelleyici olabilir. Belki de en önemlisi ROV ile insanları tehlikeden uzak tutarsınız. Gemi incelemeleri için bir su altı ROV kullanarak dalgıçları zor veya tehlikeli koşullardan uzak tutun.

ROV’nizde karina kontrolünde kullanabileceğiniz başka hangi özellikler var?

Su altı tekne muayeneleri için ideal bir su altı dronu olan Seasam Otonom Drone ve benzer endüstriyel mini ROV’leri bazı eklentilerle geliştirmek mümkündür:

 • Kalınlık ölçer, gövdedeki veya diğer metal yüzey kalınlığını değerlendirmenize olanak sağlar. Prob, gövdenin yüzeyine bastırarak, kaplama kalınlığına dair doğru bir ölçüm yapar.
 • Yardımcı kameralar 4k videolarınıza daha fazla açı ekler. Özel olarak monte edilmiş yardımcı kamera, kullanıcıların görüntüleme ve kayıt için ana kamera ile yardımcı kamera arasında geçiş yapmasına olanak tanır.
 • Sonar seçenekleri pilotlara karanlık veya bulanık suda görsellik kazanmanın bir yolunu sunar.
 • Yardımcı aydınlatma, Seasam’ınn toplam aydınlatma kapasitesine 10.000 lümen ekler. Karanlık veya derin suda inceleme için ek aydınlatma önemlidir.
 • Lazer ölçekleyici seçeneği, operatörlere potansiyel bir arızanın ne kadar büyük olduğunu ölçmek için bir referans sağlar.

ROV’lerin kullanımı, sadece gemi filoları ve taşımacılarla sınırlı değildir. Mini ROV ile liman yetkilileri ve sınır güvenliği uzmanları, her bir gemide tekneden verimli bir gövde incelemesi alabilirler.

Yorum Yapın