Su altı büyülü bir dünya ancak bu büyülü dünyada iletişim zor. Dalgıçlar su altında iletişimi kolaylaştırmak için bir işaret dili kullanıyor. Güvenli bir dalış için, bu işaretlerin anlaşılması ve anlaşılır şekilde kullanılması önemli, eğer dalış sırasında herhangi bir dalgıç işaretleri anlamakta ya da uygulamakta güçlük çekiyorsa, o dalgıç için problem oluşmuş gibi önlem almak gerekebilir. Her dalış severin bilmesi gereken en en önemli ilk 5 su altı işaretini, sizin için derledik.

1.Her şey tamam (Yüzeyde)
Tekneden suya atladınız, ve ilk olarak teknedekilere suda her şeyin yolunda olduğunu belirtmeniz lazım. Suda güvende olduğunu belirtmek için bu hareketi yapmanız lazım.

Her şey yolunda

2.Her şey tamam (Dalış sırasında)
Başarılı bir şekilde dalışa başladınız ve artık suyun altındasınız, her şeyin yolunda olduğunu kontrol etmek için eğitmeniniz size bu şekilde bir işaret yapıyorsa, size dalışınızla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını soruyor demektir. Aynı işaret ile cevap verdiğinizde bu her şeyin yolunda olduğunu, dalışa devam edebileceğinizi göstermiş olursunuz.

Su altı her sey yolunda

3.Dur
En basit ve önemli işaretlerden biri de “Dur” işareti. Durup bir şey düzeltmeniz gerektiğinde ya da acil bir durum olduğunda badinizin de sizinle beraber durması gerekir.

Su altı dur

4.Problem
Eğer su altında dalışınız sırasında bir problem yaşıyorsanız, önce badinizin ve sonra dalış eğitmeninizin bunu bilmesi gerekir. Bir probleminiz olduğunu aşağıdaki şekilde gösterebilirsiniz. Ya da dalışınız sırasında, eğitmeniniz bir problem olup olmadığını kontrol etmek için bu işareti yaparak size soru sorabilir.

Su altı problem

5. Beni takip et
Badinize önden sizin gideceğinizi ve sizi takip etmesi gerektiğini belirtmeniz gerektiğinde bu işareti kullanabilirsiniz.
Su altı beni takip et
Bütün bu su altı işaretleri uygulamdan önce en önemlisi, su altında badinizin ya da dalış eğitmeninizin dikkatini çekebilmek, su altında Buddy-Watcher’ınız ile tek bir tuş sayesinde badinizin dikkatini çekebilirsiniz.

Keyifli Dalışlar.
projectinblue

*Uygulamalı işaret dili görselleri www.sportdiver.com adresinden alınmıştır.

Yorum Yapın