Serinin bir önceki yazısında, dalış yapan herkesin bilmesi gereken en önemli 5 işareti göstermiştik. Şimdi bir adım ötesine gidiyoruz, su altında, dalışınız sırasında badiniz ile beraber kontrol etmeniz gereken, dalış tüpünüzdeki hava ile ilgili işaretleri gösteriyoruz. Dalışınız sırasında havanızın ne kadar kaldığını kontrol etmeli, aynısını dalış badiniz ile de yapmalı ve olası bir gereklilik durumunda da havanızı paylaşmalısınız.

1.Hava Paylaşma

Dalışınız sırasında sizin ya da badinizin havasının bitmesi durumunda ya da ilgili ekipmanlarınızda sorun olması durumunda, dalış tüpünüzde kalan havayı paylaşmanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda eliniz ile aşağıdaki gibi göstererek, kendinizi anlatabilirsiniz.

Havanı paylaş

2.Havam Azaldı

Dalış tüpünüzdeki hava azaldı ve artık bu durum dalışa devam etmenizi engelleyecekse, badinize haber vermeniz gerekmektedir.

Hava Az

3.Havam Bitti

Dalış tüpünüzde kalan havayı kontrol etmeniz ve azaldığını fark edemediğiniz düşünelim, bir sonraki adımda havanızın bitmeye çok yaklaştığını ya da bittiğini dalış badinize göstermek için mutlaka aşağıdaki işareti yapmalısınız.

Hava Bitti

4.Ne Kadar Havan Kaldı?

Dalışınız sırasında, tüpün içerisindeki havayı badinizle beraber kontrol etmek, size daha güvenli bir dalış sağlar. Dalış sırasında, ara ara kontrol ettiğinizde, havanızın azalması durumunda birbirinize daha hızlı yardım edebilirsiniz. Onun için, bir avucunuzun içine, diğer elinizde iki parmağınızı yerleştirdikten sonra badinizi işaret edin. Ona ne kadar havası kaldığını sormuş olacaksınız.

ne kadar hava kaldı?

 

Ve unutmayın! Su altı işaretlerini uygulamadan önce en önemlisi, su altında badinizin ya da dalış eğitmeninizin dikkatini çekebilmek, su altında Buddy-Watcher’ınız ile tek bir tuş sayesinde badinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

*Uygulamalı dalış görselleri www.sportdiver.com adresinden alınmıştır.

[products ids=”233,234,235″ columns=”3″]

Yorum Yapın