Bureau Veritas tarihinde ilk defa bir tamamen uzaktan sörvey tamamladı


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzaktan kontrollü araçların kullanımı giderek artıyor. Test, denetleme ve sertifikasyon alanlarında önde gelen bir kurum olan Bureau Veritas (BV) tarafından gerçekleştirilen uzaktan sörvey ise bir ilk olma özelliği taşıyor. Brittany Ferries’e ait feribotta yapılan sörvey tamamen uzaktan kontrollü bir su altı aracı (ROV) ile gerçekleştirilen ilk sörvey olarak tarihe geçiyor. Bu gövde sörveyinin artık birçok konuda verimlilik ve tasarruf sağladığı düşünülüyor.

 

ROV ile Uzaktan Sörvey Olumlu Sonuçlar Verdi

 

Baird Maritime’ın haberine göre, yapılan bu su altı sörveyi birçok kolaylığın bu araçlar sayesinde mümkün olduğunu kanıtlıyor. Özellikle artık karina gözlemlerinde dalgıçların geminin altındaki tehlikeli bölümleri kontrol etmesine gerek kalmayabilir. French Flag adına BV tarafından gerçekleştirilen gözlemde geminin tüm alt kısımları ve gövdesi, güvertedeki BV denetçisi tarafından anlık yüksek kalite görüntülerle izlendi. Üstelik bu alanda ilk olan bu sörvey birçok gözlemcinin katılımıyla gerçekleşti. Bir drone hizmetleri firması ve Bureau Veritas tarafından yapılan denetleme, ilk olması ve olumlu sonuçları sebebiyle hayli ilgi görecek gibi.

Dalgıçların artık su altı sörveylerinde ROV araçları sayesinde daha az görev alabileceği düşünülebilir. Çünkü gerçekleştirilen sörveyler, güvenilir ekipman kalitesi nedeniyle tutarlı sonuçlar veriyorlar. Günümüzün teknolojisi sayesinde gelecekte bu tip sörveylerin bu şekilde yürütüleceği düşünülüyor. Yapılan bu çalışma zaman tasarrufu sağladığı gibi insan kaynaklı hataları veya can güvenliği riskini azaltarak güvenilir bir gemi gövdesi muayenesi sağlayabilir.

Fotoğraf: Bureau Veritas

Su Altı Sörvey Hizmetlerinde neden Drone kullanılır?

 

Uzaktan kumandalı bir sualtı aracı (ROV), yüksek manevra kabiliyetine sahip mobil bir deniz altı aracıdır. Sörveyörlük ise kamu, resmi ve özel kuruluşlara hizmet veren bir meslek koludur. Özel olarak çalışabilecekleri gibi devletin her basamağında da görevlendirilebilirler. Kara, hava ve su altı olmak üzere bu alanların sınırlarını belirleyen kişilerdir. Sınırları belirleme de yeryüzü şekillerinin dağılımını ve konumlarını hesaplamak ve bunları rapor olarak sunma görevine sahiptir.

Günümüzde sualtı sörvey hizmeti dalgıç marifetiyle yapılmaktadır ancak uzaktan kumandalı ROV araçları da bu alanda boy göstermeye başladıalr. Uzaktan kumandalı bir dron, kullanıcılar için elektronik bir dalgıç gibi çalışabilir. Bir drone sayesinde kötü hava ve zorlu iklim koşullarına bakmaksızın su altı projelerinde başarılı olunmaktadır. Mini ROV hem taşınabilirliği hem uygun fiyatlandırması hem de kullanım kolaylığı ile işverenlerin sörvey işlerinde ROV tercih etmesine sebep olacaktır.

Yorum Yapın