Scubayla yeni tanışanların düştüğün 10 önlenebilir hatayı paylaşıyoruz bugün:

1. Bir başına duran tüp

Sabitlemediğiniz her dalış tüpü potansiyel birer kaza davetiyesidir. Ağırdırlar, üzerine düştükleri şeyi – bu bir regülatör veya gauge olabilir – zedeleyebilir veya kırabilirler (ayaklara dikkat).

2. Buğulu maske

Her dalış rutininin vazgeçilmezi olan maske hazırlığını unutmamak gerekir. Buğu önleyici kullanın veya tükürüğünüzle camlarınızı ovaladıktan sonra temiz sudan geçirin. Yüzünüzü soğuk suyla ıslatmak da maskenizin buğulanmasını engelleyecektir.

3. Çok üşüyen dalgıç

Dalışa yeni başlayan biri olarak dikkat etmeniz gereken şeylerde biri doğru tip ve kalınlıkta bir ıslak elbise seçimi olabilir. Dalış rehberinizin önerisini dikkate alırken, sizin soğuğa ne kadar duyarlı olduğunuzu da göz önünde bulundurun.

4. Fazla ekipmanla suya girmek

Fazla ekipman hem su altında kalabalık yaparak dalıştan alacağınız zevke engel olur hem de fazladan yük ettiğiniz ekipmanı sağa sola çarpmak / kaybetmek riskini beraberinde getirir.

5. Bungee’yi çözmeden tüple ayağa kalk(amay)an dalgıç

Dalış tüpleri, sıklıkla devrilmemeleri için sabit bir noktaya bağlıdırlar. İlk dalışta veya uzun bir aradan sonra tekrar dalacak olanlar için, ekipmanı kuşandıktan sonra yerinden kalkamamak hiç de yabancı olmadıkları bir durumdur.

Çözüm: Vanasını açtıktan sonra, ekipmanı kuşanmadan hemen önce tüpü serbest bırakmayı unutmayın!

6. Dalış öncesi/sonrası yüzeyde debelenenler

Dalış heyecanıyla sırtımızda bizi taşımak için yapılmış, içine hava basabileceğimiz bir can (denge) yeleğimiz olduğunu unuturuz. Dalışınızın sonunda inflatörünüzü, siz su yüzeyinde eforsuz bir şekilde duruncaya kadar basılı tutun – BC’niz sizi taşısın, siz onu değil.

7. Olduğunuzdan daha iyi olduğunuzu düşünmek

Dalış sertifikanızı aldınız ve güveniniz yerine geldi. Artık bröveli bir dalgıçsınız. İşte dalış kazalarının en çok yaşandığı alanlardan biri budur. Kendinize, ekipmanınızı ve su altını tanımak için zaman tanıyın ve eğitiminizin size önerdiği limitleri asla aşmayın.

8. Hava kaynağına hakim olmayan dalgıç

İlk başlarda hepimiz aynı hataya düşüyoruz. Rehberiniz sormasa da gauge’inize düzenli aralıklarla bakın ve ne kadar havanız kaldığını ve hava tüketiminizi kontrol edin.

9. Hastayken dalmak

Hastayken dalarak kendinize veya badinize bir şey kanıtlayamayacağınız gibi suda geçirdiğiniz vakitten keyif de almayacaksınız. Bırakın badiniz aşağıda gördüklerini size saatlerce anlatsın.

10. Paletle bütün güverteyi yürümek

İzlemesi komik olsa da, sırtında 20 kilogramlık bir tüple bunu yapan bir yeni dalgıç kendine ve çevresindekilere tehlike arz ediyor olabilir. Eğer bu konuda ısrarcıysanız, adımlarınızı yan yan veya geri geri atmanızda fayda olabilir.

Bonus: Soru Sorabilirsiniz

Her dalış profesyonelinin bir zamanlar sizin geçtiğiniz yoldan geçtiğini hatırlayın ve soru sormaktan asla çekinmeyin. Dalış toplulukları genellikle bilgi ve fikir paylaşmaktan keyif alan bireylerden oluşur.

Bu yazı Simply Scuba’nın “10 Mistake That Newbie Divers Make” videosu kullanılarak derlenmiştir.

Yorum Yapın